MALEZYA'DAN ZİYARET VE ÖVGÜLER

Güncel 28.05.2014, 19:39 28.05.2014, 19:39
20
MALEZYA'DAN ZİYARET VE ÖVGÜLER
banner36
5.-(5)Malezya Rektörler Birliği Başkanı Malezya Perlis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamarudin Hussin, Eşi Noridah Yangman, Proven Holdings Malaysia Dr. Yusof Bin Jusoh ile Perlis Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi Müdür Yardımcısı Shafig Hizwari B.Md Hashim Rektörümüz Burhanettin Uysal’ ı ziyaret etti.

Makam ziyareti öncesi misafirlerimiz, Üniversitemiz Botanik Bahçesi’nde kendi adlarına hazırlanan ağaçlarını, Rektörümüz Burhanettin Uysal eşliğinde dikerek ağaç sertifikalarını Rektörümüzün elinden aldılar.

Ağaç dikiminin ardından Rektörlük makamına geçilerek, Karabük şehrine ve Karabük Üniversitesi’ne gelmekten son derece memnun olduğunu belirten, Malezya Rektörler Birliği Başkanı Prof. Dr. Kamarudin Hussin; “Malezya Perlis Üniversitesi adına burada olmaktan onur duyduk. Böylesine güzel gelişmiş bir üniversitede olmak beni çok heyecanlandırdı. Bizim şehrimizde Karabük gibi küçük bir şehir, fakat şaşkınım, benim Üniversitem de Karabük Üniversitesi gibi yeni kurulan bir üniversitedir. Üniversitem kurulalı 7 yıl oldu ancak öğrenci sayımız 10 bin civarında yani Karabük Üniversitesi’nin üçte biri kadar. Ümit ediyorum ki üniversitelerimiz arasında öğrenci ve akademik personel değişimleri gerçekleşir, araştırma ve geliştirme üzerine çalışmalar yaparak, ilişkimizin devamlılığını sağlarız. ”dedi.

Kendilerini Üniversitemizde ağırlamaktan dolayı memnun olduğunu vurgulayan Rektörümüz Prof.Dr. Burhanettin Uysal; “Bugün Malezya Rektörler Birliği Başkanı Malezya Perlis Üniversitesi’nin Rektörü ve Saygıdeğer Eşleri ile önemli işadamı Yusof Bey ve Shafig Bey üniversitemizi ziyaret için geldiler. Ziyaretten çok memnun oldum. Sayın Rektörümüzün de söylediği gibi Perlis Üniversitesi de Karabük Üniversitesi ile aynı tarihte kurulmuş ve bizim üç kat daha gelişmiş olduğumuzdan dolayı şaşkınlığını belirtti. Biz ne kadar büyüdüğümüzün ve geliştiğimizin farkında değiliz dışarıdan gelen meslektaşlarımızın üniversitemizin gelişimi, vizyonu hakkında övgülerde bulunması bizleri cesaretlendiriyor. İşbirliği sağlamak istiyoruz, inşallah Perlis Üniversitesi’nde ilk kez Türkçe Bölümünü açacağız. Üniversitemizden Öğretim Elemanı desteği vereceğiz. Özellikle de Üniversitemizin Mühendislik alanında ve Robotik alanda kendileriyle işbirliği yapmayı düşünüyoruz. Bu projenin planını oluşturmak için geldiler. Ben değerli misafirlerimize hoş geldiniz diyor, herkese saygılarımı sunuyorum. ”dedi.

Karşılıklı plaket takdiminin ardından makam ziyareti sona erdi.

2.-(12)Makam ziyaretinin ardından Rektörümüz Prof. Dr. Burhanettin Uysal eşliğinde Malezya’dan gelen misafirlerimizle beraber yapımı devam eden “25 bin Raptiye ile Fatih Sultan Mehmet Projesi ni görmek üzere Üniversitemiz Merkezi Kantin önünde oluşturulan stantta geçildi.

Karabük Üniversitesi Ailesi’nin gerçekleştirdiği “25 bin Raptiye ile Fatih Sultan Mehmet Projesi” ne katkıda bulunmak isteyen Malezya Rektörler Birliği Başkanı Prof. Dr. Kamarudin Hussin; “Karabük Üniversitesi eğitimde olduğu kadar sosyal sorumluluk projelerinde de öncü bir üniversite olduğunu gerçekleştirdikleri proje ile kanıtlıyor. Böylesine anlamlı bir çalışmada Karabük Üniversitesi imzasının bulunması çok gurur verici bir durum. Soma’da gerçekleşen kaza sonucu hayatını kaybeden şehitlerimize rahmet, akrabalarına sabır diliyorum. Bugün siz Değerli Karabük Üniversiteliler belki de o insanlara en değerli hediyeyi veriyorsunuz. Gerçekten çok başarılı bir çalışma olmuş ben emek veren herkesi tebrik ediyorum.” diyerek beraberindeki heyetle birlikte Soma Yardım Kutumuza maddi destekte bulunarak, aldığı raptiyeyi Portrenin bulunduğu Mantar Pano’ya seçmiş olduğu yere yerleştirdi.

Malezya Rektörler Birliği Başkanı Prof. Dr. Kamarudin Hussin ve beraberindeki heyet, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İbrahim Kadı ve Teknoloji Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Mustafa Yaşar eşliğinde, ilk olarak Üniversitemiz Teknoloji Fakültesi içerisinde yer alan Laboratuvarlarımız gezdirilerek, burada öğrencilerimizin yapmış olduğu bilimsel çalışmalar tanıtıldı ve kendilerine Laboratuvar imkânlarımız gösterildi.

Üniversitemiz Teknoloji Fakültesi içerisinde öğrencilerimizin yapmış oldukları Sumo Robot, Sürü Robot, Güneş Enerjisi ile çalışan Zararlı Böcekleri Yakalayan GPS Zeki Tarımsal Robot, Kuka Agulus Endüstriyel Robot Kolu ile yine Güneş Enerjisi ile çalışan Araçlarımızı yerinde inceleme fırsatı edinen misafirlerimiz, Üniversitemiz Laboratuvar ve Atölyelerinde gerçekleştirilen çalışmaları inceleme fırsatı yakaladılar.

Teknoloji Fakültesi’ndeki incelemelerin ardından, Türkiye’de ilk ve Tek Demir Çelik Enstitüsü olma özelliği taşıyan Üniversitemiz Demir Çelik Enstitüsü, Asırlık Lokomotifimiz, Ay Yıldızlı Stadyumumuz olmak üzere Demir Çelik Kampüs alanımızda incelemelerde bulundular.

Kampüs gezisinin ardından, Üniversitemizle ilgili düşüncelerini paylaşan Malezya Rektörler Birliği Başkanı Prof. Dr. Kamarudin Hussin; “Dünden beri Karabük Üniversitesi’ndeyim. Mükemmel olan şey şu, 7 yıllık bir süreçte 32 bin öğrenci sayısına sahip olmak ve bugün sizler de tanık oldunuz Guinnes Rekorlar Kitabı’na başvurusu yapılacak “25 bin Raptiye ile Fatih Sultan Mehmet Projesi” ne katkıda bulunduk. Gördüğüm en iyi Üniversite ve 7 yıl içerisinde olabilecek en mükemmel üniversite çünkü öğrenci merkezleri, imkanlar, eğitim ve öğrenme metotları her şey burada bir araya getirilmiş. Burada en önemli şey Rektörümüzün vizyonu her şeyi bir araya getirip kompakt bir Üniversite oluşturmuş ve bunu da çok kısa bir sürede başarmış. Asıl şu vizyonu çok önemli, buradaki amaç en iyi mühendis yetiştirmek değil geleceğin liderlerini yetiştirmek. Üniversiteniz de yine bugün Mekatronik Laboratuvarlarını gezme fırsatını yakalama fırsatımız oldu öğrencilere sadece eğitim vermek önemli değildir, önemli olan bu yaratıcılığı vermektir. Bunu da burada başarmışlar bizim Üniversitemizle Karabük Üniversitesi’nin en büyük ve ortak özelliği budur. Gelecekte; birlikte Teknolojik Eğitim Merkezi kurmayı planlıyoruz. Birlikte çalışarak çok iyi başarılar elde edebiliriz. Küçük şehirlere büyük yenilikler getireceğiz. Rektörümüz Prof. Dr. Burhanettin Uysal’ı başarılarından dolayı kutluyorum.” dedi.

Üniversitemiz Demir Çelik Enstitüsü önünde gerçekleştirilen toplu fotoğraf çekimi ile Kampüs Gezisi sona erdi.
Yorumlar (0)
20
kapalı
banner17
banner18
banner39
banner74