'SAFRANBOLU SAFRANI YAYIM PROJESİ' START ALDI

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde "Dünyanın En Pahalı Baharatı Safranbolu Safranı Yayım Pro

banner73
Güncel 27.02.2017, 12:15 27.02.2017, 12:15
18
'SAFRANBOLU SAFRANI YAYIM PROJESİ' START ALDI
banner36

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde "Dünyanın En Pahalı Baharatı Safranbolu Safranı Yayım Projesi" tanıtım toplantısı yapıldı.


 

Safranbolu'ya adını veren dünyaca ünlü ve birçok alanda kullanılması sebebiyle "mucize bitki" olarak adlandırılan safranın üretiminin, "Dünyanın En Pahalı Baharatı Safranbolu Safranı Yayım Projesi" ile arttırılması hedefleniyor.

Toplantıya, Eğitim Yayınlar Dairesi Başkanı Gürcan Özdağ, Karabük Vali Yardımcısı ve Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cemalettin Çataklı, Eğitim Yayınlar Dairesi Başkanlığı Çalışma Grup Sorumlusu Haluk Baliç, Eğitim Yayın ve Yayınlar Dairesi Proje Koordinatörü Dr. Ergül Çolak, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Uzun, STK temsilcileri ve üyeleri, daire müdürleri ve çiftçiler katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı Gürcan Özdağ, projenin herkese hitap ettiğini ve hazırlanan projenin gelecek yıllarda diğer çiftçilere örnek olarak üretimlerin artacağını söyledi.
Projelerin bakanlığın tahsis ettiği ödeneklerle yapıldığını belirten Özdağ, "Son 5 yılda 4 araştırma enstitüsü ve 64 ildeki müdürlüklerimizle birlikte 80 proje yürüttük. Ortalama yıl başına 16 proje takip etmiş oluyor. Bunun az olduğunu, artırılması gerektiğine inanıyoruz.

Şartlarımızı, imkanlarımızı zorlayarak, çalışma sürelerini artırarak 2017'deki proje sayımızı 38'e çıkardık. Diğer birimlerimizle toplam 100'e yakın projeyi yürütüyoruz.

Dünyada ve ülkemizde üretilen, üretim miktarı sınırlı ancak kullanım alanı gıdadan sanayiye kadar oldukça geniş olan baharat bitkisi safran konusunda bir proje hazırladık.

Bu projenin daha fazla üreticinin safran yetiştiriciliği yapmasını sağlamış olacağını umuyoruz, bekliyoruz. Proje faaliyetleriyle safran üreticilerimizin mesleki bilgi ve deneyimlerinin de bu vesileyle biraz daha arttırılmış olmayı hedefliyoruz.” dedi.

Karabük Vali Yardımcısı ve Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak ise, safran üretim alanlarının az olduğunu bu karşın talebin fazla olduğunu belirterek, yapılacak olan bu tür projelerle safran üretim alanlarının artacağına inandığını belirtti.

Konuşmanın ardından slayt eşliğinde projenin tanıtımı yapıldı.
Yorumlar (0)
15
az bulutlu
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74