Karabük Net Haber

KARABÜK’ÜN GELECEĞİ ÇALINIYOR

KARABÜK’ÜN GELECEĞİ ÇALINIYOR
Bu haber 03 Temmuz 2019 - 19:19 'de eklendi. 99 kez görüntülendi.

Filyos Liman ve Endüstri Bölge Projesi…

Cennet mekan, Sultan 2. Abülhamit’in 150 yıllık rüyası olan Filyos Projesi son aşamasına gelindi.

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos Beldesinde uzun yıllardır yapımı devam eden Filyos Limanı yapımından sonra, 600 hektarlık alanı kapsayan ve genişleme alanı ile birlikte Bin hektar bir alana sahip olan karma endüstri bölgesinin yapımı, sevk ve idaresi özel bir şirkete sessiz sedasız verildi.

Tosyalı Holding, Filyos Limanı ve Endüstri Bölgesinin yapımından sorumlu şirket oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın ekibinden ve Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi olan Fuat Tosyalı’nın sahibi olduğu şirket Filyos Endüstri Bölgesinin alt, üst yapısından ve idaresinden sorumlu şirket oldu.

Yani Filyos Endüstri Bölgesinin tek sorumlu şirketi artık Tosyalı Holding.

Tosyalı holding İskenderun ve Cezayir’de çok büyük Demir Çelik Fabrikalarına sahip, çelik sektöründe söz sahibi büyük şirketlerden biri.

‘Filyos Projesi Tosyalı Holdinge verildiyse ne olmuş yani’ diyenlerimiz olacaktır.

KARDEMİR A.Ş. Son 30 yıldır Filyos Limanı ve oluşturulacak Endüstri Bölgesi hayali ile yatıp kalkıyordu.

Filyos projesi ile KARDEMİR A.Ş. Demiryolunu kullanarak Karadeniz’e açılabilecek.

Filyos Projesinin yapımı ile idaresinin Tosyalı Holdinge verilmesi ile KARDEMİR A.Ş’nin 30 yıllık hayali sona erdi desek yeridir.

Artık Filyos Projesinde Tosyalı’dan başka kimse söz sahibi değil.

Filyos Projesi ile büyük atılımlar yapmayı hayal eden Zonguldak, Bartın ve Karabük’ün bu hayalleri sadece hayal etmekle kalacak gibi.

Filyos Projesinin sessiz sedasız Tosyalı Holding şirketinin yönetimine verilmesine yavaş yavaş tepkiler başladı.

İLK TEPKİ RAFET VERGİLİ’DEN GELDİ

Karabük’ün MHP’li Belediye Başkanı Rafet Vergili 3. Dönem mutluluğunu yaşarken, Filyos’un Tosyalı şirketinin yönetimine verilmesine sert tepki gösterdi.

“Filyos’ta yaklaşık 3 bin dönüme yakın bir alan endüstri bölgesi olarak ilan edilmiş. Endüstri bölgelerin çalışmalarında bir yönetici şirketin şemsiyenin altında çalışacağı program yapılmış. Baştan her şey yapılmış zaten ve Tosyalı grubuna burası endüstri bölgesinin yönetici olarak verilmiş. Onların planı ve programına dahilinde burada endüstriyel gelişme sağlanacağı planlanıyor. Bu da bizim bölge ve sanayicimiz için o kadar verimli bir program değil. Hiçbir şey ilan edilmeden hiçbir talep alınmadan tek bir şahsa verilmiş ve onun şemsiyesi altında bu çalışma yapılacakmış. Ne kadar verimli olur, ben verimli olacağına inanmıyorum.” Diyerek ilk tepkisini gösterdi.

Karabük’ün Başkanı Vergili Filyos Projesi ile ilgili çok ama çok tedirgin ve üzgün.

ACİL EYLEM PLANINA GİDİLMELİ

Zonguldak, Bartın ve Karabük’ün geleceği olarak görülen Filyos Projesinin Tosyalı Şirketinin yönetimine verilmesine tepkili ama kimsenin sesi çıkmıyor.

Söz konusu üç ilin Ticaret ve Sanayi Odaları, büyük STK Kuruluşları ve hatta bu illerin CHP Milletvekillerinin içinde bulunduğu bir konsorsiyum oluşturularak acil eylem planları hazırlanmalı. Bu eylem planları en hızlı şekilde hayata geçirilerek, Cumhurbaşkanının dikkatini çekmeliyiz.

Bu organizasyonu kim yapacak derseniz, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’den başkası bu oluşumu beceremez.

Vergili, bu üç ilin dinamiklerini birleştirerek mutlaka ama mutlaka Filyos Endüstri Bölgesinin Tosyalı Şirket Yönetimine verilmesine vazgeçirecek eylemler yapılmalı.

Hiçbir şey yapılamıyorsa, Filyos Liman Projesi içinde ayrı bir bölgenin bu üç ilin oluşturduğu bir konsorsiyuma bağımsız tahsis edilmesi sağlanmalı.

Yoksa bölgenin geleceği elden gidiyor.

KARDEMİR YÖNETİMİ KORKUDAN SESİNİ ÇIKARAMIYOR

KARDEMİR A.Ş. Yönetimini oluşturan Güleç ve Yolbulan aileleri Cumhurbaşkanının tepkisini çekmemek ve ellerinden KARDEMİR’in alınması korkusu ile Karabük Demir Çelik Fabrikalarının 30 yıllık hayalinin sönmesine sadece seyirci kalıyorlar ve en küçük bir tepki gösteremiyorlar.

ÜÇ İLİN CHP MİLLETVEKİLLERİ MÜCADELEYE BAŞLAMALI

Zonguldak’ın CHP Milletvekilleri Ünal Demirtaş, Deniz Yavuzyılmaz ile Bartın ve Karabük’ün CHP Milletvekilleri olan Aysu Bankoğlu ile Hüseyin Avni Aksoy’un TBMM çatısı altında Filyos Endüstri Bölgesinin yönetiminin Tosyalı şirketine verilmesi ile ilgili seslerini çıkarmalılar, gündem yapmalılar ve hatta Ankara’da her türlü mücadeleyi vermelilerdir.

Bu sayede Karabük’ün CHP Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy, vekilliği bitince ‘ben hiçbir halt yapmadım’ demez ve bu mücadelesi ile ilerde gurur duyar.

EN ÇOK KARABÜK ETKİLENECEK

Demir Çelik sektöründe söz sahibi olan Tosyalı Holding’in Filyos Endüstri Bölgesine bir Demir Çelik Fabrikası kuracağı da bilinmekte. Bu bölgeye, Karabüklü başka demir çelik firmasının veya firmalarının yatırım yapmasına ve fabrika kurmasına izin vermeyeceği dünden aşikâr.

Dolayısıyla Filyos Limanının avantajını kullanacak olan Tosyalı, Karabük ve bölgede diğer demir çelik firmalarından çok ama çok daha avantajlı duruma gelecek.

Hatta kurgu yapmak gerekirse, Tosyalı Filyos’a Demir Çelik fabrikası kurarsa, KARDEMİR’in Filyos Limanından yararlanmasını ne kadar sağlayacak.

KARABÜK’ÜN GELECEĞİ ÇALINMIŞ

Başta en fazla Karabük olmak üzere Filyos Projesi ile gelecekte kalkınmayı planlayan Zonguldak ve Bartın’ın da geleceği çalınmış.

Şimdi biz çalınan geleceğimizi nasıl geri alabiliriz?

Önümüzde çok büyük bir sınav var.

Harekete geçmezsek, geleceği çalınan bu kentlerin gelecekteki yaşayanları bize dua mı eder, beddua mı eder?

Maalesef sessiz sedasız Karabük’ün geleceği çalınmış.

Ve şimdi biz ne yapacağız?

Bekleyip, göreceğiz…

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
18 ADET YORUM YAPILDI
atilla08 Kasım 2019 / 16:25 Cevapla

Sen il olucam diye yırtındınız, baktınız tek başına yemiyor, sonra da gücümüzü birleştirelim diye miyavlıyorsunuz. Gücü 3 e böldünüz ve kolay yutulabilir lokmalar haline çevirdiniz. Şimdi yolcu yoluna. Artık çok geç.. Ereğli ye de kapak olsun

Onur Şafak Aslan07 Temmuz 2019 / 14:22 Cevapla

Bu sorunu dile getirmesi gereken insanlar kardemirin sahipleridir. Buradan algı yaratacak 3 ilin CHP vekillere sesleniyorsunuz ama boş algı o vekiller sizin sesiniz olabilirken desteklediğiniz vekiller sessiz reislere biat ediyor. Aynı zamanda serbest pazar ekonomisinde iş sahibi kendisi uğraşmalıdır iş alanı başka şehirde de olabilir demekki hak edilmemiş veya yeteri kadar taleplerini dile getirememişler bi kaç özel sektör sahibinin cebinin dolması sizin derdiniz olmasın siyasi algılarda yürütüp birilerinin deynekçiliklerini yapmayın. Aynı zamanda gazeteye bi iletişim mezunu alın haber yazmayı öğretsin size

Amasra'lı06 Temmuz 2019 / 09:31 Cevapla

Yaptığınız habere bir iki cevap vereyim.
Öncelikle yapılacak iş ehline verilmiştir.Biraz araştırın.
Filyos’un konumu Tıpkı Osmaniye Organize Sanayi Bölgesinin konumu gibidir.
Adana-Osmaniye-Hatay illerinin tam ortasındadır, denize yakın ve demiryolu hattı da mevcuttur.
Firmanın yurt içinde ve yurt dışında 17 fabrikası olan bir demir-çelik devi. 18. fabrikasını Cezayir’de faaliyete geçirecek.
Osmaniye Organize sanayiyi hayata geçirip ilk fabrikasını kimse yokken kurmuş ve akabinde diğerlerine örnek olup alt taşeronların da bölgeye akın etmesiyle şuanda 150 yakın işletme ve buna bağlı olarak yaklaşık 20bine yakın çalışanı olan bir bölge haline gelmiştir.Dolaylı olarak herkoldan iş kolunu içine alarak çok büyük kalkınma yapmaktadır.
Yaptığınız kaynak yoksunu haberle önde gelen idarecilerini kıştırtıp durdmayın.Amacınız nedir bilmiyorum ama haberdeki gibi set kurma yolarını bırakıp destekleyici teşvik edici haber yapın ki kısır döngüdeki bölgemiz gelişmeye başlasın.

Bozok05 Temmuz 2019 / 23:00 Cevapla

RAFET VERGILI HEYKELI DIKILECEK ADAM DA. BU ŞEHIRDE GRİ (ADAM) ! ÇOK. VERGİLİ BAŞKAN BU ŞEHRE ÜÇ DÖRT BEDEN BÜYÜK

Mustafa04 Temmuz 2019 / 22:54 Cevapla

Bu memlekette karabük için her şeyini ortaya koyan tek siyasi rafet vergili bey dir. Yürü yiğit adam binler yürüsün ardından

Gökhan Taner04 Temmuz 2019 / 21:16 Cevapla

“Suskunluğum asaletimdendir, Her lafa verilecek bir cevabım var.
Lakin bir lafa bakarım laf mı diye. Bir de adama bakarım adam mı diye?”
Mevlana.

Murat yıldırım.04 Temmuz 2019 / 20:17 Cevapla

Editör sen ak pari milletvekillerine m.ali sahine laf ettirmionki nasi yorum yapalım şimdi buraya.

Tufan04 Temmuz 2019 / 18:47 Cevapla

Mikro milliyetçilik ( eskipazar cılik yenice cilik ovacık çıkık v.b.) yapacağınıza hep beraber karabük lü olabilseniz her şey hallolacak ta 🙂 o da Size ağır gelir

ismail yaslı04 Temmuz 2019 / 11:53 Cevapla

Kardemir yöneticileri “hakim hissedarlar” nakliyat ihalesi, cevher alımı, inşaat ihaleleri, yönetim kurulu savaşı diye ufak tefek işler için birbirlerini yerken elin adamı gelir önündeki lokmayı yer böyle işte. Şimdi ağzınız açık bakın Kardemir sahipleri. Adam oraya Demir Çelik fabrikası kursun. Sizede yer vermesin. Burnunuzun dibine limanı olan bir fabrika gelsinde bakalım nasıl rekabet edeceksiniz. Yiyin birbirinizi. Chp vekillerin yapacak hiçbir şeyi yoktur. Chp vekilleri itiraz eder politika geliştirirler ise Reisi cumhur iyiki yapmışım muhalefet zıplıyor ise doğru yapmışım der inadına kararından dönmez. Şu saatten sonra işi düzeltebilir ise sayın m.ali şahin düzeltir. Şansımıza bu dönem vekillerimiz pasif ve onların yapabileceği bir is değil. Geçmiş olsun hemşerim. Kaçan balık büyük oldu…

Ahmto..04 Temmuz 2019 / 11:16 Cevapla

E.. Hadi. Nerde bu patates soğancılar.

Delm04 Temmuz 2019 / 10:43 Cevapla

Maşallah yine akp yine peşkek çektiği yandaşı. Şu anda birilerini çok iyi anlıyorum(Rafet bey ve Zeki bey). Tek adamlar herşeyi kendi yandaş firmalara verir. Gelelim KARDEMİR e. Şu anda içinde neler dönüyor neler. Güleç ve Yolbulan Holdingler ellerinden KARDEMİR’i alacak korkusuyla hiç sesi çıkmıyor. Şunu da söyleyeyim. Allahtan Türk Holding e verildi. Katar var. Borç aldılar. Onu da verirler.!!!

KARABÜKLÜ04 Temmuz 2019 / 10:13 Cevapla

GÜLEÇ VE YOLBULAN AİLELERİ CUMHURBAŞKANI KARDEMİRİ ELİMİZDEN ALIR KORKUSUNDAN SESLERİNİ ÇIKARAMIYOR DEMİŞ SİNİZ. NEDEN KORKUYORLAR Kİ ???????

DERİN SİYASET04 Temmuz 2019 / 09:42 Cevapla

Karabüke sahip çıkamayanların filyosa sahip çıkamaması kadar doğal bir şey yok.

Ali cantez04 Temmuz 2019 / 08:35 Cevapla

Bizdeki yöneticilerden bir cacık olmayacagının kanıtıdiŕ tosyalıya projenin teslimi. Dumandan zehirlenenlerin Ahı da tutmuş olabilir. Editörün dedigi gibi kaybeden karabük….vergiliii sahin ve digerleri şehir efsanesi.. icraatta ketumlar….kasaba vekili reisleri…karabük icin büyük kayıp…

ahmet demirdöven04 Temmuz 2019 / 01:00 Cevapla

yıl tahminen 98 kardemirde karliman diye bir şirket kuruldu. başınada o günlerde kardemiri eleştiren ersin öztürk getirildi. kardemirde dediğim dedik çaldığım düdük diyen birde recai başkan vardı. hey gdi günler hey bizi ne güzel uyutmuşlar. bizde zannediyorduk ki kardemire ait bir limanımız olacak kardemir o bölgeye demirçelik fabrikası bile kuracak. çünkü artık kardemirde genişleyecek alan kalmadı artık. ey vekiller yataklarınızda rahat uyumayın bu işi nasıl düzeltirseniz düzeltin.

Bi vatandaş03 Temmuz 2019 / 23:51 Cevapla

Karabük ün sahibi mi var nerde o ahkam kesenler mangalda kül bırakmayanlar herkez koltuk makam mevki Rand peşinde Karabük ün havası zehir saçıyor Kaç kişi kanser koah ve ciğer hastası Ankara da hastane köşelerinde gören duyan yok Karabüksporu çaldılar cirpdilar minareyi kılıfına soktular bilen duyan sustu gördü görmezden geldi konuşan yok Karabük günden güne kötüye gidiyor Şehir kasaba haline geldi gören yok hiç bir yenilik modernleşme yok ben bakıyorum yetki lerde bakıyor Mütaitler sözlerini yerine getirmiyor kaciyor vatandaş madur ne oluyor diyen yok trafik kabus oldu bu kabusu yaşayan yok Karabük elden gidiyor bilen yok eğitimde ne hale geldik Hani nerde Karabük ün başarısı diye hesap soran yok ben yattığım yerden bakıyorum sizde makam mevki koltuklarından makam araçlarından bi ben diyorum Başka Karabük yok diye fakat duyan yok nerde eski siyasetçiler nerde eski il ilçe başkanları nerede mevki makam sahipleri nerde basın nerde sivil toplum örgütleri bilen yok kısacası eski canlılık birlik beraberlik içindeki Karabük yok Seçimler zamanı herkes var ama bundan sonra benim gözümde hiçbiri yok Karabük kü bu hale getiren utansın diyecem utanaacak kimsede yüz yok Ey Millet Karabük ten Başka Karabük yok herkez ne yapıyorum desin artık vicdanen düşünsün artık bunun vebali var desin artık mevki makam para şan şöhret yok öbür tarafta hesap var bunu bilsin Karabük ün Hakkını parasını sağlığını umutlarını geleceğini hiçe sayanlar o mevkilerde boş oturanlar

Mert03 Temmuz 2019 / 20:33 Cevapla

Bu Karabük te bir tek CHP’li vekil mi var. Yıllarca AKP milletvekili çıkarmış Karabük ün hiç mi söz sahibi değil. YİK. Atanmış m.ali şahin, diğer taraftan mecliste yıllarca görev yapan Mehmet Ceylan ve diğer dönemlerde görev yapanlar sadece koltuk ve çıkar için mi Ankara’da idi.Bu Karabük , milliyetçilik anlayışı olsa bir Karabük daha olurdu.

Eflanili03 Temmuz 2019 / 20:28 Cevapla

ergün bey size teşekkür ederim gerçekten sizin sayenizde hiç bilmediğimiz kulvarlarda bilgi sahibi oluyoruz.inşaAllah hükümetimiz bu kararından döner.muhalefet tabiki çalışmalı. zaten böyle hatalar yüzünden büyük şehirler elden gitti.torpilsiz hak edenin ve işinin ehli olanın işi aldığı bir ülke için Allahima Duaciyim.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Güncel Haberler
İLGİLİ HABERLER