TARİHİ ÇEŞMELER KURTARILMAYA BAŞLANDI

banner73
Güncel 15.08.2014, 12:19 15.08.2014, 12:19
18
TARİHİ ÇEŞMELER KURTARILMAYA BAŞLANDI
banner36
20140814AW168627_02Karabük'ün Çerçiler mahallesinde tarihi dokusu, kültür ve turizm miraslarıyla dikkat çeken yüzyıllar önce yapılan çeşmeler,kurtarılmaya başlandı.

Çerçiler merkezde 4 ve Dayıslar’da 2 olmak üzere oyma taşlardan yapılan 6 adet tarihi çeşme olduğunu belirten muhtar Halim Kaya,”Merkezde bulunan ikisi çamaşırhaneli 4 çeşmeden 3 çeşme için projesi Karabük Belediyesi İmar Müdürlüğü tarafından hazırlanan restorasyon ve rölöve projeleri 2007 yılında Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nce onaylanmış ancak tozlu raflarda unutulmuş.Yaptığım araştırmalar sonucunda yasa gereği İl Özel İdare bünyesinde oluşturulan fon aracılığıyla çeşmelerin restorasyon edilebileceğini öğrendim.İl Özel İdare ve Karabük Belediyesi arasında yaptığımız yazışmalar sonrası ihalesi yapılan çeşmeler şimdi yeniden tarihe kazandırılıyor” dedi.

Kaya, ilk etapta 3 çeşmenin restorayon çalışmalarına başlanıldığını belirterek, “Osmanlı döneminden kalma ve kitabesine göre 1278 yılında İstanbullu Soğukeşmeli Ebubekir Efendi Zevcesi ruhuna yaptırılan tarihi çeşmelerin restore edilmesi başlandı. Yapıldığı dönemlerde halkın su ihtiyacını karşılayan çeşmelerimizin 3 tanesi atıl durumdadır.Atıl tarihi çeşmelerimizi Karabük turizmine kazandırma gayretindeyiz. Çeşmelerimizi orijinal haline uygun restore edilmesinin ardından, sularının da akması sağlayacağız. 1189 tarihini taşıyan çeşmelerimiz, duvarlarında yer alan eski yazılarla yazılan kitabeler tarihimizi ortaya koyuyor. Tarih bütünlüğümüz içinde dünümüzü bugüne, bugünümüzü yarına bağlayan en önemli unsurlardan birisi olan çeşmeler su kültürümüzü de yansıtmaktadır. Değerlerimizden birisi olan su kültürünün geçmiş olduğu yerler ve su kültürüne ait işaretler aslında geçmişimizin aynasıdır. Aynalarımız geleceğe de yansımalıdır” dedi.
Yorumlar (0)
4
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74