TÜRK-METAL'DEN AYRILANLAR ÇELİK-İŞ'E GEÇİYOR

BURSA’DA BAŞLAYAN İŞÇİ HAREKATI İLE TÜRK METAL SENDİKASINDAN İSTİFA EDEN TOFAŞ İŞÇİLERİ YENİ SENDİKALARI O

Güncel 07.06.2015, 05:00 07.06.2015, 05:00
15
TÜRK-METAL'DEN AYRILANLAR ÇELİK-İŞ'E GEÇİYOR
banner36

BURSA’DA BAŞLAYAN İŞÇİ HAREKATI İLE TÜRK METAL SENDİKASINDAN İSTİFA EDEN TOFAŞ İŞÇİLERİ YENİ SENDİKALARI OLARAK ÇELİK İŞ’İ TERCİH ETTİ


 

RENAULT İŞÇİSİ DE ÇELİK İŞ SENDİKASINA YEŞİL IŞIK YAKIYOR


 

ÇELİK İŞ GENEL BAŞKANI GÜL “İŞÇİLER 5 YILDIZLI OTELİ DEĞİL, DEMOKRASİYİ SEÇİYOR”


 

bursa-metal-iscileri

Ek maddi destekler ve sözleşmede iyileştirme sözü alınca Türk Metal’den istifa ettikten sonra iş bırakma eylemini sonlandıran Bursa, Tofaş’taki işçiler Hak-İş’e bağlı Çelik-İş’e geçti.

Renault ve Tofaş işçilerinin öncülük ettiği metal sektöründeki iş bırakma eyleminde, Türk Metal Sendikasından istifa eden işçiler boşluğu doldurmaya başladı. 5 bine yakın mavi yakalı işçinin çalıştığı Tofaş’taki iş bırakma sürecinde işverenle sözleşmede ücret iyileştirmesi ve ek destekler konusunda anlaşan işçiler, sendika için de hızla Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Çelik-İş’e yöneldi. Şu ana kadar Çelik-İş’e geçen Tofaş’taki işçi sayısının 4.000’e ulaştığı öğrenildi.

30 GÜN ŞARTI VAR

Sendika ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’na göre, bir işyerinde toplu iş sözleşmesi yetkisi alınabilmesi için sendikanın işkolundaki işçilerin en az yüzde 1’ini; işyerinde çalışan işçilerin ise yarıdan fazlasını üye yapması gerekiyor.

Tofaş’ta 31 Mart 2015 tarihi itibarıyla personel sayısı 6 bin 534 kişi. Bunun bin 559’u ‘beyaz yakalı’ olarak ifade edilen memur ve idareci pozisyonunda, 4 bin 975’i ise işçi. Buna göre Çelik-İş’in Tofaş’ta toplu iş sözleşmesi yetkisi için en az 2 bin 488 işçiyi üye yapması yeterli. Türk Metal’den istifa eden işçilerin Çelik İş’e üyeliği, istifadan 30 gün sonra geçerli olabiliyor.

‘AİDAT TARTIŞMALI DAVA AÇACAĞIZ’

Tofaş’ta mevcut sözleşme Ağustos 2017’ye kadar geçerli olduğu için, sendika dayanışma aidatının da yasaya göre bu tarihe kadar Türk Metal’e yatırılması gerekiyor. İş bırakma sonrası yeni şartlarla mevcut sözleşmenin delindiğini söyleyen Çelik İş Sendikası Genel Başkanı Ali Cengiz Gül, “Bu konu tartışmalı. İstifalar da olduğuna göre aidatın yeni sendikaya yatırılması gerekiyor. Bunun için mahkemeye başvuracağız” dedi.

RENAULT’DA KARAR NETLEŞMEDİ

İş bırakmanın başladığı 5 bine yakın işçinin çalıştığı Renault’da işçilerin sendika tercihi noktasında çelik İş’e sıcak baktıkları, fakat henüz net bir tavrının bulunmadığı öğrenildi. İşçilerin 2 hafta içinde bu konuda komisyon kurması bekleniyor.

cengiz-gul"TEMSİLCİYİ KENDİLERİ BELİRLESİN"

Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Cengiz Gül, Tofaş işçilerinin iş bırakma eylemindeki beklentileri olan sendika temsilcilerini seçimle kendileri belirleme ve tüm toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sendika yönetiminin yanı sıra işçi temsilcilerinin de yer almasını desteklediklerini, bu beklentileri karşılayacaklarını söyledi.

Gül, ayrıca halen ortalama ücret üzerinden aylık 75 lira olan sendika dayanışma aidatının üst sınır olduğunu ve işçilerin bu rakamı yeni dönemde kendileri belirleyeceğini de ifade etti ve sözlerine şöyle devam etti;

"Tofaş işçisi beş yıldızlı oteli değil, demokrasiyi seçti. 6 bin Tofaş çalışanının sendika kararını kendi aralarında yaptığı oylama sonucu yüzde 99.9 Çelik-İş çıktı. Çelik-İş Sendikası'na geçen işçiler, bu seçimle birlikte işçi haklarına ve temsil yetkisine de sahip oldu. Türk Metal Sendikası'nın, işçileri işleriyle tehdit etmeleri yine işçilerin sendika değiştirmesinde önemli etken oldu."
Yorumlar (0)
18
açık
banner17
banner18
banner39
banner74