'SAĞLIKÇILARA GÜVENLİK, HASTALARA ESENLİK' SEMPOZYUMU

Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğince son günlerde sağlık personeline karşı artan şiddet olaylarının

Güncel 12.05.2015, 11:41 12.05.2015, 11:41
18
'SAĞLIKÇILARA GÜVENLİK, HASTALARA ESENLİK' SEMPOZYUMU
banner36

Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğince son günlerde sağlık personeline karşı artan şiddet olaylarının değerlendirilmesi amacıyla “Sağlıkçılara Güvenlik, Hastalara Esenlik” sempozyumu düzenlendi.


 

20150511AW410309_01100. Yıl Kültür Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen sempozyuma Vali Orhan Alimoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Fatih Ağca, İl Emniyet Müdürü Serhat Tezsever, il protokolü, sağlık çalışanları ve öğrenciler katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri İsmail Kara “Farkındalık ve duyarlılık yaratılması amacıyla düzenlediğimiz ve bir başlangıç olarak gördüğümüz “Sağlıkçılara Güvenlik, Hastalara Esenlik” sempozyumuna hoş geldiniz.

Sağlıkta şiddet; sağlık çalışanlarının sundukları hizmet esnasında, maruz kaldıkları fiziksel veya psikolojik açıdan zarar görmeleri ile sonuçlanan veya sonuçlanması muhtemel olan sözlü veya fiili davranışlardır. Sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet diğer iş yerlerine göre oldukça fazladır. Bugün de ilk olarak başlattığımız bu çalışmalarımızın devamı gelecektir.”dedi.

20150511AW410309_03Vali Orhan Alimoğlu ise “Sağlık çalışanlarının görevi insanlara yardım etmek, bizleri iyileştirmek, ferahlatmak iken bu personellere karşı şiddet uygulamak kabul edilebilir davranışlar değil. Şiddet sadece sağlıkta değil ailede şiddet, okulda şiddet bu iş hep beraber bizi sarsmalı. Ama doğru anlamaya çalışmalıyız, yanlış anlarsak yine doğruları bulamayız.

Bizler en yüksek edebe sahip bir medeniyetin mensuplarıyız. Yeniden insanlaşma meselesini iyi anlamalıyız. Kimsenin kimseye şiddet uygulamaya hakkı yok. Hepimiz üzerimize düşen vazifeleri yaparsak ben bu işin çaresini kolay buluruz diye umut ediyorum. Benim anlayabildiğim kadarı ile cehalet veya cahil, doğruyu-yanlışı, güzeli-çirkini, yakışanı-yakışmayanı, edepliyi-edepsizi anlayamayan demektir.

En baştan itibaren bu iş anne ve babadan başlıyor. Ayrıca bir sıkıntı olduğu zaman başka yerlerde arıyoruz, başka yerde çare arayan bulamıyor önce kendimizden başlamamız lazım. Acaba benim ne payım var, bana düşen ne var diye bunu kendimize doğru sorarsak bu işi halledebileceğimize inanıyorum.

Şiddet zaten Karabük’e hiç yakışmaz çünkü Karabük sükûneti ile sakinliği ile huzuru ile bilinen bir il. Programın hazırlanmasında emeği geçenleri tebrik ediyorum.”dedi.

Vali Orhan Alimoğlu’nun konuşmasının ardından Kamu Hastaneler Birliği ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde il genelinde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Ödül töreninin akabinde sempozyumun 1. Oturumunu gerçekleştiren Cumhuriyet Savcısı Asım Ekrem “Sağlıkta şiddet olaylarının hukuki kapsamı ve sonuçları” konusunda katılımcılara bilgiler verdi.
Yorumlar (0)
21
hafif yağmur
banner17
banner18
banner39
banner74