ZİRAAT ODASI KURSLARA GENÇ NESİL BULAMIYOR

Karabük Ziraat Odası Başkanı Hasan Benlioğu, ‘Tarım Gençleşiyor’ projesi kapsamında genç nesillere yöne

banner73
Güncel 05.08.2014, 12:24 05.08.2014, 12:24
27
ZİRAAT ODASI KURSLARA GENÇ NESİL BULAMIYOR
banner36

Karabük Ziraat Odası Başkanı Hasan Benlioğu, ‘Tarım Gençleşiyor’ projesi kapsamında genç nesillere yönelik düzenlenen kurslara Karabük’te kursiyer bulamadıklarını açıkladı.


 

20140804AW159662_01Benlioğlu, hasat zamanının başladığını ancak bu sene havaların başta aşırı kurak gitmesi ve ardından ise aşırı yağışlar sonucu üreticilerin büyük sıkıntı yaşadığını anlatarak, “ Bir çok üreticimiz gerekli ilaçlamayı yapamadığından üzüm ve domateslerde miliyo hastalığı meydana geldi. Diğer sebze ve meyvelerde özellikle ceviz hiç yok denilecek kadar az üretim meydana geldi. Çiftçilerimize her sene mazot ve gübre desteği konusunda süre 29 Ağustos’a uzadı ve başvurular devam ediyor. Başvuru yapmayan çiftçilerimizin mazot ve gübre desteğine başvuru yapmalarını istiyoruz” dedi.

Karabük’te tarımın yok denecek kadar az olduğunu da belirten Benlioğlu, “Bunu diğer yerler gittiğimizde kıyasladığımızda bunu görüyoruz. Coğrafi bakımdan arazilerin yükseklerde veya parça parça olması bunda en büyük etken. Terk edilmiş köyler ve araziler var. Terk edilmiş arazilerde artık orman olmaya başlamış. Terk edilmiş arazilere vatandaşların ceviz ve badem dikmesini tavsiye ediyoruz ama vatandaşımız artık tembelliğe alışmış. Bu konuda devlet desteği olduğu halde. Tarımı gençleştirme çalışmaları kapsamında Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Tarım Bakanlığı ve İŞKUR’la bir anlaşma yaparak kurslar düzenleniyor. Genç nesile kurs veriliyor ama bu zaman kadar Karabük’te hiç kimse başvurmadı. Çok uğraştık ama bir türlü kimseyi bulamadık. Biz yinede talepri bekliyoruz” diye ifade etti.
Yorumlar (0)
3
hafif yağmur
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74