REKTÖR POLAT, TV NET EKRANLARINDA YAYINLANAN "KAMPÜS YOLUNDA" PROGRAMINDA

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, TV NET ekranlarında yayınlanan “Kampüs Yolunda” programının konuğu oldu.

banner108
Güncel 29.05.2021, 13:58
99
REKTÖR POLAT, TV NET EKRANLARINDA YAYINLANAN "KAMPÜS YOLUNDA" PROGRAMINDA
banner36

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, TV NET ekranlarında yayınlanan “Kampüs Yolunda” programının konuğu oldu.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Esra Esen Atayeter’in sunduğu TV Net’te yayınlanan “Tercih Zamanı” programına konuk oldu. Tercih döneminde üniversite adaylarını bilgilendirmek amacıyla gerçekleştirilen programda Rektör Polat, Karabük Üniversitesinin eğitim olanakları, üniversitenin uluslararası yönü, KBÜ’nün aldığı başarılar, uzaktan eğitim süreci gibi konulara değindi.

Prof. Dr. Refik Polat’ın programdaki konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

TÜRKİYE'DE ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERİN EN FAZLA OLDUĞU ÜNİVERSİTE KARABÜK ÜNİVERSİTESİ

Karabük, 250 bin nüfusu olan, Türkiye´deki diğer şehirlerden farkı olmayan bir şehir, burada Karabük Üniversitesi uluslararasılaşma ile ilgili bir hedefimiz, vizyonumuz vardı. Birçok ülkeyi adım adım gezdik ve reklamımızı yaparak, oralardan üniversitemize öğrenci kazanmak için çok büyük çabalar sarf ettik ve hala ediyoruz. Bu öğrencileri Karabük´e getirirken, en başarılı öğrenciler olmasına dikkat ediyoruz, bu çok önemli. Türkiye´nin tercih profiline baktığımızda öğrencilerin en çok tercih ettiği iller Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirler, Anadolu´yu tercih etmiyorlar. Biz de bu konuda gerekli çalışmaları yaparak birçok ülkenin ilk bin başarı sıralamasına giren öğrencileri Üniversitemizde okutuyoruz. 

DÜNYA BAŞARI SIRALAMALARI

Dünyanın en iyi bin üniversitesi arasına girebilmek için bir vizyon çizdik, hedeflerimizi belirledik ve son 2 yıldır Dünyanın en iyi bin üniversitesi arasına girmeyi başardık. Türkiye´de dünyanın en iyi ilk bin üniversitesi arasına giren 11 üniversite var. Bunlardan 5 tanesi vakıf, 6 tanesi devlet üniversitesi, Karabük Üniversitesi´nin neyi başardığını göstermek için bunları sıralamak gerekirse İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Karabük Üniversitesi. Yani İstanbul ve Ankara dışında olup da ilk bine giren tek Anadolu Üniversitesiyiz.

YEŞİL KAMPÜS VE YENİLEBİLİR ENERJİ

Karabük, Karadeniz bölgesinde bulunması itibari ile %70´i ormanlık alan, aynı şekilde kampüsümüz de aynı şekilde, her tarafı yeşil. Ama biz bununla yetinmedik, biz elektrik enerjimizi nasıl ücretsiz kullanacağımız konusunda çalışmalar yaptık ve bunu başardık. Binaların yan yüzeyleri ve çatılarını güneş panelleri ile kapladık ve geçen hafta aldığımız verilere göre tükettiğimizden fazla enerji elde ettiğimizi gördük. 

IŞIKLARI SÖNMEYEN ÜNİVERSİTE

Kütüphanemiz 24 saat açık, laboratuvarlarımız 24 saat açık olsun öğrencilerimiz her imkândan sonsuz faydalansın istiyorum.

Yorumlar (0)
banner11
12
hafif yağmur
banner17
banner18
banner39
banner74