REKTÖR POLAT NTV'DE "DOĞRU TERCİH" PROGRAMINA KONUK OLDU

Rektör Polat NTV Doğru Tercih Programı´nın konuğu oldu.

Güncel 09.08.2021, 15:01
212
REKTÖR POLAT NTV'DE "DOĞRU TERCİH" PROGRAMINA KONUK OLDU
banner131
banner36

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, 05 Ağustos tarihinde başlayan ve 20 Ağustos tarihine kadar devam edecek olan 2021-YKS tercih maratonunda üniversite adaylarına NTV’de yayınlanan “Doğru Tercih” programından seslendi. 

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Sadık Gültekin’in hazırlayıp sunduğu NTV ekranlarında yayınlanan “Doğru Tercih” programına katıldı. Rektör Prof. Dr. Refik Polat üniversite adaylarının tercih dönemine yönelik gerçekleştirilen programda Karabük Üniversitesinin uluslararasılaşma süreci, KBÜ’nün aldığı başarılar, uzaktan eğitim süreci, üniversite – sanayi işbirliği gibi konulara değindi.

Geleceğin Mesleklerini Daha İyi Görürüz, Geleceği Daha İyi Çözümleriz, Çocuklarımızı Daha İyi Yetiştiririz Diye Düşünüyoruz

Prof. Dr. Polat, öğrencilerin geleceklerini şekillendirmek için atacağı ilk adım olan tercih sürecinde şu tavsiyelerde bulundu: “Herkesin istediği bölümü de tercih etmesi gerekiyor. Ailesinin zoru ile Tıp Fakültesi’ne gelip mutsuz olan öğrenciler var, özellikle öğrencilerin ne istediğini iyi tespit etmemiz lazım. Gençlerimizin öz geleceğini kurgulamamız gerekiyor. Geleceğin mesleklerine çok fazla dikkat etmek gerekir. Çok yeni meslekler, yeni olanaklar gündemde. Şimdi bu açıdan baktığımız zaman Karabük Üniversitesi’nde Tıp Mühendisliği, Raylı Sistemler Mühendisliği gibi bölümler var. Bu tip meslekleri biz tespit ettikçe ön plana çıkartıyoruz. Dünya’da 350’den fazla üniversite ile anlaşmamız var. Anlaşmamız olan üniversitelerin rektörleri ile toplantı yapıp, geleceğin meslekleriyle ilgili bir çalışma yapmayı planlamıştık. Pandemiden dolayı bunu gerçekleştiremedik. Bizim üniversitemizin logosu baykuş, neden baykuş? Baykuş, enerjisi yüksek, feraseti, basireti çok yüksek bir canlıdır. Biz de onu kendimize sembol edindik. Geleceğin mesleklerini daha iyi görürüz, geleceği daha iyi çözümleriz, çocuklarımızı daha iyi yetiştiririz diye düşünüyoruz.”

Bizi Bu Başarıya İten Bir Çok Unsur Var, Öngörülerimiz Var, Çabalarımız Var, Uğraşlarımız Var

Dünya geneli üniversiteler sıralamasında, en iyi 1000 üniversite arasında olduklarını belirten Polat, “Bu 14 yıllık bir üniversite içinde için çok büyük bir başarı. Türkiye´de ilk bine giren 11 üniversite var bunun 6 tanesi devlet üniversitesi. Bu üniversiteler Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Hacettepe, İstanbul Üniversitesi ve Karabük Üniversitesi. Sıralamadaki 5 üniversite zaten Türkiye´nin köklü, önemli tecrübelere sahip üniversiteleri. Anadolu´da taşrada bulunup, 14 yıllık bir üniversite olarak bu listeye girebilmek önemli bir başarı. Bizi bu başarıya iten bir çok unsur var, öngörülerimiz var, çabalarımız var, uğraşlarımız var.” dedi.

Karabük Üniversitesinden öğrencilerin çok kültürlü bir ortamda eğitim alacağını belirten Polat “10 bin uluslararası öğrencimiz var. Bu sayı üniversitemizde çok kültürlü bir ortam oluşmasına neden olan bir tablo ortaya çıkarıyor. Biz ülke ülke geziyoruz. Ülkelerden rastgele öğrenci toplamıyoruz. Her ülkenin en iyi ve ne zeki öğrencilerini çekmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı. 


 

Yorumlar (0)
banner12
19
açık
banner125
banner18
banner74