TÜRKMENİSTAN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ AMANLIYEV'DEN KBÜ'YE ZİYARET

Türkmenistan’ın Bağımsızlığının 30. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinliğine katılmak üzere ilimize gelen Türkmenistan Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev ve beraberindeki heyet Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’ı makamında ziyaret etti.

banner108
Güncel 12.06.2021, 10:14
309
TÜRKMENİSTAN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ AMANLIYEV'DEN KBÜ'YE ZİYARET
banner36

Türkmenistan’ın Bağımsızlığının 30. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinliğine katılmak üzere ilimize gelen Türkmenistan Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev ve beraberindeki heyet Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Yaşar ve Prof. Dr. Mücahit Coşkun, Genel Sekreter Lütfü Köm, Uluslararası İlişkiler Ofisi Koordinatörü Öğr. Gör. Oya Çepni Önalan da hazır bulundu. Ziyarette, ikili ilişkilerin geliştirilmesi yönünde görüşmeler yapıldı. Ziyaretin ardından “Türkmenistan’ın 30. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen etkinliğe geçildi.

İLK DÜZENLENEN ETKİNLİK KARABÜK ÜNİVERSİTESİNDE

Türkmenistan Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev programda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Türkmenistan’ın bağımsızlığının 30. yıl dönümü münasebetiyle Karabük Üniversitesinde öğrencilerimizin katılımıyla düzenlemiş olduğumuz bugünkü etkinliğin yapılması ve hazırlanmasında gösterdikleri destek ve gayretlerden dolayı Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat Hocamıza ve bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen tüm dostlarımıza, öğrencilerimize gönülden büyükelçiliğimiz adına teşekkür ediyorum.

Türkmenistan’ın bağımsızlığının 30. yıl dönümü münasebetiyle Türkmenistan’da ve yurtdışında büyükelçiliklerimiz tarafından çok sayıda etkinlikler yapılmakta. Türkiye’de pandemi döneminin biraz hafiflemesi ve normalleşme aşamasının başlaması münasebetiyle Türkmenistan’ın Türkiye büyükelçiliği olarak Türkiye’de öğrencilerimizin katılımıyla benzeri etkinlikleri düzenlemeye başladık.  Bugün ilk düzenlenen etkinliğimiz Karabük Üniversitesinde gerçekleştiriliyor.

1991 yılında Türkmenistan bağımsız bir ülke olarak tarih sahnesine çıktı. Bu geçen bağımsızlık yıllarında Türkmenistan’da büyük çalışmalar yapıldı. Özellikle sürekli gelişen bir ekonomiye sahip modern bir devlet inşa etmek, adil bir sivil toplum kurmak ve yaşam için elverişli koşulları kurmak için büyük ölçekli çalışmalar hayata geçirildi.”  Büyükelçi Amanlıyev daha sonra Türkmenistan hakkında bilgiler vererek konuşmasını sürdürdü.

TÜRKMENİSTAN KARDEŞLERİMİZE HER ZAMAN KAPIMIZ AÇIK

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat yaptığı konuşmada “Öğrencilerimiz tarafından düzenlenen etkinliğe katılımlarıyla destek veren Sayın Büyükelçimize teşekkür ediyorum. Karabük’ün Büyükelçimiz için önemli bir yeri olduğunu biliyorum. Bize bunu hem siz hem de öğrencilerimiz hissettirdi. Karabük Üniversitesini eviniz olarak görmeniz bizim için ayrıca onur verici bir davranış. Türkmenistanlı kardeşlerimize her zaman kapımız açık. İnşallah her daim birlikte olacağız. Bu güzel günün Türkmenistan’a hayırlı olmasını diliyorum ve güzel bir etkinlik olacağını ümit ediyorum.”

Programda Türkmenistanlı öğrenciler, ülkelerine özgü kıyafetleri, şarkıları, müzikleri ve dansları tanıtarak geleneklerini sergiledi. Etkinlik sonunda ise öğrenciler kendi kültürlerine has ikramlarda da bulundu.
 

Yorumlar (0)
banner11
13
hafif yağmur
banner17
banner18
banner39
banner74