VERGİLİ, İCRAATLARI İLE KONUŞUYOR

KARABÜK BELEDİYE BAŞKANI RAFET VERGİLİ 5 YILDA, 25 YILLIK HİZMET YAPTIKLARINI VE BU HİZMETLERİ 100 MİLYON TL’YE MAL

banner73
Güncel 19.09.2013, 01:52 19.09.2013, 01:52
11
VERGİLİ, İCRAATLARI İLE KONUŞUYOR
banner36

KARABÜK BELEDİYE BAŞKANI RAFET VERGİLİ 5 YILDA, 25 YILLIK HİZMET YAPTIKLARINI VE BU HİZMETLERİ 100 MİLYON TL’YE MAL ETTİKLERİNİ AÇIKLADI


 

vergili-5icraat


Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Belen Mahallesi Sosyal Yaşam Merkezi temel atma töreninde yaptığı konuşmada 25 yılda yapılacak işleri 5 yılda gerçekleştirdiklerini belirterek, bu zaman zarfı içinde 100 Milyon TL’lik iş yaptıklarını açıkladı.

Başkan Vergili “Tüm Karabüklülerle beraber, kurumlarla beraber 5 yılda, 5 dönem yani 25 yıla tekabül eden işleri hep beraber yaptık. Yaptığımız bu işlerin maddi boyutu da 100 milyon lirayı geçecek işler. Nasıl mı derseniz şu anda bizim alt geçit maliyeti 6.5 milyon lira. Eğer bunu yapabilecek varsa 14 milyon liranın altında gelsin.

Dolmuş duraklarımız, kütüphanemiz, hal, ticaret merkezimiz ve 13 - 14 tane sosyal yaşam merkezimiz. Derken bunların yanında 500 kilometreye uzanan asfalt. Kaldırım çalışmaları, 5 kilometreyi bulan istinat duvarı çalışmaları. Bunların maddi ölçüsü bugünkü rakamlarla 100 milyon lirayı geçecek bir programdır bu. Biz bunu Allah’ın izniyle 4,5 yılda tüm Karabüklülerle birlikte iş birliği ile bazılarının duaları bazılarının arkamızdan hayırlı konuşmaları bizi teşvik etmeleriyle bugünlere geldik.

Hiç kimse iddia edemeyecek, diyecek ki Rafet Vergili seçim propagandası zamanında bir sürü sözler verdi, bunların hiç birini yapmadı değil. Söylemiş olduğumuz 5 tane konuydu hayal aleminde gezdiriyorduk ve Karabük’e yapmış olduğumuz 25 tane iş oldu.

Bugünden itibaren Karabük’le ilgili en önemli çalışmamız başladı. Çünkü önümüzdeki 10 yıl içerisinde Karabük’ün nüfusu 200 bin olacak. Karabük Belediyesi 200 bin nüfusa yetecek altyapılarını yapmak mecburiyetinde. Su sistemlerini kanalizasyonlarını, yağmur suyu sistemlerini, imar programı 200 bin nüfusa 10 yıl içinde yetiştirmek mecburiyetinde. Yetişemediği zaman daha önceki çarpık kentleşme modelinin aynısını görürüz. Ve bu programlarımızın içerisinde insanlarımızı sosyalleştirecek mesela 100. yılda çok muazzam bir pazaryeri programımız, gerçi oradaki esnaf arkadaşlarımız bundan 3 hafta evvel büyük bir mağduriyet yaşadılar ama yapacağımız hizmetin sonunda mağduriyet yaşamalarını bırakın belki de Türkiye’nin en güzel pazarında esnaflık yapacaklar. İçine yazın soğuk kışın sıcak hava vereceğimiz bir kapalı pazaryeri. Bir AVM’den daha güzel ve üstün bir pazaryeri. Derken spor vadisine geçeceğiz. Her türlü spor komplekslerinin olduğu gençlerimizin yetişmiş olduğu yüzmeden basketboldan futboldan her şeyden faydalanabilecekleri bir 450 - 500 dönüm üzerinde bir spor vadisi programı. Bunlar hayal değil bunlar bizim yapamayacağımız işler değil. Nasıl daha evvelden söylemiş olduğumuz 5 tane işi yaptıysak bunlar aslında bu söylemiş olduğumuz programların yanında çok daha basit programlar” diye konuştu.

Karabük’te yapacakları en önemli programın imar revizyon programı olduğunu da anlatan Vergili, “Bugüne kadar kenar mahallelerde Kayabaşı’nda Yaylacık’ta, Namık Kemal’de, Yeşil mahalle’de Kurtuluş mahallesinde nasıl dişinizden tırnağınızdan artırıp bir ev sahibi olup bugün para etmiyorsa,  inanın buna yapacağımız imar programıyla aynı 200 Evlerdeki gibi Karabük’ün her yerinde müteahhitle pazarlıklar başlayacak. Bunları yapmak çok zor bir şey değil ama bunları yaparken kendi menfaatini düşünmeyecek Belediye Başkanı ve Meclisi gerekiyor.

İnanın önümüzdeki programların içerisinde Karabük’ü farklı bir zenginliğe kavuşturacağız. Dün 420 tane Kentsel Dönüşüm Konutlarının kura çekimi vardı. Ben şuna inanıyorum kentsel dönüşümü Karabük’te ki müteahhitlerimiz kendiliğinden gerçekleştirecektir ve herkesin malı mülkü para edecek. Bu mahallelerimize doğru da ben inanıyorum ki Karabük gelişecektir. İşin en önemlisi bu. Buralarda yapacağımız imar planı ile biz kentin unluğuna yayılmasını istemiyoruz. Kentin bir arada toplanmasını istiyoruz. Mesela burada mahallemiz var mı biz bu alanda imar istiyoruz. Boş alanlarda değil. Bunların hepsini inşallah yapacağımız imar planı ile gerçekleştireceğiz. Karabük’ün yüzünü bir kez daha güldüreceğiz.

20130918AW000976_03Şu anda Karabük’te yaşam standartları Türkiye’nin her yerinden hem daha ucuzdur hem de daha kalitelidir. Havasıyla suyuyla. Havası gittikçe düzeliyor çünkü doğalgaz programımız yüzde 90’lara ulaşıyor. İnşallah 2014 senesinde doğalgazın buralara da geldiğini hep birlikte göreceğiz çok uzak mesafe olmasına rağmen.

Yapmış olduğumuz işleri bu vesile ile anlatmış olduk. Sosyal Yaşam Merkezleri düşüncesi gerçekten tam yerinde ve vatandaşlarımızın gereksinimlerini gören bir merkez haline geldi. Hangi mahallemizde olursa olsun kursiyerlerimiz içerisinde kitap okuma odalarından, internet odalarından faydalanma ve insanların sosyalleşmesi ile ilgili gerçek bir program olduğu ortaya çıktı. Ve ben bu modelin Türkiye’ye de ileride örnek olacağına inanıyorum. İnşallah burada gençlerimiz bayanlarımız burada güzel işler öğrenirler. Hatta zaman zaman ihtiyaç olduğu takdirde müftülükle de işbirliği yapıp Kur’an kurslarına kadar açıyoruz. Arapça kursları, Kur’an kursları, iş kursları dediğim gibi internetten faydalanma. Mahallemize hayırlara vesile olur. Hepinize hayırlı olsun diyorum inşallah çok kısa süre içerisinde de açılışta bulunacağız” diye konuştu.
Yorumlar (0)
3
hafif yağmur
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74