'SAKİN' İSİMLİ ROBOTUMUZ DÜNYA İKİNCİSİ OLDU

Güncel 15.12.2014, 16:03 15.12.2014, 16:03
11
'SAKİN' İSİMLİ ROBOTUMUZ DÜNYA İKİNCİSİ OLDU
banner36
6-(6)Japonya’da her yıl Fujisoft firmasının düzenlediği All Japan Sumo Robot Tournament 2014 isimli robot turnuvasının bu yıl 26.’sı düzenlendi.

İki kategoride düzenlenen yarışmadan birincisi Japonya bölge şampiyonlarının katıldığı ulusal yarışmadır ve 64 robot ile katılım oldu.

İkincisi ise Japonya şampiyonunun da dahil olduğu, dünyadan sadece şampiyon robotların katıldığı uluslararası şampiyonadır ve 32 robotla katılım sağlanmıştır. All Japan Sumo Robot Tournament 2014, sumo robot yarışmalarının şampiyonlar ligidir.

Karabük Üniversitesi Robot Kulübü, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2014 yılında düzenlemiş olduğu Uluslararası Robot Yarışması’nda birinci olarak All Japan Sumo Robot Tournament 2014 yarışmasına katılmaya hak kazandı.All Japan Sumo Robot Tournament 2014 yarışmasına isimleri Hırçın ve Sakin olmak üzere iki sumo robotla katılım sağlandı.

7-(3)Sumo Robotumuz ‘Sakin’ Japonya Şampiyonunu aynı zamanda son 3 yılın dünya şampiyonu robotunu yenerek adını finale yazdırmış, yarı final mücadelesinde robotumuz mekanik olarak zarar görmüş ve bakım için gerekli süre verilmemiştir. Finalde ise Litvanyalı rakibine 2-1 mağlup olarak ‘Sakin’ Dünya İkincisi olmuştur. Bu başarı ile robotumuz tüm dikkatleri üzerine çekerken, Uluslararası kategoride bir Japon sumo robotun elendiği ilk ve tek maç olmuştur. Japonya şampiyonunun elendiği maç sumo robot camiasında bir çağın kapanışı olarak algılanmaktadır.

Bu evrensel başarıdan gurur duyduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal: “All Japan Sumo Robot Tournament 2014 turnuvasının 26.sında 3 yıldır namağlup olan Japonya şampiyonunu yarı finalde eleyerek adlarını finale yazdıran, göğsümüzü kabartan Robot Kulübü ekibi ile gurur duyuyorum. Bir sonraki günün bugünden daha hızlı geliştiği günümüz dünyasında bu alanda zirveye çıkan robot kulübümüz Üniversitemizi, kentimizi ve ülkemizi başarıyla temsil etmiştir. Karabük Üniversitesi Robot Kulübü ülkemizde kazandığı saygınlığı evrensel bir saygınlığa dönüştürmüştür. Bu büyük başarıda emeği geçen Robot Kulübü Akademik Danışmanı Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Raif Bayır’a, bilgi ve becerilerini esirgemeyen Yrd. Doç. Dr. Ali Uysal, Arş. Gör. Tuncay Soylu ve Robot Kulübü üyelerine teşekkür ediyor, Karabük Üniversiteli olmanın farkını hem ülkemizde hem dünyada büyük başarılar ile ortaya koyduklarından dolayı da tebrik ediyor, Ülkemiz adına daha büyük projelere imza atmaları temennisiyle başarılarının devamını diliyorum.” dedi.
Yorumlar (0)
0
parçalı az bulutlu
banner23
banner17
banner18
banner39