Karabük Net Haber
COVID-19
Dünyada Toplam Vaka

Dünyada Toplam Ölüm

Toplam
İyileşenler

Türkiye'de
Vaka

Türkiye'de Ölümler

Türkiye'de İyileşenler

İŞ YASALARI HİÇE Mİ SAYILIYOR..?

İŞ YASALARI HİÇE Mİ SAYILIYOR..?
Bu haber 20 Haziran 2014 - 0:45 'de eklendi. 38 kez görüntülendi.

KARABÜK ÖZEL MEDİKAR HASTANESİ ÇALIŞANLARI ÇOK FAZLA MESAİ YAPMAKTAN ŞİKAYETÇİLER

 

HASTANE ÇALIŞANLARI AYDA 350 SAAT ÇALIŞTIRILDIKLARINI ÖNE SÜRÜYORLAR

 

medikar-fazla-mesai

Karabük Özel MEDİKAR Hastanesi çalışanları son zamanlarda aşırı fazla mesai yapmaktan bir hayli şikayetçiler.

Karabük Net Haber ile irtibata giren bazı hastane çalışanları, adeta köle gibi çalıştırıldıklarını öne sürüyorlar.

Başta Acil olmak üzere, diğer servislerde çalışan hemşire ve diğer sağlık personelleri ile birlikte temizlik personellerinin çoğunluğunun ayda 300 -350 saat çalıştırıldıklarını iddia ediyorlar.

Çalışanların iş güvenliğini tehlikeye atmamak için kimliklerini saklı tuttuğumuz çok sayıda hastane çalışanı, ayda 300 ile 350 saat arası çalıştırıldıklarını, ücret yerine de, bu fazla mesailerinin kendilerine izin olarak verildiğini ifade ediyorlar.

Kendilerine izin olarak yazılan fazla mesailerinin çoğunluğunun da izin olarak kullandırılmadığını iddia eden çalışanların şikayetleri hat safhaya ulaştığını belirtiyorlar.

Hastane çalışanları, yasal olmadığı için söz konusu bu fazla mesailerinin ayrı bir özel çizelgede tutulduğunu da söylüyorlar.

İş Yasasına göre günlük mesai 7.5 saat olarak belirlenmesinin yanı sıra, bir çalışanın günlük en fazla 11 saat çalışabileceği ifade edilmekte.

Yasaya göre hafta tatili dahil bir kişi ayda en fazla 264 saat çalışması gerekirken, Özel MEDİKAR Hastanesi çalışanları 300 ile 350 saat çalıştırıldıklarını iddia ediyorlar.


4857 Sayılı İş Kanunu;

Bir işverene bağlı olarak çalışmakta olan işçilerin, çalışma süreleri, günlük ve haftalık olarak kaç saat çalışacakları, iş sözleşmeleri veya toplu iş sözleşmesiyle belirlenebilmektedir. Bununla birlikte, çalışma sürelerinin belirlenmesi sırasında, yasayla düzenlenen sınırlamalara bağlı kalınması gerekir.

2013-06-27-saglik-personeli-mesai-disi-cagrilabilirYasal bakımdan haftalık normal çalışma süresi 45 saat olarak belirlenmiş, aksi kararlaştırılmadıkça bu sürenin işin gereklerine bağlı olarak, günlük en fazla çalışma süresi olan 11 saati geçmemek üzere, haftanın günlerine eşit olarak dağıtılacağı düzenlenmiştir.

İş ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı aylık çalışma süresi için herhangi bir özel düzenleme getirmemektedir. Bir çalışanın normal aylık çalışma süresinin haftada 45 saat ( 6 x 7,5) çalıştığı varsayılarak hafta tatilleriyle birlikte 225 saat olarak dikkate alınır.  

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
17 ADET YORUM YAPILDI
hasta19 Temmuz 2014 / 04:57 Cevapla

Böyle bir haber yaptığınız için öncelikle teşekkür ederim.
Acile muayeneye geliyoruz hep aynı kişiler sabahta orda gece de ordalar. Kaç para aldıklarını bilmiyorum ama yazıktır iş yok diye insanları sömürmek kul hakkına girer. 11 saat ten sonrası iş kanunda da belirtildği üzere mesaieye girer mesaiye kalmayı kabul ediyorum diye imza bile atılsa parası işler. hastaneye giderken ne üst geçit var ne alt geçit. hasta baygın yatıyor sedyede millet parmak izi okutma telaşında. yahu poliklinikler neysede acilde parmak izi ne alaka.acil servisin anlamı nedir hasta baygın kardeşim. sgk dan daha fazla para kazanma hırsı olsa gerek hastaların zorla ellerini okutmak. bu çarkında sonu gelir inşallah. bazı çalışanlar işlerinden memnun gibi görünselerde rahat yerde oldukları belli.. her mesleğin kendine göre zorluğu vardır. haddane ile hastane yi kıyaslamak cahillikten öte gitmez. kaç tane ortağınız var paraya gözünüz doyduğunda bi ara çalışanlarınızında sosyal haklarını düzeltmeniz temennisiyle.

mehmet13 Temmuz 2014 / 14:00 Cevapla

hastane cok guzel calışanlar cok gayretli ama hakları verilmiyo
1- gece calışan 15 saat calışıyo ama bi zam söz knusu değil gece zammı diye bişeyden haberleri yok
2- mesai parasındanda haberleri yok 180 saat uzerinde çalışana mesai ücreti ödemek gibi bi hakkaniyetleri yok hepimiz biliyoki acil çalışanlari 300 saat calışıyo bi örnek.
3- idai personeli için herşey gıcır 8-5 çalışır cumartesi 2 de gider pazar ve resmi tatiller var ama staf lar ve temizlik personeli her daim ezilirler
4- istediğiniz kadar şikayet edin yönetim zengin ve akp yanlısı hiçbir şekilde denetlenemezler denetlenselerde kılıfına uyduruyolar.
5 sorumlu kişilerde kendi arkadaşlarını kayırıyor netekim böyle gelmiş böyle gidecek delikanlı bi vali savcı v.s yokki suç duyrusu kabul edip halk adına harekete geçsinler
6- herkez bu çarkın yiyicileri devammmmmmm……

kemal24 Haziran 2014 / 08:56 Cevapla

Arkadaslar bence sorun hepimizin sizin rahatiniz yerinde olabilir ama gercekten zor sartlarda calisan arkadaslarimiz var onlar icin sayginiz olsun yagciliga hic gerek yok hersey ortada denetlerler kim hakli kim haksiz cikar ortaya 8 saat calismamiz gerekirken 9:30 saat çalışıyoruz hakmi simdi yorumu yapan calisan arkadasimiz diyecekki begenmiyorsan git o calisana sormak isterim asgari ucretlemi calisiyor 3 senedir vaad dinliyoruz biraz icraat görelim.

calisan23 Haziran 2014 / 20:15 Cevapla

haddaneymis biz krallar gibi calisioruz ya meslegimizi hastanemizi sevioruz

calisan23 Haziran 2014 / 20:12 Cevapla

istemiosaniz cekin gidin hastaneden kimse zorla tutmuyo zevkine is yapiosunuz yalan haberlerle disarda ac kalan kac kisi var defolun gidin terbiyenizle hastaneden gercek olmayan nobet listesiymis neyin kafasini yasiosunuz

  mehmet13 Temmuz 2014 / 13:45 Cevapla

  yönetim yardakçısı 2000 tl yı ben alasam günduz vardsında bende derim istemeyen çeksin gitsin diye

calisan23 Haziran 2014 / 20:07 Cevapla

elif sen hangi sektorden bahsediosunki yazdiklarin hic dogru degil bende çalışan hemsire olarak bashemsiremizden grur duyuyorum isini fazlasiyla iyi yapio sizlerin karni anlasilan cok doymuş hastaneden hak yemeyin arkadaslar eski yonetimi begenmedini rezil ettiniz simdide ayni seyi soluyosunuz kimsenin alacagi yok hastaneden fazlada calismioru koltuk sevdalisi sensin elif sikiyosa sen geç yonetime bashemsirelige

Şerif23 Haziran 2014 / 15:01 Cevapla

Memnun olmayanlar biran önce ayrılabilirler. Ben işimden gayet memnunum. Bu kaliteli ortamda ve gerçekten insani şartlarda çalışmaktan da son derece memnunum. Açıldığı günden beri yıpratamadınız hastanemizi ve çamur at izi kalsın politikanız hızla devam ediyor. Maaşlarımız günü gününe yatıyor, geçmiş döneme ait bir kuruş alacağımız yok. Yemeklerimizi birçoğumuz evimizde yiyemiyoruz. Yorumlar insafsızlıktan başka bir şey değil.

yönetici22 Haziran 2014 / 00:22 Cevapla

Karabük e böyle bir hizmeti sağladığı için teşekkür etmek yerine karalama politikası içine giren ve bu kurumdan ekmek yediği halde böyle talihsiz yorumlar yapan arkadaşlar, medikarda çalışabilmek için verdikleri gayreti unutmasınlar derim…

ahmet21 Haziran 2014 / 22:32 Cevapla

İstanbulda yaşayan birisi olarak şunu ifade edeyim. çalışanın memnun olmadığı yerde hasta da memnun olamaz. bir müddet sonra. memnuniyetsizlerin çok olduğu işyerlerinde somurtkan çalışanlar ve baştan savma yapılan işler, hastayı rahatsız edici uslup, vurgu ve ses tonları olur. tek özel hastane olduğu için koşullar gereği iyi giden işleri yöneticiler iyi hizmet verildiğinden gidiyor zannederler. ta ki 2. bir hastane açılana kadar. 2. hastane açıldığında ise öncelikle tecrübeli elemanlaırnı kaybederler. 1. için geri sayım başlamış olur.

Eliff21 Haziran 2014 / 12:50 Cevapla

Sektörü iyi bilen biri olarak; Hastane çok güzel ve Karabük için ideal bir oluşum, bünyesinde barındırdığı çok değerli insanların bunları hakettiğini düşünmüyorum, fakat tüm bu sıkıntılar şüphesiz yöneticilerinden kaynaklanıyor başta hemşirelik hizmetleri olmak üzere genel müdüre kadar işi bilmeyen birkaç koltuk sevdalısı insan yüzünden hastanenin adı kötüye çıkıyor,bunları gözardı etmeyip yöneticilerini değiştirmekle çok daha iyi yerlere gelebilecekleri düşüncesindeyim, iyi bir çalışma ortamında insanların çok daha fedakar olabileceğini görüyoruz.. Son olarak hastane sahibi olarak yapılan yoruma cevaben; her sektörün tabi ki farklı şartları vardır fakat sağlık ile hadde işi asla kıyaslanamaz,insan hayatı ve beraberinde getirdiği sorumluluk hiçbir iş kolunda yoktur.

Hasan21 Haziran 2014 / 00:21 Cevapla

Hastane güzel ama işletmecisi kötü

haberin doğruluk payı var ama denetleyen yok işinize geliyorsa bu, gelmiyorsa kapı orda, hastanenin başından beri ordaydık, yazık oraya emek veren personellere hiç bi türlu onlara geri dönüşü olmadı, hatta daha çok ezildik ve eziliyor arkadaşlarımız…..

kemal20 Haziran 2014 / 18:59 Cevapla

OGUZ KARDEŞİME KATILIYORUM. HADDANE İŞCİSİNDEN FARKIMIZ YOK, 3 SENEDİR ZAM VERMİYORLAR. İŞLERİNE GELDİĞİ GİBİ ÇALIŞTIRIYORLAR, KİMİN NERDE ÇALIŞTIĞI BELLİ BİLE DEĞİL. BU DURUMA BİRİNİN EL ATMASI LAZIM, DENETİM YAPILMALI, EMEKÇİ İNSANLAR KORUNMALI…..

oguz20 Haziran 2014 / 11:43 Cevapla

ZATEN BU HASTANENİN SAHİPLERİ HASTANE İŞİNDEN ANLAMIYORLAR. HADDEHANE İŞÇİSİ GİBİ ÇALIŞTIRIYOLAR.

  hastahane sahibi21 Haziran 2014 / 00:06 Cevapla

  İstiyorsan seni bir gün hastahaneye bir gün de haddehaneye getireyim aradaki farkı gör


 • Günün haberleri WhatsApp kutunuzda!
  Aşağıdaki kutuya telefon numaranızı yazın, hemen abone olun…

 • ÖNE ÇIKAN HABERLER
  Güncel Haberler
  İLGİLİ HABERLER