SAFRANBOLU'YA AROMATİK BİTKİ ŞEHRİ KURULDU

Güncel 29.10.2020, 11:24 31.10.2020, 14:50
343
SAFRANBOLU'YA AROMATİK BİTKİ ŞEHRİ KURULDU
banner131
banner36

AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş Orman Genel Müdürlüğü tarafından Safranbolu’da 100 dönüm alanda Aromatik Bitki şehri kurduklarını açıkladı. Güneş, Türkiye’de 12 yerde kurulan ormanların ekonomik ve istihdam anlamında da kazancının yüksek olacağını ifade etti.

Safranbolu Orman İşletme Müdürlüğü tarafından belirlenen Safranbolu Beştepeler Mevkii’nde proje kapsamında ilk etapta 2 hektar alana 2019 yılında 23 bin lavanta fidanı dikiminin gerçekleştiğini ifade eden Güneş  “2020 yılı içerisinde 25 bin lavantayı daha toprakla buluşturacağız” dedi. Proje kapsamında kekik, biberiye, muşmula, safran, kantaron, salep vb. gibi aromatik bitkilerle güzide bir aromatik orman kurulacağını aktaran Güneş “ Tıbbi Aromatik Bitki Şehri Ülkemizde 12 yerde kuruluyor bunlardan bir tanesi de Safranbolumuz. Bu yıl sonuna kadar projede dikim faaliyetleri bitecek. Proje uzun soluklu olacak. Kıymetini bilmemiz gerekiyor. Bu ormanın görsellik getirmesinin yanı sıra ekonomik anlamda da kazancı yüksek olacak. Baharatlar hem şehrimizde hem de ülkemizde satışa sunulabilecek. İstihdam konusunda da bize artı değer katacak bir proje ” ifadelerini kullandı.

Karabük’ün tarım konusunda son yıllarda önemli bir farklılık oluşturduğunu söyleyen Güneş hem çiftçilerin taleplerini hem de ilgili Bakanlıkların projelerini yakından takip ettiklerini aktardı. Karabük’e nasıl bir artı değer katılabilir o gayretin içerisinde olduklarının altını çizen Güneş projeleri yakından takip etmeye devam edeceklerini vurguladı. 

Yorumlar (0)
banner12
23
az bulutlu
banner125
banner18
banner74