VERGİLİ'DEN TSO'YA SERT ÇIKIŞ

Güncel 03.06.2015, 15:54 03.06.2015, 15:54
19
VERGİLİ'DEN TSO'YA SERT ÇIKIŞ
banner36
vergili-tso

 

BAŞKAN RAFET VERGİLİ KARABÜK TSO’NUN SİYASİ HAREKET ETTİĞİNİ BELİRTEREK, TSO MECLİS BAŞKANI TİMURÇİN SAYLAR’IN İSTİFA ETMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ


 

VERGİLİ “KARABÜK TSO’NUN MEHMET ALİ ŞAHİN ONURUNA YEMEK VERMESİ AHLAKİ DEĞİL”


 

“TABİKİ SİYASET YAPACAĞIM. BENİM SİYASİ BİR KİMLİĞİM VAR”


  

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası’nın, seçimlere üç- dört gün kala AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in adına bir yemek tertip edip, Karabük’te bulunan sanayici ve tüccarları davet etmesi tepkilere neden oldu.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, böyle bir yemeğin Ticaret ve Sanayi Odası tarafından tertip edilmesinin, Ticaret ve Sanayi Odası’nın saygınlığına gölge düşürdüğünü söyledi.

“SAYLAR YA İL BAŞKANLIĞINDAN, YA DA MECLİS BAŞKANLIĞINDAN İSTİFA ETMELİ”

Ak Parti İl Başkanı Timurçin Saylar’ın Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığından istifa etmesi gerektiğini belirten Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, “Ticaret ve Sanayi Odalarının, Ak Parti İl Başkanlığı gibi çalışmayı bırakması gerekir. Ticaret ve Sanayi Odası’nı her siyasi görüşten kişiler temsil eder. Etik olarak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları ve Meclis Başkanları her hangi bir siyasi partiye üye olmamaları gerekirken, Ak Parti İl Başkanının Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığına devam etmesi doğru değildir. Bu durum Karabük Ticaret ve Sanayi Odası’nın saygınlığına gölge düşürmektedir. Timurçin Saylar Bey’in ya İl Başkanlığından ya da Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığından istifa etmesi gerekmektedir.” dedi.

“BU OLAY AHLAKİ DEĞİLDİR”

Seçimlere kısa bir süre kala Karabük Ticaret ve Sanayi Odası’nın, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin adına yemek düzenlenmesinin yakışıksız bir davranış olduğunun altını çizen Başkan Vergili “Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı adı altında seçimlere iki gün kala, siyasi kişiliği olan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Bey adına yemek düzenlenmesi manidar ve yakışıksızdır. Bir gün önce Safranbolu’da Milliyetçi Hareket Partisi’nin düzenlediği esnafa sabah kahvaltısı programına karşılık, Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası alternatif kahvaltı düzenlemiştir. Ticaret ve Sanayi Odaları sanayiciye tüccara ne mesajı vermektedir? Düzenlediği yemekli toplantılara gelmeyenlere vergi müfettişleri mi müdahale edecektir? Veya Çevre Müdürleri mi ceza uygulayacaktır? Ak Parti’ye destek algısı veren bu toplantılar, her siyasi görüşten tüccar, sanayici olan kişilerin ödedikleri aidatlardan yapılan harcamalar ne kadar ahlakidir? Tüccarımız, sanayicimiz yapılan bu davranışları sorgulayacaktır” dedi.

“DAVETİYENİN ELİMİZE GEÇMESİNDEN SONRA BU AÇIKAMAYI YAPTIM”

Bir basın mensubunun “Böyle bir açıklamayı şimdi yapıyorsunuz, bu gecikmiş bir açıklama değil mi?” şeklindeki sorusuna Başkan Vergili şöyle cevap verdi;

“Ticaret ve Sanayi Odası’nın bir yemek davetiyesinin elimize geçmesinden sonra böyle bir açıklama yapmayı uygun bulduk. Seçimlere iki gün kala yapılacak olan yemekli toplantı bir anlamda sanayiciyi, tüccarı tehdit etmektir. Bu yemeğe gelmeyen tüccar ve sanayici sorgulanacaktır demektir. Böyle bir açıklama yaparak kamuoyunu aydınlatmak için yapmış olduğum bir açıklamadır. Böyle bir yemek tamamen ahlak kurallarının dışındadır. Çünkü bende Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı yaptım. Benim dönemimde 6 veya 7 defa Başbakan ile görüştük, bir iki defa Cumhurbaşkanımız ile görüştük ama her siyasi parti mensubu bu ziyaretlere davet edildi. Şu anda Ticaret ve Sanayi Odası eski başkanı arkadaşımız Ak Parti Karabük milletvekili adayı, AK Parti eski Merkez İlçe Başkanı şu anda Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı, Ak Parti İl Başkanı da hem AK Parti İl Başkanı hem de Ticaret ve Sanayi Odası Meclis başkanıdır. Bunun ahlaki ve etik tarafı yoktur. Bu odada her siyasi partiden görüşü olan üyeler ve yöneticileri vardır. Çünkü bu oda sanayiciden, tüccardan toplanan aidatlarla yaşamakta bizlerin aidatları ile birlikte faaliyetlerine devam etmekteler. Bizim aidatlarımızla kendi siyasi görüşleri doğrultusunda ona buna yemek veremezler. Bu şekilde bir davetiye basamazlar, hatta çok istiyorlarsa Tuncay Özcan Bey kendi adına bu yemeği verebilir. Davetiye de Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı sıfatını kullanamaz”

“TABİKİ SİYASET YAPACAĞIM”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in “Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili siyaset yapıyor” şeklindeki açıklamasına ise Başkan Vergili “Benim siyasi kimliğim var tabi ki siyaset yapacağım. Ama Karabük Belediyesinin içerisinde hiç siyaset olmadı. Belediyemizi gelen hiç kimsenin siyasi kimliği sorgulanmadı. Ben üç tane seçim geçirdim kendi seçimim dahil hiç belediyenin kaynaklarını kullanmadım. Ama onlar her kurumun kaynağını kullanmaya kendilerine şiar edinmişler. İnsanları tehdit zoruyla siyaset yapamayız ki” dedi.
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74