SGK İL MÜDÜRÜ'NDEN SOSYAL GÜVENLİK HAFTASI KUTLAMA MESAJI

Karabük Sosyal Güvenlik İl Müdürü İsmail Yıldırım, Sosyal Güvelik Haftası ve Sosyal Güvenlik Kurumunun 15 kuruluş yıl dönümü ile ilgili açıklama yayınladı.

banner108
Güncel 18.05.2021, 14:30 18.05.2021, 14:41
479
SGK İL MÜDÜRÜ'NDEN SOSYAL GÜVENLİK HAFTASI KUTLAMA MESAJI
banner36

Karabük Sosyal Güvenlik İl Müdürü İsmail Yıldırım, Sosyal Güvelik Haftası ve Sosyal Güvenlik Kurumunun 15 kuruluş yıl dönümü ile ilgili bir açıklama yayınladı.

İl Müdürü Yıldırım’ın yazılı açıklaması şöyle;

“Sosyal güvenlik, toplum huzurunu ve refahını bozan sosyal risklere karşı gelirlerine bakılmaksızın “insan hakkı” ve esas itibariyle de Anayasamızın 60. Maddesi “devlet görevi” gereği olarak primli ya da primsiz sistemlerin kullanılması suretiyle kişilerin güvence altına alınmasıdır. 

16 Mayıs 2006 Tarihli “Sosyal Güvenlik Kurumu” Kanunu ile Ülkemizin en önemli ve en büyük reformlarından biri gerçekleştirilerek SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı tek çatı altında birleştirilmiştir. Bu suretle; üç ayrı Kurumla sunulan ve sigortalıların çalıştıkları statüler itibariyle ayrı emeklilik ve sağlık sistemlerine tabi olduğu, bazı kesimlerin sağlık sigortasından hiç yararlanamadığı bir sosyal güvenlik sisteminden, tek çatı altında birleşen ve ülkemizde yaşayan tüm vatandaşların genel sağlık sigortası kapsamına alındığı bir sisteme geçilmiştir. Daha önce çoğunlukla İl Merkezlerinde verilen Sosyal Güvenlik hizmeti, nüfus yoğunluğu, sigortalı sayısı vb. kriterlere tabi olarak ilçelerde kurulan Sosyal Güvenlik Merkezlerinde de verilmeye başlanmış, uluslararası düzeyde örnek bir veri merkezine sahip, 156 adet e-devlet uygulaması kullanılarak emeklilik talebinden prim yatırmaya birçok hizmete anında ve kolaylıkla ulaşılabilen bir yapıya dönüşmenin gururunu yaşıyoruz. 

Sosyal Güvenlik Kurumu olarak önceliğimiz; sunduğumuz hizmetlerin kaliteli, ihtiyaca yönelik, kolay ve zamanında ulaşılabilir olmasıdır. Sigortalı, işveren, emekli ve hak sahiplerinin Kurum ünitelerine gelmeden taleplerini iletebilmeleri amacıyla bilgi ve iletişim teknolojilerinden azami ölçüde faydalanarak, çoğu işlemimizi elektronik ortama taşıdık. E-reçete, e-rapor gibi uygulamalarla sağlık; e-tescil, kolay işverenlik, e-bildirim gibi uygulamalarla sigortalılık; emeklilik, borçlanma başvurularının e-devlet üzerinden alınması gibi yeniliklerle emeklilik iş ve işlemlerimizi bürokrasiden arındırıp, çağın gereklerine uygun hale getirerek hizmetlerimizin etkinliğini artırdık. 

Reformun gerçekleştiği 2006 yılından bu yana uygulanan başarılı sosyal ve ekonomik politikalar sonucu, sosyal güvenlik sistemimiz yıldan yıla gelişme kaydetmiş, hizmet verdiğimiz ve sorumluluğunu taşıdığımız kesim her geçen gün artmıştır. 2006 yılında 14 milyon olan aktif sigortalı sayısı 2021 Şubat ayı itibariyle %67’lik artışla yaklaşık 23.4 Milyon kişiye, 2006 yılında 7,2 milyon olan gelir veya aylık ödenen kişi sayısı 2021 Şubat ayı itibarıyla %74’lük bir artışla yaklaşık 12,5 milyon kişiye ulaşmıştır. 

Bu süreçte kayıt dışı istihdam ile mücadelede de büyük kazanımlar elde edilmiştir. TÜİK istatistiklerine göre 2006 yılında kayıt dışı istihdam oranı %47 seviyesinde iken bu oran %27,4’e kadar gerilemiş olup, kayıt dışı ile mücadelemiz aynı kararlılıkla devam edecektir.

Yenilenen binaları ile 81 Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğümüz ve 558 Sosyal Güvenlik Merkezimiz, yerinden hizmet anlayışının gereği olarak vatandaşlarımızın her türlü taleplerini karşılamakta, sorunlarını yerinde çözmekte ve ihtiyaçlarına cevap vermektedir. 

Vatandaşlarımızın kamu hizmetlerinden genel memnuniyet düzeylerinde en yüksek artış Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinde gerçekleşmektedir. Memnuniyet sıralamasında tüm kamu kurumları arasında Kurumumuzun sürekli üst sıralarda yer alması hiç kuşku yok ki tüm personelimizin özverili çalışmalarının bir sonucudur. Sosyal güvenlik sisteminin çağın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde sürdürülebilirliği ile ilgili çalışmalarımız gelecek dönemlerde de hız kesmeden devam edecektir. 
Genel Sağlık Sigortası, yürütülmesi en zor kamu hizmetlerinin başında gelmektedir. Tüm dünyayı derinden etkileyen, adeta günlük yaşamı durma noktasına getiren COVID-19 salgını sürecinde Dünyanın önde gelen ülkeleri bile sağlık hizmetleri bakımından ciddi zorluklarla karşılaşıp sağlık sistemleri iflas etme noktasına gelirken, sağlam temeller üzerine inşa edilen genel sağlık sigortası sistemimiz ve Devletimizin yerinde uygulamaları sayesinde ülkemiz Dünyaya örnek teşkil edecek bir başarıya imza atmıştır. Bu süreçte, temel hak ve hürriyetlerden olan sosyal güvenlik hakkının kesintisiz ve etkin bir şekilde sunulması daha da önem kazanmıştır. 
Sosyal güvenlik reformu kapsamında hayata geçirilen Genel Sağlık Sigortası sayesinde ülke nüfusunun tamamı devlet güvencesi ile sağlık sigortası kapsamına alınmış ve sağlıktan faydalanma imkânına kavuşmuştur. Halihazırda Kurumumuzla sözleşme imzalayan 27.260 Sözleşmeli Eczane aracılığıyla geri ödemesi yapılan ilaç sayısı 9.094’e ulaşmıştır. Genel sağlık sigortasının kapsamı ve geri ödemesi yapılan ilaç yelpazesinin genişliği özellikle pandemi döneminde, bu alanda yapılan yatırımın yerindeliğini teyit etmektedir.

Sosyal güvenlik sistemindeki bu dönüşümün mimarı olan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, görev yapan tüm Bakanlarımıza, Kurum Başkanımıza, yöneticilerimize ve çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyor, hususen Pandemi döneminde hayatını kaybeden çalışma arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. 

Pandeminin ve tüm etkilerinin geride kaldığı sağlıklı, mutlu, huzurlu günler dileğiyle başta çalışma arkadaşlarım olmak üzere tüm vatandaşlarımızın 16-22 Mayıs Sosyal Güvenlik Haftası kutlu olsun. 

Hastalıkta, sağlıkta, gençlikte ve yaşlılıkta SOSYAL GÜVENLİK KURUMU daima yanınızda.”
 

Yorumlar (0)
banner11
12
hafif yağmur
banner17
banner18
banner39
banner74