VERGİLİ 'BU İŞİN PEŞİNİ ASLA BIRAKMAYACAĞIM'

KARABÜK BELEDİYE BAŞKANI RAFET VERGİLİ, KARDEMİR’DE MÜDÜRLÜK GÖREVLERİNDEN ALINAN ÜÇ MHP’Lİ BELEDİYE MECLİ

Güncel 26.05.2014, 15:07 26.05.2014, 15:07
33
VERGİLİ 'BU İŞİN PEŞİNİ ASLA BIRAKMAYACAĞIM'
banner36

KARABÜK BELEDİYE BAŞKANI RAFET VERGİLİ, KARDEMİR’DE MÜDÜRLÜK GÖREVLERİNDEN ALINAN ÜÇ MHP’Lİ BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ İLE İLGİLİ SERT AÇIKLAMALARDA BULUNDU


 

VERGİLİ “BU HAREKET BANA VE MHP’YE YAPILAN BİR HAREKETTİR. ÖMÜR BOYU BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIM VE HESABINI SORACAĞIM”


 

rafet-krdm-hesap-1

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili bir basın toplantısı düzenleyerek, Kardemir’de müdürlük görevlerinden alınan üç MHP’li Belediye Meclis üyesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kardemir yönetimi için Adeta “Bundan sonra sizinle hesaplaşacağız” diyen Rafet Vergili, Kardemir Yönetiminin siyaset yaptığını, bu tasarruflarının kendisine ve MHP’ye karşı olduğunun altını çizerek “Bu hesaplaşma sonuna kadar sürecektir” dedi.

Vergili “Bu üç Belediye Meclis üyesi ile ilgili daha önceden bu konu gündeme gelmişti. Belediye meclis üyelerimizin sıralaması kesinleştikten sonra KARDEMİR Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından Kardemir’den seçmiş olduğumuz üç belediye meclis üyemizi ile ilgili bir tavır konuldu. Hatta partiden ve meclis üyeliğinden istifa etmeleri şeklinde telkinlerde bulunuldu, bu telkin tam seçim döneminde yapıldı.

Biz her zaman şunu söylüyoruz, Kardemir olmasa Karabük olmazdı. Kardemir ne kadar zengin olursa, Karabük o kadar zengin olur. Bunlar bizim başlıca prensiplerimiz. Kardemir bugüne kadar ilk defa siyasetin içinde olmuş değil. Kardemir şimdiye kadar milletvekilleri çıkartmış, bakanlar çıkartmış, işçi liderleri çıkartmış, sürekli etkinliği olan bir kuruluş olmuştur, tabi ki bu da çok doğaldır. Çünkü Karabük’ün ekonomik yapısını bel kemiğini Kardemir oluşturmaktadır.” Dedi.

“Diğer siyasi kimlik taşıyanlara neden uyarı yapılmıyor?”

Rafet Vergili “Bildiğimiz kadarı ile şu anda Kardemir’de Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı da çalışmakta. AK Parti Yönetim Kurulundan birçok arkadaşımız çalışmakta. Şu anda AK Parti’den il genel meclisi üyesi seçilmiş arkadaşım da Kardemir de çalışmakta. Daha önce İl Genel Meclisi Başkanlığı yapan Hüsnü Özcan bir buçuk veya iki yıl Kardemir’de çalışmakta idi. Bunların hiç birisi bugüne kadar söz konusu değildi.” Dedi.

"Kardemir’in bu tasarrufu bana ve MHP’ye karşıdır”

Vergili, Kardemir’in bu kararını kendisine ve MHP’ye karşı alınan bir tavır olarak nitelendirdiğini belirterek şunları söyledi;

“Buradaki asıl tepki benim gördüğüm kadarı ile Milliyetçi Hareket Partisi ve benim şahsıma olan tutumdur. Bu bizim tarafımızdan çok iyi bir şekilde değerlendirilecektir. Biz de buna göre pozisyon alacağız. Biz bugüne kadar Kardemir’in her türlü faaliyetlerinin devam etmesi ile ilgili sürekli yanında olduk. Şu anda partimizden belediye meclis üyesi olan üç arkadaşımız mevcut işlerinde bir aksaklık yaratmış olsalar veya işlerine bir sekte vermiş olsa,  biz bunları zaten belediye meclis üyeliğine almazdık. Bende bir özel sektör işletmecisi olarak kesinlikle karşı olurdum. Ama Karabük ile ilgili alınacak kararlarda Kardemir’den de temsilcilerin olması, bu kararların içerisinde bulunması, hem Kardemir’in, hem de Karabük’ün geleceği ile ilgili önemli unsurlardan birisidir.

Üç belediye meclis üyesinin ayda bir toplantılara katılmaları, Kardemir’de ki işlerine sekte vurmaz. Bu arkadaşlarımız bugüne kadar Kardemir’e destekte bulunmuşlar, çalışmış oldukları sahada Kardemir’i en iyi şekilde temsil etmiş olan arkadaşlardır. Biz bu arkadaşları, dürüstlükleri, çalışkanlıkları ve Karabük’e katkılarından dolayı tercih ettik. Yoksa biz dışarıdan alenen kişileri seçmiş değiliz. Bu arkadaşlarımızın her biri işlerinde 15-20 sene kendilerini Kardemir’e vermiş arkadaşlardır.”

“Birilerine şirin görünmek için yapılan bu hareketin peşini asla bırakmayacağım”

Vergili “Burada bazı siyasi kişilere hoş görünmek için yapılan bu uygulamaya, Milliyetçi Hareket Partisi ve şahsım olarak en iyi şekilde karşılıkta, cevapta vereceğiz. Bunun hiçbir zaman peşini bırakmayacağız. Makamlar herkese baki değildir, bu makamlar bir gün bırakılır ve gidilir, onun için bu işin peşi asla bırakılmayacak. Bu tamamen siyasi bir programdır, çünkü Karabük’ün veya Kardemir’in menfaati ile ilgili bir program değildir. Biz de gerekli tavırlarımızı ve davranışlarımızı ortaya koyacağız. Biz hiçbir şekilde Kardemir’in ekonomik bir zarara uğramasını isteyen birisi değiliz. Şu anda Kardemir yönetiminin asıl işi ekonomik program olması gerekirdi, siyasi programın içerisine girdiklerine göre siyasi programın sonuçlarına da kendileri katlanacaktır.” Dedi.

“Belediye Meclis Listeleri kesinleştikten sonra bu arkadaşlara baskı yapıldı”

Bir gazetecinin “Kardemir Yönetiminden veya Genel Müdüründen, Belediye Meclis üyesi olan arkadaşlar konusunda sizlere seçim öncesi bir uyarı yapıldı  mı?" sorusuna Rafet Vergili şöyle cevap verdi;

“Uyarılma konusunu ben çok iyi biliyorum, Kardemir’de yönetici olan bir grup geldi, uyarı yapıldı. Fakat bizim belediye meclis üyesi adayı listelerimiz kesinleştikten sonra gelindi, istifa etmeleri konusunda baskı yapıldı. Arkadaşlarımız istifa etmediler, bu arkadaşlar özelliği olan kişilerdir. Makam ve mevkilerini çalışkanlıkları ile elde etmiş olan arkadaşlardır. Her partiden bu tür arkadaşlara teklifler gidebilir, onlar da değerlendirebilir ama hiçbir zaman yönetim ve idareden bir baskısı olamaz. Eğer Türkiye’de demokrasi varsa, herkes Karabük’ün geleceğini düşünüyorsa, ülkesinin geleceğini düşünüyorsa aday olabilir. Kaldı ki bu arkadaşlar memur statüsünde değildir, işçidir, işçi statüsündedir bu da hoş karşılanacak bir tavır değildir. Kardemir’in programı içerisinde sadece ekonomik program olmalıdır. Siyasi program bizim programımızdır. Eğer bazı siyasilerin baskıları ile bu tür işleri yapıyorlarsa, Türkiye’de siyasi konjonktürlerin ne zaman değişeceğini hiç kimse ne zaman ne olacağını bilemez, tabi ki bunların hepsine de kendileri katlanacaktır.”

“Kardemir’in Belediye ile bir sorunu olamaz ama benimle ve MHP ile artık vardır”

Vergili sözlerine şöyle devam etti;

“Kardemir ile Karabük Belediyesinin arasında hiçbir şeklide problem olmayacak. Karabük Belediyesi bu sıkıntıları her zaman çözecektir. Fakat benim şahsım ve partim ile ilgili her zaman problem olacaktır artık. Kardemir’in, Karabük Belediyesi ile ilgili mevzuat dışında hiçbir zaman problemi olmayacaktır. Karabük Belediyesi Kardemir’e her zaman gerekli desteği verecektir. Biz Kardemir’in yapacağı işlerde veya Kardemir’in büyümesi gereken işlerde belediye olarak engel olacak hiçbir durumumuz yoktur. Biz bunları profesyonel olarak birbirinden ayırabilecek nitelikte bir kişiyiz. Bunları da kesinlikle birbirinden ayıracağız. Karabük Belediyesinin, Kardemir’e hiçbir zaman yaptırımı diye bir şey söz konusu değildir. Mevzuatlar çerçevesi içerisinde çözülmesi gereken problemler vardır, bu problemlerin çözüleceğine inanıyorum. Ama şunu belirtmek istiyorum, Kardemir’in profesyonel idarecileri siyasetin içerisine girmiştir, siyasi olarak ta bunların cevabını alacaklardır.”

“Kardemir’e ceza kestik diye, hemen tahsilat yoluna gitmedik”

Karabük Belediyesinin Kardemir’e kesmiş olduğu cezalar ile ilgili yöneltilen soruya, Başkan Vergili şöyle cevap verdi;

“Cezalar kesilmiştir, bunlar normal uygulamalardır. Şu anda Kardemir koskoca projeler yaparken, ellerinde bir projenin olması gerekir, statik değerlerin hepsinin hesaplanması gerekir, inşaat projelerinin olması gerekir. ‘Ben inşaata başladım’ diye zaten bir durum söz konusu değildir. Ellerinde bu projeler varken dahi, belediyeye müracaat yapmamaktadırlar, bu da bir kusurdur, buna istinaden kesilmiş bir cezadır. Biz Kardemir’e ceza kestik diye hiçbir şekilde icra uygulaması yapmadık. Başka türlü bir uygulama da yapmadık. Bizim böyle bir para tahsilatı beklentimiz de yok, önemli olan Kardemir’in mevzuata uyması idi. Bunlarla ilgili yapılmış bir programdır. Gayet normaldir, cezalar kesilebilir. Bütün işletmelere kesiliyor, bunlar tekrardan ele alınıyor ve belediye meclisinde değerlendiriliyor. Profesyonel bir yönetici kesilen bu cezaları belediye meclis üyelerine göndermeye hak sahibi değildir. Meclis üyesi arkadaşlarımızın kesilen cezalardan haberleri olmaz. Meclise geldiği zamanda ben inanıyorum ki kendi kurumlarını mutlak savunacaklardır. Bizim bu arkadaşları Kardemir’den asıl tercih etmemizin amacı, Kardemir’in olsun, Karabük’ün genel problemleri ile ilgili daha sağlıklı görüş ortaya konulabilmesi için tercih edilmiştir.”

“Bunun hesabı sonuna kadar sorulacak ve peşi bırakılmayacaktır”

Vergili "Şu anda genel müdürlük olarak, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanına ‘siz siyaset yapmayacaksınız’ diyebilir misiniz? Ve yahut da, AK Parti İl Genel Meclisi üyesine ‘siz istifa edeceksiniz’ diye, baskı yapmanız söz konusu mu? Eğer bunlara yapamıyorsanız, Milliyetçi Hareket Partisine yapma diye bir hakkınız yoktur. Bu işin peşi profesyonel yöneticilik bittikten sonrada bırakılmayacaktır. Her aşaması safha safha hukuk yolu ile hesap sorulacak boyutlara taşınacaktır. Bu, Rafet Vergili, Milliyetçi Hareket Partisi ve Kardemir arasında bir olaydır. Belediye olayları tamamen farklı bir olaydır." diye konuştu.

“Bu arkadaşlara sonuna kadar sahip çıkacağız”

Görevden alınan üç belediye meclis üyesinin ekonomik kaybı olacak mı sorusuna, Rafet Vergili “Tabi ki olacaktır. Onlar bu mevkilere gelebilmek için 15-20 yılın vermiş arkadaşlar,  görev değişikliğinde ekonomik kayıpları olacaktır. Sen bu arkadaşlara ‘siyaset yapıyorsun’ diye, bazı şeylerini heba edemezsin, edersen de elbette bir gün bunların hesabını verirsin.” dedi

"Kardemir yönetimi, görev yerini değiştiren üç belediye meclis üyesine ‘ya Kardemir, ya da belediye meclis üyeliğini tercihi yapın’ şeklinde bir durum söz konusu olabilir mi?" şeklinde soruya, Başkan Vergili şöyle cevap verdi;

“Onların öyle bir hakları yoktur. Öyle bir süre verme veya kimsenin siyasetine ipotek koyma gibi bir hakları yoktur. O Genel Müdür bu memlekete gelmiş profesyonel bir yöneticidir, bir gün olur Karabük’ten gider. Ama meclis üyesi arkadaşlarımız Karabük’ün öz evlatlarıdır. Bu olay kısa vadeli bir olay değildir, üç yılık, beş yıllık, on yıllık bir olay değildir. Allah ömür verdikçe de peşi bırakılmayacak bir olaydır.  Biz hiçbir siyasi parti mensubumuzu yarı yolda bırakacak bir kişi değiliz. Her türlü şeklide özel sektörde, devlet sektöründe de, nerde değerlendirilmesi gerekiyorsa değerlendirmek için her türlü desteği vereceğiz.”
Yorumlar (0)
21
açık
banner17
banner18
banner39
banner74