Demir Çelik sektöründe Türkiye’nin en büyük firmalarından biri olan Kaptan Demir Çelik Şirketini 50 milyon Dolar dolandırılması ile ilgili geçtiğimiz cuma günü gözaltına alınan ve ardından adliyeye çıkartılan dolandırıcılık çetesindeki 11 kişiden 4’ü tutuklandı. Bir kişi ise adli kontrolle serbest bırakıldı.

Tutuklananlar arasında dolandırıcılık çetesinin elebaşı olarak nitelendirilen Şükrü Erhal de bulunuyor.

Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü tarafından Kaptan Demir Çelik fabrikasında uzun yıllardır üst düzey yöneticilik yapan iki kişinin de aralarında bulunduğu ve üzerlerine kurdukları şirket aracılığıyla, Yaşar Kaptan Çebi, Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi ile Tayfun Çebi’nin ortak olduğu fabrikayı yaklaşık 50 milyon dolar dolandırıldıkları suçlamalarıyla geçtiğimiz cuma günü çeteye eş zamanlı şafak operasyonu yapılmıştı.

ic-7

ADLİYEYE SEVKEDİLEN 11 KİŞİNİN MAHKEMESİ GECE YARISINA KADAR SÜRDÜ

Tekirdağ’da faaliyet gösteren Kaptan Demir Çelik A.Ş şirket yetkililerinin, bazı idareci pozisyonundaki çalışanları hakkında firmalarını dolandırdıklarına dair müracaatları üzerine Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştı.

Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmalarda, bahse konu şüpheliler hakkında Örgütlü bir şekilde Özel Belgede Sahtecilik, Nitelikli Dolandırıcılık, Hırsızlık ve Güveni Kötüye Kullanma gibi suçlamalardan dolayı 11 şüpheli şahıs KOM Şube Müdürlüğü tarafından gözaltına alınmıştı.

Şükrü Erhal ve bazı eski çalışanlar Bodrum’da tatil yaptıkları sırada yazlık villalarında gözaltına alınmışlardı.

DOLANDIRICILIK ÇETESİNİN ELEBAŞISI ŞÜKRÜ ERHAL’DE TUTUKLANDI

Karabük’te faaliyet gösteren ve şüphelilerin arasında yer alan Yerlikaya İnşaat Firması’nın da aralarında bulunduğu dolandırıcılık olayında, fabrika müdürü Şükrü Erhal’ın da aralarında bulunduğu 11 kişi dün adliyeye sevk edilmiş ve gece yarısı tamamlanan sorgulamaların ardından, savcılık tarafından 2 kişi serbest bırakıldı.

Savcının tutuklama istemiyle mahkemeye sevk ettiği 9 kişiden 4’ü tutuklandı, 5 kişi de hâkim tarafından serbest bırakıldı.

Tutuklanan Şükrü Erhal, Mesut Kalender, Emrah Ersoy ve Nurdoğan Aksoy cezaevine konuldu.

BODRUMDAKİ YAZLIK VİLADAN ALINDILAR, CEZAEVİNE KONDULAR

Tutuklananlar arasında çete başı olarak nitelendirilen, Karabük Eski Belediye Başkanı Yüksel Erhal’in oğlu Şükrü Erhal ve birkaç kişi daha Bodrum’daki yazlık villalarında yakalanarak, Çorlu’ya getirilmişti.

Kaptan Demir Çelik Şirketindeki fabrikada örgütlü bir şekilde 50 Milyon Dolar yağma eden ve bugün mahkeme tarafından tutuklananların ardından “Bodrum tatilindeki yazlık villadan alındılar ve cezaevine kondular. Türk Polisinden ve Adaletinden kaçamadılar.” yorumları yapıldı.