UKRAYNA BÜYÜKELÇİSİN'DEN SAFRANBOLU TSO'YA ZİYARET

Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde Türkiye-Ukrayna Diplomatik İlişkilerinde 25.Yıl Sempozyumuna katılmak üzere Karab

banner73
Güncel 06.11.2017, 10:30 06.11.2017, 10:30
17
UKRAYNA BÜYÜKELÇİSİN'DEN SAFRANBOLU TSO'YA ZİYARET
banner36
Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde Türkiye-Ukrayna Diplomatik İlişkilerinde 25.Yıl Sempozyumuna katılmak üzere Karabük’e gelen Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti.

Büyükelçinin ziyaretinde Meclis Başkanı Ahmet Şahin, Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sami Acar, Yönetim Kurulu Üyeleri Tuncay Coşkun Osman İyigüngör ile Ukrayna’ya ihracat yapan üyeler hazır bulundu. Büyükelçi Sybiha; “Ukrayna’nın bağımsızlık mücadelesinde ve son yıllarda yaşadığı sıkıntılı zamanlarında Türkiye’nin büyük yardımları oldu. Sadece 20. yüz yılda Ukrayna beş defa bağımsızlığına kavuştu ve beş defa bağımsızlığını yitirdi.

Ne yazık ki şu an bağımsızlığımızı ilan ettikten sonra bile bizim komşumuzdan saldırıları görüyoruz ve devamlı saldırılar altında kalıyoruz bu konuda özellikle Türkiye’nin Ukrayna’ya verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz ve bunu çok takdir ediyoruz. Sadece rakamlara bakarsak eğer bu savaşın sonucunda 10 bin kişi kaybettik, bütün Ukrayna topraklarını Kırım dahil olmak üzere topraklarının yüzde 7’sini ve sanayi tesislerinin yüzde 20’sini kaybettik.

Fakat bütün bu geçici kayıplara rağmen yine de ikili ilişkilerimizde çok olumlu gelenekleri görüyoruz. Şu an stratejik ortaklığımızın yeni kalitesinden ve yeni temposundan bahsedebiliriz. Ekonomik olarak da önemli mesafeleri kat ettik. Çünkü Son 3 yılda her yıl yaklaşık yüzde 20 seviyesinde düşüş görülürken bu yıl ilk defa ikili ticaret ikili ekonomik ilişkilerimizde yüzde 16 oranında artış gördük bu da çok olumlu bir eğilim, bundan sonra ilişkilerimizi daha da geliştireceğiz.

Aynı zamanda da bugünlerde Türkiye, Ukrayna için en önemli 5 dış ticaret ortağı arasında yer almaktadır.” ifadesinde bulundu. Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Acar ; “Türkiye  Ukrayna ile ticari ilişkilerine büyük önem vermektedir.

İki ülke coğrafi olarak birbirini tamamlamaktadır. Ülkemizin kalkınma ve istikrara ulaşmak için oluşturduğu stratejik vizyon, sadece ülkelerimize değil, tüm bölgeye yardımcı olacağına inanmaktayız. İlçemizde de Ukrayna’ya ihracat yapan firmalarımız var.

Geçtiğimiz aylarda Ukrayna’nın İvanı-Frankvisk  Ticaret ve Sanayi Odası ile kardeş oda protokolü imzaladık. Ümit ediyoruz ki iki ülke arasında ki ticari iş birlik büyüyerek devam edecektir” dedi.
Yorumlar (0)
15
az bulutlu
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74