KIZ YURDUNU KAPATMA SKANDALI

ÖZEL BİR KIZ ÖĞRENCİ YURDU BENZİN İSTASYONUNA YAKIN DİYE KAPATILMA KARARI ALINDI  

Güncel 28.11.2014, 14:36 28.11.2014, 14:36
17
KIZ YURDUNU KAPATMA SKANDALI
banner36

ÖZEL BİR KIZ ÖĞRENCİ YURDU BENZİN İSTASYONUNA YAKIN DİYE KAPATILMA KARARI ALINDI


 

YURTLARI KAPATILMAK İSTENİLEN ÖĞRENCİLERDEN PROTESTO 


 

yurt-kapatma

 

Karabük'te, akaryakıt istasyonuna yakın olduğu ve uygun koşulları taşımadığı iddia edilen öğrenci yurdunun kapatılmak istenmesini öğrenciler protesto etti.

Yeşil Mahalle'de bu yıl hizmete giren ve gerekli uygun koşulları taşımadığı iddiasıyla Karabük Valiliği tarafından boşaltılmasına karar verilen yurtta, öğrenciler ‘Sayın Vali Gelsin’ yazılı dövizleri camlara asarak yetkililerle bir süre görüştü. Görüşmelerde zaman zaman tartışmalar yaşanırken bazı öğrencilerin ağladığı görüldü.

Teftiş Kurulu Başkanı Mustafa Şahin öğrencilere durumu anlatmaya çalışarak, mağdur edilmeyeceklerini söylemesine rağmen öğrenciler durumu protesto etti. Uzun süre öğrenci ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri arasında süren tartışmalar sonucunda kız öğrenciler alkışlarla, “Burası bizim evimiz, burayı terk etmeyeceğiz. Bu soğukta bizi çıkaramazlar, mağdur ediyorlar” dedi.

Yurt Müdürü ise yetkililere kendilerinin pansiyon olduklarını söylemesi üzerine, yetkililer ise, “sizin ruhsatınız yok, pansiyonda değilsiniz” cevabını verdi.

Karabük Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kadir Özbek ise gazetecilere yaptığı açıklamada, Karabük Valiliği'nin yurdu, bir akaryakıt istasyonuna yakın olduğu gerekçesiyle kapatılmasına karar verdiğini söyledi.

Binanın pansiyon olarak işletilmesi için sahiplerinin belediyeye yeni müracaat ettiğini de belirten Özbek, “Tahliye için 10 gün süre verdik. Yarın Valimizle birlikte konu tekrar değerlendirilecek. Valiliğimizin bu kararı alınmasının nedeni, yurt adından bir bina yapılmış ve 40 metre yakınında LPG tankları var. Bu mesafede can güvenliğini tehdit ettiği için yönetmelik gereği böyle bir karar alındı. Bu kurumun yetkililerine 6 gün önce buranın kapatılacağı ile ilgili kararı bizzat ilettik. Ama bu tebliğe rağmen herhangi bir çalışma yapmamışlar. Belediyeye buranın pansiyona dönüştürülmesi ile ilgili müracaatları var ama bugün tarihi ile bu müracaatı yapmışlar. Buranın pansiyon olarak açılabilmesi için de aynı şartları taşıması, yani 100 metre uzaklıkta olması lazım. Gerekçe can güvenliğidir. Öğrencilerimiz biraz hissi davranıyorlar. Bizim onlara karşı bir düşmanlık ve garezimiz olamaz. Onları sevdiğimiz ve korumak istediğimiz için böyle bir karar alındı. Bu kararın uygulanması için buraya geldik” dedi.
Yorumlar (0)
18
açık
banner17
banner18
banner39
banner74