'SAKLI CENNETİN YOLU ŞEKER KANYONU' PROJESİ

Karabük’ün Yenice İlçe Kaymakamlığı’na bağlı Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Yenice İlçe Milli E

Güncel 16.12.2015, 10:36 16.12.2015, 10:36
34
'SAKLI CENNETİN YOLU ŞEKER KANYONU' PROJESİ
banner36

Karabük’ün Yenice İlçe Kaymakamlığı’na bağlı Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Yenice İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve BAKKA tarafından desteklenen "Saklı Cennetin Yolu Şeker Kanyonu" projesi, düzenlenen toplantıyla start aldı.


 
20151215AW605300_01Şeker Kanyonunda düzenlenen etkinlikte konuşan Yenice Kaymakamı Oğuz Cem Murat, projenin Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından yürütülen 2015 yılı Yöresel Değerler Mali Destek Programı'nda yer aldığını söyledi.

Proje süresinin 9 ay olduğunu belirten Kaymakam Murat, projenin genel amacını katılımcılara anlatarak, “Şeker kanyonunda bir takım aktivite ve yatırımlarda bulunacağız. Çok kapsamlı bir faaliyet olacak.

Eğitim, kültürel, spor ve yatırım anlamında faaliyetlerimiz bulunacak.TR81 bölgesinde üç ilimiz BAKKA’ya bağlı bütçe imkânları kısıtlı. Bu kısıtlı imkânlara rağmen güzel işler yapmaya çalışıyoruz. Az maliyetle çok işler yapmaya çalışacağız. Yenice bu bölgede çok nadide bir yer.

Ormanları ile muazzam bir coğrafyaya sahip bir yer. Yenice ormanları çok önemli. Buraya dışarıdan gelen insanlar bu güzelliği görüp gezince kendilerinde bir iz bırakıyor” dedi.

BAKKA Genel Sekreteri İbrahim Kuzu ise, bölgede turizm olduğunu ancak arzu ettikleri bir noktada olmadığını belirterek, “Turizm kaynakları kısıtlı olduğundan çok kapsamlı bir turizm faaliyeti yapmak mümkün değil.

Tablonun dışına çıkmak gerekiyor. Akçakoca’dan Sinop’a kadar Karadeniz sahilinde ve iç kısmında bir çok turistlik alan var. Yapılması gereken bütün bu alanı toplu planlayım vatandaşların 4-5 gün vakit geçirip gezebileceği bir yapıya geçmek gerekir.

Turistin mutlu ayrılmasını sağlamamız lazım. Yabancı turistte bölgeye çok az geliyor. Bölgede Safranbolu yabancı turist çekiyor. Arap turistleri doğru hamle yaparsak buraya çekme şansımız var.

Geniş bir alan ve ortak planlamaya gitmemiz lazım. 2016 yılında öncelikli hedefimiz bu olacak. Orman’dan tutun kültür turizmine kadar her şey bu bölgede mevcut.” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Özden, Yenice Anaokulu Müdürü Nimet Ayan ve Yenice Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Mahir Emre Doğuş'un katılımcılara proje hakkında bilgi verdiği toplantıya BAKKA yöneticileri, İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı, Çalışma ve İş Kurumu Karabük İl Müdürü Coşkun Güven ve diğer protokol üyeleri katıldı.

Yorumlar (0)
banner11
banner12
-4
hafif kar yağışlı
banner17
banner18
banner39
banner74