MHP, REKTÖRE FENA KAPTIRDI

MHP MERKEZ İLÇE BAŞKANI, KBÜ REKTÖRÜNÜN ASIL SORUNLARA ÇÖZÜM BULMADIĞINI VE ÇALIŞMALARINI SİYASETİN ALT YAPISI

Güncel 06.09.2014, 15:22 06.09.2014, 15:22
26
MHP, REKTÖRE FENA KAPTIRDI
banner36

MHP MERKEZ İLÇE BAŞKANI, KBÜ REKTÖRÜNÜN ASIL SORUNLARA ÇÖZÜM BULMADIĞINI VE ÇALIŞMALARINI SİYASETİN ALT YAPISI HALİNE GETİRDİĞİNİ İDDİA ETTİ


 

mhp-rektore-fena-kaptirdi

Milliyetçi Hareket Partisi Karabük Merkez İlçe Başkanı Yalçın Samet Sarıtaş bir basın açıklaması yayınladı.

Başkan Sarıtaş, basın açıklamasında Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal’ı ağır bir dille eleştirdi.

Sarıtaş, öğrencilerin barınma sorununun hat safhada olduğunu, Rektörün bu sorunu YURT-KUR Yönetim Kurulu Başkanı olmasına rağmen görmemezlikten geldiğini öne sürdü.

MHP Merkez İlçe Başkanı, Rektör Uysal’ın yaptığı hizmetleri, siyasetin altyapısı olarak değerlendirdiğini de iddia ederek, açıklamasında şu görüş ve düşüncelere yer verdi;
2014-2015 Eğitim-Öğretim döneminin açılmasına artık sayılı günler kaldı.

Ülkemizin değişik köşelerinden yaklaşık 10 bin öğrenci kardeşimiz de yüksek öğrenimlerini gerçekleştirmek üzere Karabük Üniversitesini tercih etti.

İçerisinde bulunduğumuz eğitim-öğretim döneminde Karabük Üniversitesi’nde eğitim görecek öğrencilerimiz 1 Eylül 2014  Pazartesi gününden itibaren kayıtlarını yaptırmak üzere ilimize geldiler. Ancak ne yazık ki birçok öğrenci kardeşimiz ve onların aileleri evlatlarını yerleştirecek devlet yurtlarının yetersizliğinden, özel yurtların ve ev kiralarının fahiş fiyatlarından dolayı mağdur, boynu bükük ve çaresiz kaldılar “Ne yapacağız? Nasıl yapacağız ?” sorularıyla kara kara düşünmeye başladılar. Ne hazindir ki biz bu filmi geçtiğimiz yıl da izlemiştik.

Tüm bu yaşanan olumsuzlukların ardından Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Burhanettin Uysal’ın geçtiğimiz günlerde Karabük Basınına yapmış olduğu açıklamalarını da hayret ve ibretle izlediğimizi bu vesile ile ifade etmek isteriz.

Çünkü Sayın Rektör yaptığı açıklamada "Kamuoyunda Karabük'te bir yurt sorunu olduğu konuşuluyor, halbuki özel yurtlarımız yeterli sayıda var. Bugün itibariyle 'Yurt bulamadım, kalacak yerim yok, Karabük şehrini terk ediyorum' diyen bir kişinin çıkmış olması mümkün değil.” ifadelerini kullanmışlardır.

Şimdi buradan soruyoruz; Sayın Rektör, Karabük Özel Yurtlar Genel Başkanı mıdır, yoksa Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURT-KUR) Yönetim Kurulu Başkanı mı?

Bu yıl ki kayıtlarla Karabük Üniversitesi öğrenci sayısı 42 bine ulaşmış, ancak devlet yurtlarının kapasiteleri üç binlerde kalmıştır. Toplam devlet yurdu kapasitenin öğrenci sayısının % 10’unu bile barındırmadığı bir ortamda aynı zamanda YURT-KUR Yönetim Kurulu Başkanı olan Sayın Rektörün açıklamaları son derece trajikomik bulduğumuzu kamuoyu ile paylaşmak isteriz

Acaba Sayın Rektör nerede yaşamaktadır?

Anadolu’nun muhtelif vilayetlerinden ilimize eğitim görmek için gelmiş, asgari ücretlinin, esnafın, işçinin, emeklinin, memurun, kısacası devlet yurtlarından başka bir yerde barınma imkanı olmayan çocuklarımızın ortada bırakılması, ya da özel yurtlara mahkum edilmesi hangi vicdana sığmaktadır?

Sayın Rektör’ün tabiriyle “Barınma sorunu yoktur!” Evet, Barınma, sorun olmaktan çıkmış, krize dönmüştür!

Keşke Sayın Rektör, 25.000 kişilik stadyum, ya da havaalanı projeleriyle meşgul olmak yerine öncelikli görevlerini yapsaydı ve bu çocuklarımız sokakta kalmasaydı.

Ya da, Sayın Rektör keşke kampus alanı içinde personele lojman olarak başlayan, ancak daha sonra şahsi mülke dönüştürülen ve bu gün bazıları tarafından öğrencilere kiraya verildiği iddia edilen 220 konut yerine öğrenci yurdu yapılmasını sağlasaydı.

Tüm bu yaşananların ardından insanın aklına şu sorular geliyor;

Bir rektörün öncelikli görevi mağduriyetlerin giderilmesine yönelik çözüm odaklı çalışmalar yapmak mıdır, yoksa birilerine çalışkan ve şirin gözükerek, oturduğu koltuğu siyaset sahnesine sıçrama tahtası olarak kullanmak mıdır?

Kamuoyunun takdirlerine saygıyla sunarız.
Yorumlar (0)
29
az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74