YARIM ASIRLIK BUHARLI LOKOMOTİF RESTORE EDİLDİ

banner73
Güncel 29.01.2014, 16:35 29.01.2014, 16:35
59
YARIM ASIRLIK BUHARLI LOKOMOTİF RESTORE EDİLDİ
banner36
20140129AW000708_02-(1)Karabük Üniversitesi tarafından TCDD arasında yapılan protokolle Üniversite alınana getiren asırlık buharlı lokomotif üniversite öğrencileri tarafından restore edildi.

Türkiye’de 1948 yılında hizmete başlayan, TCDD bünyesinde 39 yıl aralıksız çalıştıktan sonra 1987'de hizmet dışı kalan 56378 loko nolu buharlı lokomotif bulunduğu TCDD Karabük Gar deposundan yaklaşık iki ay önce Üniversite'nin Demir Çelik kampüsü yerleştirilerek restoresi tamamlandı.

Karabük Üniversitesinin uygulamadan gelen gücü ile lokomotifin restorasyon işleminin gerçekleştirildiğini belirterek, restorasyon çalışmaları hakkında bilgi veren Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal, “Karabük Üniversitesi ‘Raylı Sistemler Vadisi olma yolunda çalışmalarını hızla sürdürmekte ve bu yola hizmet veren eserlere de sahip çıkmaktadır. Yaklaşık iki ay önce kampüs alanına getirdiğimiz yarım asırlık tarihimiz yeniden Üniversitemizde hayat buldu. Restorasyon çalışmaları İmalat Mühendisliği ve Metal Eğitimi Bölümü öğrencilerimiz tarafından büyük bir özveri ve titizlikle yapıldı. Bu işlem öğrencilerimiz için de unutulmaz bir tecrübe oldu. İlk olarak Buharlı Lokomotifimizin ana gövdesinde aşırı paslanmış olan tüm metalik saçların temizlendi. Ana gövde için gerekli olan yerlere orjinaline uygun olarak saclar kesilerek montajları yapıldı. Yılların yorgunluğunu üzerinde taşıyan lokomotifin aşırı derecede yağlanmış ve paslanmış. Bu yağlanan ve paslanan kısımların bir kısmı kazınarak bir kısmı da -78,5 dereceye kadar soğutulup ardından basınçlı hava püskürtülerek yani ‘Kuru Buz Yöntemi’ ile temizlediler. Lokomotifin gaz lambası ile çalışan orijinal farları temin edilip monte edildi.Lokomotifin rengi orijinal rengine uygun olarak astar boya ile boyanıp eksiklikleri giderildi. Yine Makinist Odasının içi aslına uygun olarak Üniversitemiz Mobilya Dekorasyon Bölümü öğrencileri tarafından ahşapla kaplandı ve lokomotifin içerisine kurulan ses sistemi ile her saat başı Buharlı Lokomotifin çıkardığı düdük sesi çalınmaktadır. Restorasyon sürecinde emeği geçen başta öğrencilerimiz olmak üzere öğretim üyelerimize ve diğer çalışanlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.
Yorumlar (0)
7
parçalı bulutlu
banner23
banner17
banner18
banner39