TÜRK OCAKLARI GENEL BAŞKANI ÖZ:'MEZHEP FİTNESİ KULLANILABİLİR'

“Siyasi birliğin de devam etmesi lazım”  

Güncel 17.12.2016, 16:26 17.12.2016, 16:26
16
TÜRK OCAKLARI GENEL BAŞKANI ÖZ:'MEZHEP FİTNESİ KULLANILABİLİR'
banner36

“Siyasi birliğin de devam etmesi lazım”


 
Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, mezhepçilik kışkırtmalarına dikkat edilmesi gerektiğini kaydederek, "40 yıldır PKK’yı kullanarak etnik fitne kullandılar. Suriye olaylarını göstererek mezhep fitnesi kullanılabilir” dedi.

Türk Ocakları Karabük Şubesi tarafından 4.’sü gerçekleştirilen ‘Geleneksel Kahvaltı’ programına Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Karabük Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Danışman, Karabük Üniversitesinde görevli öğretim üyeleri, öğretim elemanları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, sendika temsilcileri, sanayi ve iş adamları katıldı.

Türk Ocakları Karabük Şube Başkanı Yrd. Doç. Taşkın Deniz, "Kayseri’de meydana gelen patlama ile maalesef şehitlerimiz var. Hepsine yüce Allah’tan gani gani rahmet diliyorum. Bu saldırılarla kadim coğrafyayı dar etmeye çalışıyorlar. Türk milleti yeter ki hak için yürüsün. Coğrafyamız için hesaplar yapılıyor ediliyor.

Ama unutulmasın ki hesabın üzerinde bir hesap vardır. Yüce Allah izin verdiği sürece bu coğrafyada var olacağız” ifadelerinde bulundu.

Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, İslam alemi ve Türk milleti olarak çok zor günlerden geçildiğini kaydederek, Kayseri’de yaşanan hain saldırıda hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı diledi.

"Mezhep fitnesi kullanılabilir"
Ülke olarak son 4-5 yıldır adeta sırat köprüsünden geçtiklerini anlatan Öz, "Suriye krizinin başlamasından bu yana ülkemiz çevremiz yangın yerine dönmüştür. Müslümanları birbirine düşürerek kendi hesaplarını gerçekleştirmek istiyorlar. Son derece kötü bir hal aldı.

Şimdi hiç olmazsa Cerablus’tan başlayan bir bölge oluşturulmakta. Böyle bir hususla yetinmek durumunda kaldık. Bu aşamaya gelmesi çok üzücü. Türkiye bu gönül coğrafyasında oyunlara karşı net tavır alsın. Mısır ve Suriye olayları yaşanmasın ama bu durumları geçtik artık. Halep’te şuanda bir insanlık dramı yaşanıyor.

Sonradan duruma hakim olan Rusya da şimdi Türkiye ile arası iyileşiyor. Bizim coğrafyamızda yeniden paylaşım yapılıyor, şuan olan budur. İran’ın kışkırttığı milisler Halep’ten gelenleri engellemeye çalışıyor.

Türkiye’deki çeşitli sivil toplum kuruluşları mağdur insanlara yardım ediyor. Oradaki hadiselerden haberdarız. Şu an vahim bir durum var. Tahliyenin durduğunu biz basından önce duyduk.

Sayın Cumhurbaşkanı ve Rusya Devlet Başkanı zannediyorum konuyla ilgili görüşüyorlar. Türk milleti bin yıldır bu coğrafyada var. Hakim olduğumuz dönemde bu coğrafyayı adalet ve merhametle idare ettik. İlgi göstermek durumundayız. Ayrımcı politikanın nereye getirdiğini gördük.

Daha tehlikesi bizi bekleyebilir. Kritik süreçten birliğimizi koruyarak çıkmalıyız. 100 yıl önce bu coğrafya tanzim edildi Sevr dayatılmak istendi.

Allah razı olsun Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarından. Sonunda bu topraklarda bütünlüğümüzü koruyarak geldik. 40 yıldır PKK’yı kullanarak etnik fitne kullandılar. Suriye olaylarını göstererek mezhep fitnesi kullanılabilir” dedi.

“Siyasi birliğin de devam etmesi lazım”
Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, Türkiye’nin beka problemiyle karşı karşıya olduğunu da ifade ederek, “Bu mücadele milli devlet olarak bütün olarak var kalma mücadelemizdir.

Devletimizin en tepesindekilere ve siyasi partilere büyük görev düşüyor. Bizi birbirimizden ayıran meseleler varsa bunu dolaba kaldırabiliriz. Türk Ocakları olarak kanaatimizde budur" ifadelerinde bulundu.

“Fırat Kalkanı Harekatı inşallah başarıya ulaşacaktır”
Prof. Dr. Öz, Fırat Kalkanı Harekatı’nın geç başladığını da belirterek, “Devletimizin Fırat Kalkanı Harekatı geç olsa da inşallah başarıya ulaşacaktır. Bakınız ABD Kobani’ye silah indirirken gördünüz. Tavırlarını koydular.

AB ile de Rusya ile de çıkar üzerine ilişkimiz vardır. Bizim onların vermek istediği zararları en aza indirmemiz lazım. Suriye’nin başlangıcında bunlar göz önüne alınmamıştır. Temennimiz bir takım çevrelerin bu süreci sulandırma girişimine taviz verilmemesidir” dedi.
(ÖZ-Y)
Yorumlar (0)
11
hafif yağmur
banner17
banner18
banner39
banner74