SURİYELİLERE BİOMETRİK KAYIT

SURİYELİ MÜLTECİLER BİOMETRİK KAYIT ALTINA ALINACAK

banner73
Güncel 15.01.2015, 00:51 15.01.2015, 00:51
14
SURİYELİLERE BİOMETRİK KAYIT
banner36

SURİYELİ MÜLTECİLER BİOMETRİK KAYIT ALTINA ALINACAK


suriyeli-biometrik

Ülkelerinde meydana gelen iç karışıklıklar nedeniyle başta Suriye olmak üzere farklı ülkelerden, Türkiye’ye gelen yabancılar biometrik kayıt altına alınacak.

Karabük Vali Yardımcısı Yunus Kalaycı, İçişleri Bakanlığının genelgesi Kamu düzeni ve kamu güvenliğinin korunması, ülkemize giriş yapan yabancıların sağlık, eğitim, sosyal yardım gibi hizmetlere erişimlerinin sağlanması ve biometrik olarak kayıt altına alınmaları hayati önem arz ettiğinden Karabük'te yaşayan yabancıların başvuruda bulunmalarını istedi.

Kalaycı açıklamasında, “Ülkemizin yaşadığı bu sürece paralel olarak ilimizde de özellikle Irak ve Afganistan başta olmak üzere farklı ülkelerden gelmiş yabancılar yaşamaktadır. Ülkemize gelen yabancıların öncelikle gönderildikleri illerin Emniyet Yabancılar Şube Müdürlüğüne müracaat ederek kayıt altına alınmaları gerekmektedir. İl Emniyet Müdürlüklerince biometrik kayıtları yapılan yabancılara üzerinde kimlik numaraları veya şahıs numaraları yazılı fotoğraflı “Yabancı Kimlik Kartı” veya “Yabancı Tanıtma Kartı” düzenlenmekte ya da başvuruda yoğunluk olması durumunda imzalı “Randevu Belgesi” düzenlenmektedir.

Bu amaçla İçişleri Bakanlığının genelgeleri ile hizmet almak üzere iletişim kurdukları kamu kurum ve kuruluşları ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, belediyeler ve muhtarlıklar gibi tüm kamu kurumlarına müracaat eden veya bu kurumlar tarafından tespit edilenlerden kayıt işlemlerini tamamlamadıkları anlaşılanların kayıt işlerinden sorumlu İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğü ile ivedilikle irtibata geçilerek bildirilmesinin, kayıt altına alınmayan yabancıların tespiti amacıyla kolluk görevlileri tarafından denetimlerin arttırılmasının acil sağlık hizmetleri hariç olmak üzere kayıt işlemlerini tamamlamayan yabancılara sağlık, eğitim, sosyal yardım, vb. hizmetlerin verilmemesinin uygun görüldüğü bildirilmiştir” ifadelerine yer verdi.
Yorumlar (0)
7
açık
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74