KBÜ ÖĞRENCİLERİNDEN 'UZAKTAN KUMANDALI PROTOTİP EKSKAVATÖR'

 LİSANS TEZİ OLARAK TÜBİTAK DESTEKLİ UZAKTAN KUMANDALI EKSKAVATÖR GELİŞTİRDİLER  

Güncel 12.06.2014, 17:52 12.06.2014, 17:52
28
KBÜ ÖĞRENCİLERİNDEN 'UZAKTAN KUMANDALI PROTOTİP EKSKAVATÖR'
banner36

 LİSANS TEZİ OLARAK TÜBİTAK DESTEKLİ UZAKTAN KUMANDALI EKSKAVATÖR GELİŞTİRDİLER


 

20140612AW116532_02Karabük Üniversitesi’nde (KBÜ) okuyan 2 öğrenci, lisans bitirme tezi olarak ‘Uzaktan Kumandalı Prototip Ekskavatör’ geliştirdi.

TÜBİTAK tarafından desteklenen 2209-A kodlu “Üniversite Öğrencileri Yurt İçi Araştırma Projeleri Destekleme Programı” kapsamında lisans bitirme tezi olarak “Uzaktan Kumandalı Prototip Ekskavatör” tasarımı gerçekleştiren öğrenciler, proje danışmanları Otomotiv Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selami Sağıroğlu eşliğinde, Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal’ı ziyaret ederek projelerini tanıttı.

Projelerini tanıtan Otomotiv Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi Ali Kafalı ve Makine Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi Musa Özyama, yaptıkları projenin amacının prototip ekskavatör tasarım imalat ve analizinin gerçekleştirilerek, günümüzde var olan cihazların cihaz kontrolünü sinyalizasyon vasıtasıyla uzaktan kumanda ile kontrol edip, cihazın riskli durumlarda can sağlığını korumak olduğunu söylediler.

Öğrenciler gerçeğinin 1/10 oranında küçültülerek uzaktan kumandalı hale getirdikleri cihaz hakkında ise, “Hidrolik sistemle çalışmakta, hidrolik sistem basıncı ise 10 bardır, kule dönüşü ile içerisinde bulunan fırça düzeneği sayesinde 360 derece dönüş sağlayabilmektedir ve uzaktan kumanda ile yaklaşık 500 metre mesafeden kontrolü gerçekleştirilmektedir. Var olan kumanda orijinaline göre 8 kanal sistemine sahip ‘Futaba F14’ adlı kumandadır. Orijinal ekskavatöre, yaptığımız bu sistemi kumanda edebiliriz böylece operatörün can sağlığını da korumuş oluruz. Bu zamana kadar var olan ekskavatörlerde böyle bir durum söz konusu değildi ve cihazlar büyük zarar görmekteydi. Ürettiğimiz cihaz sayesinde olası tehlikelerden bu zararların önlenebileceğini göstermiş olduk” dediler.

20140612AW116532_01Kendilerini başarılarından dolayı tebrik eden Rektör Uysal ise, öğrencilerin Karabük Üniversiteli olmanın farkını ortaya koyarak dünyada iş sağlığı ve güvenliğinin öneminin arttığı bir zamanda örnek bir projeye imza attıklarını söyledi.

Uysal, “Öğrencilerimizin heyelan, deprem gibi tehlikeli durumlarda kullanılmak üzere TÜBİTAK’tan aldıkları destek sayesinde tamamen kendilerinin tasarladıkları Uzaktan Kumandalı Prototip Ekskavatör üretmiş olmaları çok önemlidir. Eğer bu tür araçların üretimi artırılacak olursa iş sağlığı ve güvenliğinin ihtiyaç duyulduğu zehirli gaz çıkan ve doğal afetlerin çok sık yaşandığı heyelan bölgelerinde bu tür aletlere çok fazla ihtiyaç olacaktır. Ben başarılarından dolayı değerli öğretim üyelerimiz Doç. Dr. Hüseyin Kurt ve Yrd. Doç. Dr. Selami Sağıroğlu’nu ve sevgili gençlerimizi kutlayarak, başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal daha sonra öğrenciler tarafından yapılan cihazı test etti.
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
banner17
banner18
banner39
banner74