Karabük Net Haber
COVID-19
Dünyada Toplam Vaka

Dünyada Toplam Ölüm

Toplam
İyileşenler

Türkiye'de
Vaka

Türkiye'de Ölümler

Türkiye'de İyileşenler

İKİZLERİN HAYALLERİ GERÇEK OLDU

İKİZLERİN HAYALLERİ GERÇEK OLDU
Bu haber 04 Mart 2020 - 11:42 'de eklendi. 6.623 kez görüntülendi.

Karabük‘te çocukluktan beri kendi hayvanlarının çobanı olmak isteyen 23 yaşındaki ikiz kardeşler, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Genç Çiftçi Projesi” ile sahibi oldukları koyunları güderek hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor.Hiç köyde yaşamamalarına rağmen çocukluktan bu yana içlerinde bir özlem olan çiftçilik hayallerine kavuşmak için ilk adımlarını kiraladıkları fotoğraf makinesiyle çekim yaparak kazandıkları parayla lise yıllarında atan Fatihhan ve Emirhan Kapucuoğlu, biriktirdikleri parayla 6 koyun aldı.

Yine lise yıllarında devlet desteğiyle aldıkları tavukları babalarının köyünde besleyen ve yumurtalarını da satarak ticaret yapmaya çalışan ikiz kardeşler, okuldan mezun olunca “Genç Çiftçi Projesi”ne başvurdu ve 32 koyunun sahibi oldu.

Böylece artık “çoban” olma hayallerine kavuşan ikizler, üniversiteyi de dışarıdan okumaya karar verdi.

İstanbul ve Anadolu üniversitelerinde dışarıdan ders almaya başlayan ikizler, baba ocakları Ovacık ilçesi Kışlapazarı köyüne yerleşerek küçükbaş hayvancılığa başladı.

Devletten aldıkları 32 koyunu 120’ye çıkaran ikiz kardeşler, hem ders çalışıyor hem de hayallerinin peşinde koşuyor.

BİZİM KÜÇÜKLÜKTEN BU YANA HAYALİMİZ VARDI

Genç çiftçilerden Fatihhan Kapucuoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk yıllarında hissettikleri hayvan sevgisinin lise yıllarında tavan yaptığını ve ailelerinin karşı çıkmasına rağmen bu işe atıldıklarını anlattı.

Sırf hayvan sahibi olabilmek için lise yıllarında para kazanmanın yollarını aramaya başladıklarından bahseden Fatihhan,

“Bizim küçüklükten bu yana hayalimiz vardı. Lisede okurken ailemizle paylaştık bu hayalimizi. Ailemiz önce onay vermedi. Ailemiz ‘Siz şehirde büyüdünüz nasıl olacak bu iş’ diyordu.

Önce ikizim ile lise arkadaşımızın fotoğraf makinesini kiralayıp çekimlere gittik. Buradan kazandığımız parayla kendi fotoğraf makinemizi aldık.” diye konuştu.

Lise 11. sınıfta öğretmenlerinin “Ne olacaksınız?” diye sorduğunu söyleyen Kapucuoğlu, şunları kaydetti:

“Hocamız yeni gelmişti. Sırayla sınıftakilere ‘Adınızı ve ne olmak istediğinizi söyleyin.’ demişti. Sırayla herkes ‘doktor’, ‘öğretmen’ dedi. Sıra bana geldi, ben ‘Çoban olmak istiyorum, kendi hayvanlarımın çobanı olmak istiyorum’ dedim.

Sınıftakiler bir kahkaha attı. Bayan hocamız masaya vurdu ve bana ‘Ayağa kalk.’ dedi. Kalktım ve ‘Seni alnından öperim.’ dedi. Sınıfa da beni tebrik etmelerini önerdi ve bize maddi manevi destek sözü verdi.” 

6 KUZUYLA HAYVANCILIĞA BAŞLAMIŞ OLDUK

Fotoğraf çekerek kazandıkları paranın hayvan almaya tam yeterli olmadığını, bu nedenle aileden yardım istediklerini vurgulayan Kapucuoğlu,

“Ailemiz bize ısrarla eğitimimize devam etmemizi önerdi. İmam hatip mezunuyuz. Okuldan sonra memur olmamızı istediler. Biz hayvancılığa daha çok yöneldik. Önce hayvancılık yapan kişilerle irtibata geçtik.

Para almadan aylık 4 kuzuya çalışacaktık. Anlaştık ancak ailemiz bunu engelledi. Şevkimiz kırılmasın diye de köyümüzdeki bir komşumuzla anlaştılar. 

Komşumuz bize biriktirdiğimiz para karşılığında 6 kuzu verdi. Böylelikle 6 kuzuyla hayvancılığa başlamış olduk. Köyde beslediğimiz kendi hayvanlarımızı gütmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Devlet yetkililerine destekleri için teşekkür eden Kapucuoğlu, her zaman önlerinin açıldığını dile getirdi.

AİLEMİZE TEŞEKKÜR EDERİZ

Tarım ve Orman Bakanlığı “Genç Çiftçi Projesi”nden de yaralandıklarını aktaran Emirhan Kapucuoğlu ise proje kapsamında 32 koyun aldıklarını, şimdi yüzün üzerinde küçükbaş hayvanlarının olduğunu ifade etti. İkizler, köyde besledikleri hayvanlarını, her gün çıkardıkları açık arazide güttüklerini, bu işin keyfini çıkardıklarını söyledi.

Hedeflerinin işlerini büyütmek olduğunu belirten Kapucuoğlu, şunları söyledi:

“Bu işe başlarken, cesaret, ekip ruhu ve aile desteği üzerinde yoğunlaştık. Cesaretli olduğumuzu düşünüyorum. Ekip ruhu zaten bizde doğuştan. Ailemize çok teşekkür ederiz, maddi ve manevi yanımızda oldular.

Şu anda meyvelerini toplamaya çalışıyoruz. İnşallah iyi yerlere geliriz. İşlerimizi ilerletmeye çalışıyoruz. Okulu dışarıdan okuyoruz. İşe göre sırayla derslerimize çalışıyoruz. Çok zor olmuyor.” 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
7 ADET YORUM YAPILDI
haydar06 Mart 2020 / 09:40 Cevapla

Çoban, çiftçi yerine tarımsal işletmeci deseniz, daha uygun olmaz mı? Yanlış anlamayın ben de yıllarca hatta üniversite okurken bile çobanlık yaptım. Lakin bu tabirler farklı anlamlara çekilebiliyor. Daha cazip tabirler hayata geçirilip, tarımsal işletmeciliğin psikolojik olarak da teşvik edilmesi, insan neslinin sağlıklı bir şekilde devamı için önem arz ediyor diye düşünüyorum.

Gurur06 Mart 2020 / 03:43 Cevapla

Bu Gençler le Gurur duymamak mümkün değil. Böyle gençler Başta Karabük ve Türkiye ye Bir örnek tir inşallah gelecekler i de yüzleri ve azimleri gibi güzel olur bu tür insanların önü açmak göz önünde tutmak örnek almak için Tüm yetkili kuruluşlar Millet vekilleri miz siyasiler sivil toplum kuruluşları yazılı ve görsel medya elinden geleni yapması lazım hatta elinde telefon u olan sosyal medya yi kullanan bizler niçin mi ? Günümüz şartlarında böyle güzel insanlara ihtiyaç var herkes Gurur duyabilir bu gençler le nadiren rastlanır çünkü kutluyorum sızı Kapucuoğlu İkiz kardeş ler Allah işiniz i Rast getirsin nazarlardan şer lerden korusun Maşallah.

ahmet demirdöven05 Mart 2020 / 13:06 Cevapla

Artık istikbal hem göklerde hemde köylerdedir. İmkanı olan iki tavuk da olsa hayvan beslesin saksıda dahi olsa bir şeyler yetiştirsin. Hele köye yerleşme imkanı olan hiç durmasın. Geçmişte nasıl zenginler şehirlerde köşe başlarını tutmuşsa artık köylerde de tutmaya başladılar. Köyüne sahip çıkan mutlaka kazanacaktır.

Çınar Ovacık04 Mart 2020 / 20:14 Cevapla

Bu idealist gençleri tebrik ve takdir ediyorum. Bunların pozitif düşünceleri, gayretleri ve başarıları sosyal medyada paylaşılmalı, birlik ruhları, dayanışma içerisinde olmaları, ailelerini takdir düşünceleri, günümüzde özlenen realite, kapucuoğlu ikizlerin başarılı olmaları,, bunların gayretlerinin ve düşüncelerinin desteklenmeleri, Karabükümüzün genelde Ülkemizin başarısıdır. Bu gelişmede inşaallah başarı ve muvaffakiyet elde edilirse ki inşallah edilir, üniversitelerimizde tez konusu olur ve bu gençlerimiz üniversitelerde stk larda konferanslarda, sempozyumlarda konuşmacı olur da, Ülkemizdeki tarımın, hayvancılığın ve ziraatın şahlanmasına vesile olurlar. Bu gençlerimize Devletimizin bürokrasi, siyaset ve stk lar olarak destek olmalarını, azimlerinin kırılmaması için gerekeni yapacaklarına inancım tamdır. Gençler yolunuz, ufkunuz açık olsun, işiniz rast gelsin. Gözlerinizden öpüyorum. Allaha emanet olun, Rabbim yar ve yatdımcınız olsun.

Gerçekler04 Mart 2020 / 13:53 Cevapla

Bu gençlerin gözlerinden öpüyorum başta ailesini öğretmenlerini ve bu gençlerde emeği geçen herkesi kutluyorum İnşallah daha iyi yerlere gelirlerler bu tür gençleri toplum olarak her türlü desteği vermek gerekir günümüz şartlarında nadir görülen takdire şayan bir durum onun için İl tarım müdürlüğü olsun Valilik olsun Orman il müdürlüğü olsun böyle basınımız olsun böyle girişimci gençlere her türlü destek verilmeli ve tüm desteklemelerden yararlanması için ne yapmak gerekirse yapmaları lazım Milletvekilleri bu gençlere Tarım bakanlığından
daha kaliteli damızlıkk hayvan ekipman bile sağlayabilir Bakanlığın böyle imkanları var tâbi sayın vekiller isterse çünkü Geleceğimiz in böyle gençlere girişimcilere ihtiyacı var Afferin KAPUCUOGLU İKİZ KARDEŞLER.. Tekrar tebrikler…

İyi04 Mart 2020 / 12:41 Cevapla

Maşallah maşallah diyecek başka bir şey Yok Bizim çocuklardan su istiyoruz suratları asılıyor Bu gençlerin tüm yetkililer ellerinden tutup bu gençleri saha iyi yerlere taşımak lazım

Bir vatandaş04 Mart 2020 / 12:11 Cevapla

Gençleri gerçekten tebrik ediyorum bu dönemde bu şartlarda bu devirde köyde böyle Bir işle meşgul olmak yaşıtları kafelerde altlarında araba ile gezip tozlarken ayakta alkışlamak gerek ayrıca ailesini de kutluyorum inanın bu gençler iyi Bir yerlere gelirler bence Başta Valiliğin ilçe tarımin Karabük il Tarım müdürlüğün bu gençlere Her türlü desteği önlerine sermeleri gerekir Or-köy Zirai ekipmanlar vb desteklemelerden yararlandirmak bu gençleri tam desteklemek gerekir


  • Günün haberleri WhatsApp kutunuzda!
    Aşağıdaki kutuya telefon numaranızı yazın, hemen abone olun…

  • ÖNE ÇIKAN HABERLER
    Güncel Haberler
    İLGİLİ HABERLER
    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.