KBÜ GUİNNESS REKORLAR KİTABINA GİRİYOR

KBÜ’DE 25 BİN RAPTİYE İLE FATİH SULTAN MEHMET’İN PORTRESİ YAPIMI BAŞLADI 

Güncel 27.05.2014, 16:30 27.05.2014, 16:30
23
KBÜ GUİNNESS REKORLAR KİTABINA GİRİYOR
banner36

KBÜ’DE 25 BİN RAPTİYE İLE FATİH SULTAN MEHMET’İN PORTRESİ YAPIMI BAŞLADI 


ÖĞRENCİLERDEN HEM SANAT HEM SOMA YARDIMI


 

2-(8)Karabük Üniversitesi’nde bugün başlayan ve 29 Mayıs’ta sonra erecek etkinlik kapsamında öğrenciler 25 bin raptiye ile Fatih Sultan Mehmet’in portresini yaparak Guinness rekorlara kitabına girmeyi hedefliyor.

1 TL karşılığında satılan raptiyelerden elde edilecek gelirin Soma’da kaybedilen şehit ailelerine yardım olarak gönderileceği sanat etkinliğinde Fatih Sultan Mehmet’in portresinin yapımına bugün başlandı.

Sanat Öğretmeni olan Sedat Çalımoğlu ve Karabük Üniversite Bilimtey Kulübünün ortaklaşa yaptıkları sanat etkinliğinde hedef Guinness rekorlara kitabına girmek.

Guinness rekorlara kitabı için daha önce 20 bin raptiye ile deneme çalışması olduğunu belirten Sedat Çalımoğlu, “Bunu 25 bine çıkartım. Karabük Üniversitesi ve Bilimtey Kulübü bu çalışmayı bu konuda destek olarak bunu burada yapmak istedik. 10 gün önce Soma’da bir felekat yaşamıştık. Biz bu çalışmayı sadece Guinness rekorlara kitabına girmek için değil aynı zamanda sanat çatısı altında bir yardım kampanyasına dönüştürmek istedik. Onun için 'her raptiye en az 1 TL' sloganı ile yola çıktık. Öğrenci ve öğretmen arkadaşlarımız kumbaraya 1 TL atarak raptiyeleri yerleştiriyoruz. Çalışma bittiğinde sadece benim yapmış olduğum bir çalışma olmayacak ve 25 bin kişinin ortaya çıkarmış bir eser olacak. Böylelikle Somaya’da yardım etmiş olacak. Soma gündem olduğu için orayı seçtik. İnsanlara yardım etmek için onların ölmesini beklemek zorunda değiliz tabikide. Bundan sonra yine ihtiyaç sahibi insanlara sanat çatısı altında yardım etmeyi planlıyorum. Bu çalışmamız 3 gün içinde bitecek. Bitiş günü İstanbul Fethi’ne ve Karabük Üniversitesinin kuruluş yıldönümüne denk geldiğinden Fatih Sultan Mehmet’i seçtik. Burada amacımız en az 25 bin TL. Bu bir yara sarmaz ama ihtiyaç sahibi bir öğrenciyi okutabilirsek ne mutlu bize. Soma’da madende çalışan öğrencilerde vardı. O öğrencilerin ihtiyacını zamanında biz giderebilseydik belki o madende çalışmak zorunda kalmayacaktı” dedi.

10 GÜNDE ÖN HAZIRLIĞI TAMAMLADI

20140527AW101353_01Sedat Çalımoğlu Fatih Sultan Mehmet’in portresinin 5 renkten oluştuğunu da belirterek, “Bir fotoğraf 256 renkten oluşuyor. Bir hafta 10 gün süren bir çalışmada önce 5 renge çevirdim. Daha sonra resmi karalaere bölerek hangi rengin nereye geleceğini belirledik. Renklerin yeri belli olduğundan öğrenciler raptiyeleri o noktalara yerleştiriyor. Portre bitince Üniversitenin en güzel köşesinde yer alacak ve öğrenciler buna baktıklarında bunda benim de imzam var diyecek” dedi.
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74