Karabük Net Haber
COVID-19
Dünyada Toplam Vaka

Dünyada Toplam Ölüm

Toplam
İyileşenler

Türkiye'de
Vaka

Türkiye'de Ölümler

Türkiye'de İyileşenler

KARABÜKLÜ’NÜN TANIMINI YAPAR MISINIZ..?

KARABÜKLÜ’NÜN TANIMINI YAPAR MISINIZ..?
Bu haber 18 Aralık 2014 - 15:12 'de eklendi. 48 kez görüntülendi.

 

Sevgili meslektaşım, Şükrü Gökkaya’nın “Karabüklü’den Başkasına Basmam” başlıklı yazısının bir çoğuna katılmıyorum.

Mesela “Karabüklü” olmak…

‘Karabüklü’ terimi, aslında kozmopolit bir yapının farklı bir telaffuz şeklidir.

Önümüzdeki genel seçimlerde ‘Karabüklü olan kişileri TBMM’ye gönderelim’ anlayışı içine girersek, belki başta kendimiz olmak üzere, etrafımızdaki bir çok kişiyi dışlamış oluruz.

Bir vatandaşın şuralıyım veya buralıyım diyebilmesi için soyunun oralı olması gerektiğini ve en az 7-8 nesil o bölgede yaşıyor olması dersini, merak edenler Karabük Üniversitesinden alabilir.

1937’de Karabük Demir Çelik Fabrikalarının kurulması ile 13 haneli bir köyden Cumhuriyet Kenti olduk demiyor muyuz?

223 Bin Nüfuslu Karabük’te kaç kişinin soyu bu 13 haneden gelmedir?

Değerli Kardeşim Şükrü, Karabüklü arıyorsa; Doğup, büyüdüğü ve halen ikamet ettiği Öğlebeli de 13 hanenin kalıntılarında arasın.

Diğer bir konu ise; Devlet kaynaklarını yerinde ve en verimli bir şekilde kullanan idareci vardır, bir de işi bilmeden kaynakları heba eden idareci vardır.

Atanan veya seçilen idareci olsun, fark etmez.

Birileri ‘Hüseyin Erer döneminde Belediyenin kaynakları çarçur edilmiş, verimli kullanılmamış, Rafet Vergili daha düşük bir bütçeyle o dönem verilen hizmetin 10 katını yapıyor’ demiyor mu?

Bakın, her söz içinde yanıltıcı cümleler olabilir ama rakamlar yanıltıcı olmaz.

1992 Yılında kurulan Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, şimdiki adıyla Bülent Ecevit Üniversitesi. 22 Yıllık Üniversitenin öğrenci sayısı 25 Bin.

Karabük Üniversitesi ile aynı tarihte kurulan Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde 11 Bin öğrenci bulunuyor.

Yine Karabük Üniversitesi’nden bir yıl önce kurulan Kastamonu Üniversitesi’nin 21 Bin öğrencisi mevcut.

Ve yine Karabük Üniversitesinden bir yıl sonra kurulan Bartın Üniversitesi’nin ise 11 Bin öğrencisi var.

2007 Yılında kurulan Karabük Üniversitesi ise 7 Yıl gibi bir sürede 42 Bin öğrenci sayısına ulaştı. Sadece KARDEMİR’e bağlı olan Karabük, bu kadar kısa bir sürede ikinci bir alternatifini adeta kucağında buldu.

Yukarda saydığımız üniversitelerin rektörleri, rektör değil mi?

Onların, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal’dan aşağı kalır ne yönleri var?

Aynı tarihlerde kurulan Kastamonu, Çankırı ve Bartın Üniversitelerinin toplam öğrenci sayısı kadar, Karabük Üniversitesinin öğrencisi var.

Kaldı ki, 2018 yılında öğrenci sayısının 75 Bin olması bekleniliyor.

İşte fark burada…

Bu nedenle Karabük il geneli, AK Parti’den birinci sıra milletvekili olarak Rektör hocayı görmek istiyor.

Devlet kaynaklarını verimli kullanan, bunun yanı sıra gösterdiği büyük çabalar ile Karabük Üniversitesi’ni bu hale getiren Rektör hocaya haksızlık yapmayalım.

15 yıla yakındır işini, aşını, Karabük’te kaynatan, çocukları Karabük’te doğup büyüyen Burhanettin Uysal, bir Rafet Vergili gibi, bir Mehmet Ali Şahin gibi, bir Osman Kahveci gibi ve bir Mehmet Ceylan gibi ne zaman Karabüklü olabilmenin vizesini alacak.

Karabüklü olmak için, kalçamızda Karabüklü damgası ile mi doğmak lazım…

Burhanettin Uysal, 2003’de AK Parti Karabük Belediye Başkan Aday adayı iken kimse ona ‘Sen Karabüklü değilsin’ dedi mi?

Evet, zaman zaman biz de Rektör Hoca’dan şikayetçi olduk…

Neden mi..?

‘Karabük Üniversitesi’nin büyüme ve öğrenci sayısının artma hızına kent yetişemiyor, biraz yavaş hocam’ dedik.

Yine en önemli iddialardan biri olan, adaylık teklifine pazarlık konusu…

Rektör Hoca’ya, Erdoğan ‘Karabük’ten Belediye Başkanı adayı ol’ diyecek ve Hoca da pazarlık yapacak…

Allah aşkına, hangi mantık alır bu iddiayı..?

Bu söylem, tamamen kara bir propagandadan öteye gitmeyen, siyaset değirmeninin öğütme işlevini çalıştıran bir faaliyettir.

Rektör hoca, o kadar aptal olsaydı, Rektör hoca olur muydu?

7 Sene gibi kısa bir sürede Karabük’e ikinci bir alternatif hayat damarı bağlayan Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal’ın bu kadar basit bir şekilde siyasi infaz edilmesine, başta Sayın Mehmet Ali Şahin, Mehmet Ceylan ve Osman Kahveci olmak üzere, kimsenin gönlü razı olmaması gerekir.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
15 ADET YORUM YAPILDI
akif22 Aralık 2014 / 10:59 Cevapla

Sayın Başkaya, rektör hocanın başarısının arkasında kardemir vardır. kardemir destek vermese idi o sayılar 3 te 1 oranında olurdu ve kendisinin Bartın, Kastomonu, zong.ünv. rektörlerinden bir farkı olmazdı. ayrıca sayının çok olması eğitim kalitesinin yüksek olduğu anlamına gelmez. ank.ünv.si ile karabuk. unv. sini bir tutabilirmisiniz. karabuk için hayırlısı olsun.

ilkemir21 Aralık 2014 / 12:28 Cevapla

o kadar çok köşe yazısı okurum inan Karabük ile ilgili böylesine güzel bir yazı okumadım bu Karabük ün yerlileri olduğunu söyleyen insanlar yüzünden kaybetti Karabük. Karabük ün yerlileri hiç kabul etmedi dışarıdan gelen Karabüklüleri zamanında ev bile vermediler. Karabük için kim çalışıyorsa ondan taraftayım Burhanettin hocayıda cok başarılı buluyorum emin olsun aday olursa oyum onadır

musa yıldırım19 Aralık 2014 / 23:49 Cevapla

Karabük’te mevcut milletvekilleri devam ederse şaşmayın. Kongrede 3 dönem şartı kalkmazsa AK Parti içinden yeni bir parti doğar. Bunu da göze alamazlar…

akpartili19 Aralık 2014 / 15:03 Cevapla

bir ak partili sevdalısı olarak gönlümden gece milletvekili görmek istediğim 1- osman kahveci 2- sedat namal .osman bey çok samimi ve doğal bir vekilimiz. her zaman saygılı ve karabük için gecesini gündüzüne katan bir insan. sedat namal başarılı bir iş adamı ticaret ve sanayi odası başkanı, tututuğunu koparan ve mücadelececi bir insan. sedat beyde karabük için gecesini gündüzüne katacaktır. diğer aday adaylarını bilmiyorum kimlerin olacağını fakat gönlümdeki liste bu şekilde.

ŞEYTANIN GÖR DEDİĞİ19 Aralık 2014 / 14:35 Cevapla

GELENLERİNDE, GİDECEKLER GİBİ GÖTÜRMEMELERİ İÇİN BU SEFER MHP DİYORUM. SAYGILARIMLA.

Politik19 Aralık 2014 / 13:49 Cevapla

Evet Seçimler yaklaştı ve medyanın siyasetteki etkisini bize göstermeye başladınız. Bir kere Şükrü Bey’in yazısına olan eleştirinize kesinlikle katılıyorum. Kendi soy ağacının ne kadarını araştırmış acaba çok merak ediyorum. Senelerdir bu şehirde her seçimde, seçimleri 18 plaka belirliyor. Şimdi mi farkına varmış Karabüklülük. Karabüklü derken neden bahsetmiş daha açık bir şekilde bahsetmesi gerekmektedir. Ama bu yol ile rektör hocanın reklamına başlamanızı da eleştirmek isterim. Burhanettin Hoca’nın Karabük için yaptıklarını kimse yadsıyamaz. Yalnız şöyle de bir husus var. Rektör Hoca bunu son senelerde özellikle kişisel çıkarları için yapar gibi duruyor. Sonuçta bu emeklerini devletin, milletin parasıyla yaptığının farkındadır umarım. Üniversitenin reklamını yaparken kendi siyasi kariyerine katkı sağlamayı kenara bırakması gerekiyor. Ayrıca Yazınızda örnek olarak vermiş olduğunuz 11 bin, 45bin, 75 bin gibi rakamsal değerlerin Karabüke ekonomik katkısı olduğu kadar ileride eğitim kalitesine zarar verebileceği düşünülerek belli bir yerde engellenmesi gerektiğinin çoğu insan farkında değil. Esnaf haliyle insan geliyor. Rektör hoca sağolsun diyor. Sığ bakış açılarıyla bir yerde tökezlemeye başlarız. Karabükün kendisi ile özdeşleşen örneğin mimarlık, sanat, mühendislik gibi fakültelere eğilimi olacağına çokça fakülte açmanın nüfusa etki edeceği düşünülüp yatırımlar yapılmaya devam ediliyor. Ülkemizde 180 üniversite ve onu dolduramayacak yeterlilikte öğretim elemanı olduğu düşünülürse Rektör hocanın bol keseden açtığı fakülteler ilerleyen vakitlerde şehrin karına mı zararına mı olacağı meçhuldür. Yine de rektör hocanın aday olacağını düşünüyorum. İnşallah son dakika golü yemez. Siyaset bu ne olacağı belli olmuyor. Hayırlısı olsun.
Zamanında kimse tanımıyor diye eleştirilen Mustafa Ünal Bey’in kariyerini araştırın bir isterseniz. Bize Karabükün isminden yararlanarak sağlayan kişiler değil. Vizyonu, Misyonu olan eğitimli, uçuk projelerle göz boyamadan, siyasi düşüncesi gözetmeksizin Karabük ve Türkiyenin yararına çalışacak insanlara ihtiyaç vardır. Karabükü sömürmeye çalışanların artık gitmesi lazım bu şehirden.

Abdullah19 Aralık 2014 / 11:12 Cevapla

42 bin kişilik orduya hükmeden bir rektör vekil olup ta oraya buraya eleman alınması için uğraşmamalı.. Vekil olursa Karabüke kargazı kim getirdi diye polemiklere gereceğine emniyet genel müdürlüğü gibi daha bürokratik mevkilerde olması bence daha doğru olur. Rektörlükten sonra vekillik hiç olmaz.

ŞEYHÜLİSLAM19 Aralık 2014 / 09:16 Cevapla

KABUL EDENLER, KABUL ETMEYENLER, KABUL EDİLMİŞTİR. HÜRMETLER.

ziya18 Aralık 2014 / 21:30 Cevapla

Sayın Başkaya, ne yazıkki düşüncene katılmıyorum! madamki, rektör beyin çalışmalarını taktir ediyorsun, ünüversiteli sayısını 45 bine çıkartmış, önümüzdeki yıllardada 75 bine çıkartacağını söylüyorsun, bu kadar başarılı kişiyi, ünüversitenin başından alıpta, parlementoda, liderinin parmak indir kaldırına mahkum etmenizi anlayamıyorum! burhanettin hoca m.vekil, olduğunda, yerine gelecek rektöründe , bartın, kastamonu, çankırının rektörleri gibi tembel olmıyacağının garantisinimi vereceksiniz? bırakın burhanettin hocayıda, ünüversitemiz kalkınmaya devam etsin!!!

  Editör19 Aralık 2014 / 00:03 Cevapla

  Sayın Ziya Bey Burhanettin bey 3 dönem rektörlüğünü yapmıştır. YÖK Yönetmeliği gereği 3 dönem rektörlük yapan bir daha YÖK’e bağlı hiç bir üniversitede rektörlük yapamıyor ve bu Eylül ayında 3. dönem rektörlüğü bitiyor. Ne yapacak bu adam..? Kendine yeni bir yol haritası çizmesi kadar doğal bir şey olabilir mi..? Bilgi eksikliğinizi bu vesile ile gidermiş olduk.

karabüklü18 Aralık 2014 / 18:09 Cevapla

Evet evet gençlerden olsun….
Ankarayı tanımayan, bürokrasiyi hiç bilmeyen, bir tane tanıdığı, nazının geçtiği mesai arkadaşı olmayan, önüne konan evrakta imzayı nereye atacağını bilmeyen, gençler olsun.
Siyaset çocuk oyuncağı değil, çevresi olmayanın yapabileceği bir iş hiç değil…

  DOBRA DOBRA19 Aralık 2014 / 10:20 Cevapla

  Sn Karabüklü..
  Engin tecrübe sahibi nereye imza atacağını bilen bürokraside arkadaşı olan vekillerimiz işte ortadalar… yaptıkları parmak kaldır indir.. karabük için yapılan somut bir şey görebiliyor muyuz?.. neden gençlere karşısınız.. belki tecrübe sahibi olmayabilirler ama soruşturan sorgulayan ve takip edebilen nitelikleri olabilir.. unutmayalım ki şimdiki tecrübeliler de bir zamanlar tecrübesizdiler.. bir yerden başlanmayınca tecrübe sahibi olunmuyor…

ŞEYHÜLİSLAM18 Aralık 2014 / 16:16 Cevapla

REKTÖRÜMÜZ BURHANETTİN HOCA’NIN VE SAYIN NAMAL’IN ADAYLIKLARININ HİÇBİR ŞANSI YOKTUR. BUNU SAMİMİYETİMLE SÖYLÜYORUM. HÜRMETLER.

kemal yılmaz18 Aralık 2014 / 16:03 Cevapla

Evet secim yaklasti ve siyasetcilerin gazeteciler uzerindeki etkisi hissedilmeye baslandi. bu yazi kendisi karabuklu olmadigi icin aday olamamaktan korkan rektör hocanın yazdirdigi bir yazidan oteye gidemez belediye secimlerinde kendini yuksekten gorup iktidar partisiyle pazarliga girdigini cumle alem biliyor. tayyip erdoganinda kendisi hakkinda bu tutumundan dolayi kesinlikle aday yapilmasin dedigi de kulislerde konusulanlar arasinda ki bu kendi de biliyor ve korku salmis. valla ister begenin ister begenmeyin istedigi kadar adı eskidi diyin sedat namal bunca emek verdi bu partiye nice yatirimlar yapti hakki verilmeli. rektor hocada konyadan girsin hem daha rahat eder.

DOBRA DOBRA18 Aralık 2014 / 15:47 Cevapla

Sn Ergün bey.. meslektaşınız Şükrü bey ile halk ozanlarının yaptığı kalemle atışması yapmışsınız.. her ikinizde memlektimizin çıkardığı kıymetli kardeşlerimizsiniz.. ancak şunu bir okur olarak belirtmek isterimki… biz seçmenler olarak artık piyasada yıllardan beri adı dolaşan kişileri değil, artık yeni yüzleri karşımızda görmek istiyoruz.. işte Şükrü bey SN ŞAHİN i siz SN VERGİLYİ yada sn Namal ı sn Erer i sn Kahveciyi telaffuz edip duruyorsunuz.. ama artık bu değerli kişiler zaten her şeye doymuş kişiler.. biraz da hizmet için yanıp tutuşan genç idealist dürüst ve aydın kişilere yol verilsin.. partisi önemli değil arkadaş.. rengi ne olursa olsun memleketimiz için yanıp tutuşan kişiler çıkarılsın seçmenin karşına.. bizde seçmenler olarak bu adayları vekil edip TBMM ye gönderelim.. hani yorumcunun biri demiş ya bu kadar nufus olan yerden aday mı bulunamayacak diye.. aynen katılıyorum.. adam gibi adam olsun da nereli olursa olsun arkadaş.. yeterki karabük sevdalısı olsun.. saygılar…


 • Günün haberleri WhatsApp kutunuzda!
  Aşağıdaki kutuya telefon numaranızı yazın, hemen abone olun…

 • ÖNE ÇIKAN HABERLER
  Güncel Haberler
  İLGİLİ HABERLER
  6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.