KOSAVALI KADINLARA TÜRK EL SANATI EĞİTİMİ

Karabük Belediyesi, Karabük Kent Konseyi ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde düzenlenen kurslarda 19 Kosovalı k

Güncel 15.05.2017, 16:04 15.05.2017, 16:04
15
KOSAVALI KADINLARA TÜRK EL SANATI EĞİTİMİ
banner36

Karabük Belediyesi, Karabük Kent Konseyi ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde düzenlenen kurslarda 19 Kosovalı kadın el sanatı üzerine eğitim görüyor.


 

Karabük Belediyesi Sosyal Yaşam Merkezlerinde Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa düzenlenen kursların ünü yurt dışına yayıldı.

Karabük Kent Konseyi tarafından düzenlenen kurslarda 19 Kosovalı kadın, tel kırma, takı tasarımı ile cilt bakımı ve kuaförlük eğitimi almaya başladı.

Karabük Halk Eğitim Merkezi Müdürü Dursun Yeşiloğlu, "Karabük Belediyesi ve Kent Konseyi tarafından düzenlenen kurslara kendilerinin de öğretmen desteği verdiklerini söyleyerek, “Amacımız geleneksel Türk el sanatlarını Kosavalı kadınlarımıza öğretmek ve burada öğrendiklerini Kosava’da öğretilecek” dedi.

Karabük kent Konseyi Başkanı Kazım Özcan ise yaptığı açıklamada, "Daha önce Karabük Belediyesi ve Kent Konseyi olarak Kosova'nın Prizren ve Mamuşa bölgelerinde iki kurs düzenlemiştik. Ayrıca Belediye Başkanımız Priştine Büyükelçiliği ve Yunus Emre Enstitüsü tarafından Drenas ve Jakova şehirlerinde düzenlenen İpek Halı Dokuma ve Tel Kırma kurslarına malzeme desteği sunmuştu.

Şimdi ise Gilan şehrinden, Gilan Kültür Sanat Derneği üyesi 19 bayanı şehrimizde ağırlıyor ve değişik branşlarda eğitim veriyoruz. Amacımız hem şehrimizi dost ve kardeş ülkelere tanıtmak, hem de dost ve akraba toplulukları değişik branşlarda eğiterek onların ev ekonomilerine ve ülkelerine sunmasını sağlamak.

İnşallah buradan ülkelerine döndükten sonra hem ekonomilerine katkı sağlayacaklar, hem de Türk el sanatlarını diğer arkadaşlarına da öğreterek Balkanlar'da da yayılmasını sağlayacaklar" dedi.

Kosavalı Şadiye Ahmeti isimli kursiyer Kosavalı kadınlar olarak Türk el sanatlarını öğrenmeyi çok istediklerini söyleyerek, “Bize bu imkanı sağladıkları için herkese teşekkür ediyoruz. Aramızda genç ve orta yaşlı insanlar var.

Gençler bu işe daha çok hevesli. İnşallah burada göreceğimiz kursun ardından kendi ülkemizde diğer kadınlarımıza hem bu el sanatlarını öğreteceğiz hem de iş imkanı sağlamış olacağız” dedi.

19 Kosavalı bayan yaklaşık 10 gün boyunca kurs eğitimi aldıktan sonra ülkelerine dönecek.
Yorumlar (0)
11
hafif yağmur
banner17
banner18
banner39
banner74