SAFRANBOLU'YA YENİ BİR PROJE DAHA

Safranbolu Belediyesi tarafından 2015 Yılı Yöresel Değerler Mali Destek Programı kapsamında Batı Karadeniz Kal

banner73
Güncel 04.09.2015, 11:28 04.09.2015, 11:28
11
SAFRANBOLU'YA YENİ BİR PROJE DAHA
banner36

Safranbolu Belediyesi tarafından 2015 Yılı Yöresel Değerler Mali Destek Programı kapsamında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’na verilen “Hünerli Ellerde Yöresel Değerler” isimli proje kabul edildi.


 

20150827AW510966_01Sözleşmesinin imzalanmasının ardından başlayacak ve bütçesi 223.000 TL olan proje çalışmaları ile Safranbolu’nun unutulmaya yüz tutmuş dericilik sanatının yeniden canlandırılarak yaşatılması, bu alanda nitelikli elemanlar yetiştirilmesi ve dericilik sanatının ulusal ve uluslar arası alanda tanıtılması amaçlanıyor.

Proje ile ilgili olarak konuşan Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, şimdiye kadar bir çok altyapı ve mesleki eğitim projesi kabul edilen ve bu projeleri başarılı bir şekilde uygulayan Safranbolu Belediyesi'nin bu başarısına bir yenisini daha eklediğini ifade ederek, “Safranbolu halkımıza şimdiden hayırlı olsun diyorum. Proje çalışmaları kapsamında mesleki eğitim atölyesi kurarak ilçemizden 20 kişiye saraçlık, sayacılık ve deri giyim üzerine 4 ay boyunca mesleki eğitim vereceğiz.

Ayrıca bir adet yöresel ürünler pazarı kurarak halkımızın hizmetine sunacağız. Dericilik sanatı geçmişten bu yana ilçemizde yapıla gelen ve geçmişte Safranbolu’nun önemli mesleklerinden olan bir sanattır.

Safranbolu'daki Tabakhane Deresi, Tarihi Tabakhane Binası, Aşağı Tabakhane Sokak, Yukarı Tabakhane Sokak, Yemeniciler Arastası, Kunduracılar Sokak bunun en canlı örnekleridir. Ancak bu sanat maalesef günümüzde yok olma seviyesine gelmiş ve bu alanda sadece birkaç usta kalmıştır.

Proje ile bu konuda inşallah nitelikli elemanlar yetiştireceğiz. Ayrıca dericilik sanatımıza yönelik ulusal ve uluslar arası düzeyde farkındalık kazandıracağız.

Deriden yapılan cüzdan, çanta, kemer, giyim ürünleri, çeşitli eşya kılıfları, anahtarlık, bileklik ürünlerde yeni tasarımlar geliştirerek ilçemizde satış tezgâhlarında hediyelik eşya alanında çeşitlilik sağlayacağız" diye konuştu.
Yorumlar (0)
18
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74