'SAFRANBOLU HATIRASI' PROJESİ İÇİN GELDİLER

Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile yürütülmekte olan ve 252 proje arasından seçilen 3 projeden biri

banner73
Güncel 07.09.2015, 15:02 07.09.2015, 15:02
23
'SAFRANBOLU HATIRASI' PROJESİ İÇİN GELDİLER
banner36

Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile yürütülmekte olan ve 252 proje arasından seçilen 3 projeden biri olan 'Safranbolu Hatırası' için bir şirketin yöneticileri Safranbolu ziyareti yaptı.


 

20150907AW519548_01Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliği ile yürütülmekte olan ‘Gelecek Turizmde' projesine 2014 yılında başvuran 252 projeden seçilen 3 projeden biri olan 'Safranbolu Hatırası' için bir şirketin yöneticileri Safranbolu'ya geldi.

Şirket yöneticilerine Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Proje Yöneticisi Büşra Çelik, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı İletişim Uzmanı Deniz Tapan, Safranbolu Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Muammer Dumaner, Proje Danışmanı Okan Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Sühendan Kumcu ve Proje Yürütücüsü Karabük Üniversitesi Safranbolu Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nuray Türker de eşlik etti.

Proje ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Karabük Üniversitesi Safranbolu Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nuray Türker, “Gelecek Turizmde tarafından desteklenen üniversitemiz Safranbolu Meslek Yüksekokulu, Safranbolu Esnaf ve Sanatkârlar Odası ortaklığında yürütülen 'Safranbolu Hatırası' projesinin amacı, geleneksel kültüre uygun yeni hediyelik eşyalar tasarlamaktır.

Yeni ürünlerin tasarlanmasıyla hem geleneksel kültürün korunarak yok olmaya yüz tutmuş sanatların gün yüzüne çıkartılması hem turistlere otantik ve yeni hediyelik ürünler sunmak, hediyelik eşya çeşitliliğini artırmak, hem de hediyelik eşya satışı yapan esnafın gelirlerini artırmak amacıyla yola çıktık.

Proje kapsamında Safranbolu’yu ziyaret eden turistlere uygulanan anket çalışması ve hediyelik eşya satıcıları ile yapılan röportajlarla turistlerin hediyelik eşya tercihleri ve satın alma davranışları belirlenmiştir. Ayrıca açılan hediyelik eşya tasarım yarışması ile yeni ürünlerin ortaya çıkması sağlanacaktır.

Bu proje ile Safranbolu’nun yöresel kültürünü, geleneksel malzemeleri ve zanaatları kullanarak yeni hediyelik eşyalar tasarlanacak, esnaf tarafından üretilmesi ve satışı sağlanarak, yöresel zanaatlar ve ürünlerin bir araya getirildiği hediyelik eşyalar tasarlanıp üretilecektir” dedi.
Yorumlar (0)
4
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74