Karabük Net Haber
COVID-19
Dünyada Toplam Vaka

Dünyada Toplam Ölüm

Toplam
İyileşenler

Türkiye'de
Vaka

Türkiye'de Ölümler

Türkiye'de İyileşenler

KARABÜK CHP’DE KILIÇLAR ÇEKİLDİ

KARABÜK CHP’DE KILIÇLAR ÇEKİLDİ
Bu haber 13 Nisan 2013 - 2:54 'de eklendi. 35 kez görüntülendi.

BU PAZAR GÜNÜ YAPILACAK OLAN CHP İL KONGRESİ ÖNCESİ ADAYLAR ARASINDA LİSTE SAVAŞI BAŞLADI

 

İBRAHİM AYHAN İLE BAYRAM KARADAĞ ARASINDA YAŞANACAK KONGRE ADETA BIÇAK SIRTI

 

 chpde-kongre-oncesi

Bu Pazar günü (14 Nisan) yapılacak olan CHP Karabük Olağanüstü İl Kongresi öncesi en güçlü iki aday arasında adeta kılıçlar çekildi.

Genel Merkez tarafından atanan kayyum yönetiminin başındaki CHP Karabük İl Başkanı İbrahim Ayhan, CHP’de çocuk yaşından bu yana siyaset yapan ve uzun süre il başkanlığı yapan Bayram Karadağ ve Şehir Plancısı olan kendi inandıklarında dik duruş sergileyen Bülent Türkoğlu bu hafta sonu yapılacak olan kongreye aday olarak giriyorlar.

Karabük Net Haber olarak, CHP’nin bu hafta sonu yapılacak olan İl Kongresini masaya yatırıyor ve analizini kamuoyu ile paylaşıyoruz.

İbrahim Ayhan ile Bayram Karadağ arasında kıran kırana geçecek olan kongrede iki aday arasında seçim adeta bıçak sırtı.

Adaylar yaptıkları listede tam bir delege endişesi taşıdıkları ve her bir ismin getireceği – götüreceği delegeye göre en ince ayrıntısına kadar hesaplandığı belirtilirken, bu hesapların her iki güçlü adayın partiyi gelecekteki çalışmaları adına zayıflatacağı da görülmekte.

Adayların il yönetim listelerine yazdıkları ve yazamadıkları isimlerin aslında delege yapısında olumlu yada olumsuz tepkilere neden olacağı ve kongredeki seçim dengelerinin bir anda her iki taraf adına da değişebileceği altı çizilerek vurgulanıyor.

BAYRAM KARADAĞ

bayram-kara-chpCHP’de uzun yıllar İl Başkanlığı yapan Bayram Karadağ, başkanlığı sürecinde gerek ekibinin içindeki hatalar, gerekse kendi hataları nedeniyle parti içinde ciddi bölünmelere neden oldu. Parti teşkilatında yaşanan bölünmeler ve her geçen yıl kendiliğinden meydana çıkan Bayram Karadağ muhalifleri çığ gibi büyüyünce tepkiler genel merkezin de dikkatini çekti.

2009 Yılı Yerel Seçimlerinde ve 2011 Genel Seçimlerinde yaşanan başarısızlıklar Karadağ’ın yıpranma sürecini daha da hızlandırdı. Karadağ karşısında oluşan muhalefet, Karabük teşkilatına gelen paraların da nerelere harcandığı konusundaki sorulara cevap arayınca, akıllarda akçeli soru işaretleri oluştu.

Bayram Karadağ’ın CHP Karabük teşkilatında tüm bu olumsuz yönleri her ne kadar ön planda olsa da, iki yıl önce yapılan kongre öncesi 119 kişilik il delegesi tek tek elinden geçti.

CHP’nin tüm yurt genelinde yaşadığı delege imparatorluğunu Karabük’te de çok iyi yöneten Bayram Karadağ’ın en büyük avantajı sayılır.

İBRAHİM AYHAN

ibrahim-ayhan1Parti içinde yaşanan şiddetli geçimsizlikler, çatışmalar ve bölünmeler artık taşınılamaz hale gelince, Genel Merkezin de desteği ile “Birleştirme ve bütünlük süreci” adı altında bir hareket başlatıldı.

CHP Karabük Teşkilatlarında uzun yıllar siyaset yapan tüm isimler bay pas edilerek, hiç siyasete bulaşmamış, CHP’de hiç yıpranmamış ve tabir yerinde ise sıfır kilometre bir isim olan yeni emekli eğitimci İbrahim Ayhan kayyum yönetimin başına konuldu.

CHP Karabük örgütlerinde her ismin eleştirildiği bu günlerde, eleştirilecek bir siyasi yönü olmayan İbrahim Ayhan ise süreci iyi getirerek kongreye hazırlandı. Ayhan’ın en büyük destekçisi Safranbolu ve Yenice teşkilatları olarak biliniyor.

BÜLENT TÜRKOĞLU

Doğumundan bu yana kendini CHP’li olarak tanımlayan Bülent Türkoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin’in anti demokratik çıkışlarına tepki olarak aday olduğunu ve CHP’de anti demokratik bir uygulama olmaması gerektiğini vurgulamak amacıyla öne çıktığını ifade ediyor.

Bu zamana kadar her hangi bir delegeye gidip, aday olabilmek için il delege sayısının %10 imzasını alma yönünde bir çalışma sergilemediğini, kazanma ve kaybetme yönünde bir endişe taşımadığını belirten Türkoğlu, kendi inandıkları doğrultusunda dik duruş sergilediğini belirtiyor.

İL KONGRESİNDE SAYISAL STRATEJİ

CHP Karabük İl Teşkilatının kongresinde il genelinde 119 il delegesi oy kullanacak. Delegelerin ilçeler göre dağılımı şöyle;

chp-logo-1Merkez İlçe        : 56

Safranbolu         : 34

Yenice                : 14

Eskipazar           : 5

Eflani                  : 5

Ovacık                :5

İl Delegelerin bu dağılımına göre CHP kulislerinde yapılan tahmini matematiksel hesaplamalar şöyle;

BAYRAM KARADAĞ KAÇ OY ALIR?

Merkez İlçe Başkanı Serkan Adabaş’ın da açıktan destek verdiği Bayram Karadağ Merkez de çok güçlü. 56 İl Delegesine sahip olan Merkez İlçe’den Bayram Karadağ’a en az 37, en çok ise 45 oy çıkacağı belirtiliyor.

Kendi desteklediği ve seçilmesinde büyük etkisi olan İlçe Başkanı Abdullah Çakır’ın şimdi Karadağ’a sırt çevirdiği 34 il delegesine sahip olan Safranbolu’da Karadağ’a en az 3, en fazla 7 oy çıkacağı tahmin ediliyor.

14 İl Delegesine sahip olan Yenice’den Bayram Karadağ’a en az 3, en fazla ise 6 oy çıkma ihtimali öne sürülüyor.

Toplam 15 delegeye sahip olan Eskipazar, Eflani ve Ovacık ilçelerinde Karadağ’ın tam bir hâkimiyeti olduğu biliniyor. Bu üç ilçeden Bayram Karadağ’a en az 10, en çok 13 oy çıkması bekleniliyor.

CHP kulislerinde en ince ayrıntısına kadar yapılan bu matematiksel hesabın ortalaması göz önünde bulundurulursa, Bayram Karadağ’ın 58 oy alması ön görülüyor.

İBRAHİM AYHAN KAÇ OY ALIR?

İbrahim Ayhan’ın ise Merkez ilçe’den en az 11, en fazla 19, Safranbolu’dan en az 27, en fazla 31, Yenice’den en az 8, en fazla 11, diğer geri kalan üç ilçeden ise en az 2, en fazla 5 oy alması tahmin ediliyor.

İbrahim Ayhan da, kongrede alacağı oyun tahmini matematiksel hesabına göre 58 oy alacağı düşünülüyor.

119 Delegenin bulunduğu kongrede 110 ile 116 delegenin oy kullanacağı ifade edilirken, kongrenin iki aday arasında tam ortada olduğu görülüyor.

BÜLENT TÜRKOĞLU KİLİT İSİM OLABİLİR

Bülent Türkoğlu’nun kongre salonunda yapacağı konuşmadan sonra parti tüzüğü gereği aday olabilmesi için toplam 119 delegenin %10 imzasını toplar ve aday olursa, Bayram Karadağ aleyhine oylarda en az %5 oranında azalma olacağı belirtiliyor.

Karabük Net Haber olarak, CHP Kongresi öncesi tüm kulis nabızlarını tuttuğu bu oy oranlarının kongre sonrası bir kez daha gözden geçirilmesini isteriz.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
7 ADET YORUM YAPILDI
süleyman aygün13 Nisan 2013 / 14:43 Cevapla

AYRICA SERKAN ADABAŞ İLÇE BAŞKANI İKEN KAYYUM ÖNCESI KONU BU VE GERÇEKTİR.
GENEL MERKEZ SERKAN ADABAŞ’A GÜVENMEMİŞ VE KARABÜK’TE ÇOK ÖNEMLİ BİR İSME ADAYIMIZ OL VE İSTEDİĞİMİZ GİBİ YÖNETİMLERİ ŞEKİLLERNDİR DEMİŞTİR. AMA MERKEZ İLÇE KOLTUĞUNDA OTURAN ADABAŞ’IN BUNDAN BİLE HABERİ OLMAMIŞTIR SORARIM ŞİMDİ SİZE ÖRGÜT İLE KOORDİNESİ OLMAYAN ANKARA TARAFINDAN ÇİZİLMİŞ BU İNSANLAR KARABUKE CHP ADINA NE VEREBİLİR?

süleyman aygün13 Nisan 2013 / 14:31 Cevapla

Ben şahsen genel merkezin bu kadar zayıf ve düşüncesiz olduğunu düşünemezdim, sokağa inin BAYRAM KARADAĞ ve DESTEKCİSİ hakkın da söyledikleri tek şey partinin parası nerede? neden seçimlerde bunlar varken sonuç alamıyoruz? belgesiyle yurtlardan aldığı para varken halen niye partiden atılmıyor? demokrasi deiğiniz sizin adı yolsızluğa çıkmış bir adamın ve ekibini halen müdale etmeksizin partinin başına geçmesine köprü olan CHP GENEL MERKEZİ acaba soruyorum BAYRAM KARADAĞ var iken yarın hangi yüzle gelipte KARABÜK halkından oy isteyecek? yoksa CHP artık ülke savunmasını bıraktıda yandaş adamlarıyle beraber ceplerini doldurma derdin de mi? eğerki VATAN SEVDASINA VE PARTİ çıkarlarını düşünen delege bu kadar yolsuzluğa göz yummayacak GENEL MERKEZİN hatasına rağmen ki her an her şey olabilir KARADAĞ ve yandaşları O kadar sevinmesin o koltuk babalarından miras değil. yarın gerekeni sağ duyuya sahip delege halen seçimde olma ihtimali sürerse KARADAĞ’ı sandığa gömeçektir ve yanaş ekibinin hepsini tavsiye edecektir.

GÜNEŞİ GÖRECEĞİZ13 Nisan 2013 / 13:30 Cevapla

CHP Üyesi arkadaş, çok güzel özetlemiş İbrahim Ayhana tavsiyem zeki ve ali özduranı almaması idi ancak bu hatası chp ye kan değişikliği sürecinde yanlış tezahür edecek. Peki Bayram kazanırsa ne olur. Herşey daha güzel olur. Partiden istifalar olur. Asıl kan değişimi bu şekilde tezahür ederse parti temizlenir. Bayram Beyi destekleyenlerle Bayram Bey’e karşı durmak anlamsız. Eğer ki demokratsak dayatmalardan ziyade herkes delegeye güvenmeyi bilecek. Ha bu arada sandıktan korkmayan bir süreç oluşması lazım artık… seçim olmadan skorlar tayin edilmesi işin iç yüzünü ortaya koymakta

AYNA13 Nisan 2013 / 13:06 Cevapla

aptallığın en büyük göstergesi aynı hataları yaparak farklı sonuçlar beklemektir. Bayram karadağın aciz ve başarısız yönetimini CHP gördü, demekki baryam kendi kişisel hesapları için aday, partiyi düşünen bu oluşuma şans tanır, delegenin akl-ı selim davranması gerekir, kumar oynayacak durumda değiliz ülke bu haldeyken… kazanan bayrammı olacak yoksa parti mi hep beraber göreceğiz… bayram kazanırsa tabela partisi olur CHP karabükte…

chp üyesi13 Nisan 2013 / 12:25 Cevapla

İBRAHİM AYHANIN LİSTESİNE ALDIĞI OSMAN, ŞERMİN, ONUR VE ZEKİ, HOCAYA SEÇİMİ KAYBETTİRECEK. BAYRAM BUNU AVANTAJA ÇEVİRİR, BAKIN GÖRECEĞİZ BUNU. ERDOĞAN DİNÇELE YAKINLIYLA BİLİNEN BU İSİMLERE, HER DÖNEM YÖNETİMDE OLMAK ZORUNDALARMI GİBİ TEPKİLER VAR. ÖZELLİKLE KARDEMİRDE ÇALIŞIYOR OLANLARA TEPKİ BÜYÜYOR. KARDEMİR İÇİNDEN BİLE HOMURTULAR BAŞLADI BİLE. İBRAHİM AYHANIN EN ÇOK GÜVENDİĞİ SAFRANBOLU DELEGESİ ÜZERİNDE ABDULLAH ÇAKIR HAKİMİYET KURAMAYACAK VE BAYRAMA EN AZ 10 OY KAYACAK. BAYRAM SANKİ BİR ADIM ÖNDE GİBİ. HOCA LİSTESİNİ ÇOK YANLIŞ KURDU VE BAŞLARKEN KAYBETTİ BENCE.

emekli13 Nisan 2013 / 11:37 Cevapla

Bayram Karadağın yapacağı liste çok önemli. Bayram güçlü bir liste yaparsa, delege avantajınıda göz önünde bulundurursak, ibre Bayramı gösteriyor sanki.


  • Günün haberleri WhatsApp kutunuzda!
    Aşağıdaki kutuya telefon numaranızı yazın, hemen abone olun…

  • ÖNE ÇIKAN HABERLER
    Güncel Haberler
    İLGİLİ HABERLER
    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.