Türkiye’nin en büyük demir çelik firmalarından olan Kaptan Demir Çelik fabrikasını 50 milyon dolar dolandırdığı iddia edilen 11 kişilik çeteye Tekirdağ Emniyeti, Savcılık talimatı ile şafak operasyonu düzenledi.

İfade alma işlemleri tamamlanan 11 kişi, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra bugün Çorlu Adliyesi’ne sevk edildi.

Şüphelilerin dolandırıcılıktan elde ettiği paralarla villalar, gayrimenkuller aldığı ve bir kısmını da Kripto Para hesaplarına yatırdığı öne sürüldü.

TEKİRDAĞ POLİSİ DOLANDIRICILARA EŞ ZAMANLI ŞAFAK BASKINI DÜZENLEDİ

Tekirdağ Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri, Kaptan Demir Çelik fabrikasında uzun yıllardır üst düzey yöneticilik yapan iki kişinin de aralarında bulunduğu, üzerine kurdukları şirket aracılığıyla Yaşar Kaptan Çebi, Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi ve Tayfun Çebinin de ortak olduğu fabrikayı yaklaşık 50 milyon dolar dolandırıldıkları çeteye eş zamanlı şafak operasyonu gerçekleştirdi.

BODRUM’DA YAZLIK VİLLASINDA GÖZALTINA ALINDI

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’na firmanın yaptığı suç duyurusu sonucu savcılık harekete geçmişti.

Organize bir şekilde firmayı dolandırdığı tespit edilen suç örgütünün 11 üyesi polisin operasyonuyla kıskıvrak yakalandı.

Çete elebaşı Şükrü Erhal dahil, M. Kalender, N. Aksoy, E. Ersoy, G. Günlü, İ. Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu 11 kişi Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü’nün başarılı şafak operasyonuyla göz altına alındı.

Karabük Eski Belediye Başkanlarından Yüksel Erhal’in oğlu olan çete elebaşı Şükrü Erhal ile birlikte bazı isimlerin de Bodrum’da tatilde olduğu yazlık villalarında sabah saatlerinde gözaltına alındı.

DOLANDIRICILIK ŞÜPHELİSİ KARABÜK’TEN İNŞAAT ŞİRKETİ SAHİBİ DE VAR

Dolandırıcılık çetesinin içinde olduğu şüphesinden dolayı polise ifade verenlerin arasında Karabük’te faaliyet gösteren Yerlikaya İnşaat Şirketi sahiplerinden İsmail Yerlikaya’nın da bulunduğu öğrenildi.

TEKİRDAĞ’A GETİRİLDİLER

Türkiye’nin dev demir çelik fabrikasında üretim direktörü olarak çalıştığı dönemde, önce fabrikayı dolandıran Şükrü Erhal’in, daha sonra o paralarla arsa, villa, daire gibi gayrimenkuller satın aldığı ve borsa, bitcoin gibi kripto yatırım araçlarına para yatırmasıyla suçlanmıştı.

Fabrika yönetiminin suç duyurusunda bulunmasının ardından Tekirdağ Polisi harekete geçerek, şafak operasyonuyla dolandırıcı çetesini gözaltına aldı.

Çete elebaşı Şükrü Erhal, M. Kalender, N. Aksoy, E.Ersoy, G. Günlü, İ.Yılmaz’ında  aralarında bulunduğu 11 kişi, Tekirdağ Emniyetindeki çapraz sorgulamalarından sonra Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçti ve ardından da Çorlu Adliyesinde hakim karşısına çıkarıldılar.

EMNİYET, 11 GÖZALTI İLE TAHKİKAT DEVAM EDİYOR AÇIKLAMASI YAPTI

Tekirdağ Emniyeti’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“İlimizde faaliyet gösteren Kaptan Demir Çelik A.Ş isimli şirket yetkililerinin, bazı çalışanları hakkında firmalarını dolandırdıklarına dair müracaatları üzerine Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştır.

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde İl Emniyet Müdürlüğümüzce yapılan araştırmalarda; bahse konu şüpheli işyeri çalışanları hakkında, Örgütlü bir şekilde Özel Belgede Sahtecilik, Nitelikli Dolandırıcılık, Hırsızlık, Güveni Kötüye Kullanma ve benzeri suçlarından 11 şüpheli şahıs eş zamanlı olarak yakalanmışlardır.

Bahse konu şahısların İlimiz KOM Şube Müdürlüğümüzce tahkikatları yapılmakta olup, gelişmelerden ayrıca bilgi verilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Dev Demir Çelik fabrikasına içerden ve dışarıdan kurdukları dolandırıcılık cetesiyle adeta çöktükleri bir süredir gündemden düşmüyor.