KATİP ÇELEBİ KIZ ÖĞRENCİ YURDUNDA FARKINDALIK KONFERANSI

Kredi Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı olan Katip Çelebi Kız Öğrenci Yurdunda KYK Akademi projesi kapsamında Safran

Güncel 30.11.2015, 15:07 30.11.2015, 15:07
19
KATİP ÇELEBİ KIZ ÖĞRENCİ YURDUNDA FARKINDALIK KONFERANSI
banner36

Kredi Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı olan Katip Çelebi Kız Öğrenci Yurdunda KYK Akademi projesi kapsamında Safranbolu Vergi Dairesi Müdürü Kader Öztürk tarafından farkındalık konferansı düzenlendi.


 

20151130AW590846_01KYK Akademi projesi kapsamında düzenlenen seminerlerin üçüncü aşamasındaki farkındalık konferansları kapsamında konuşmacı olarak katılan Safranbolu Vergi Dairesi Müdürü Kader Öztürk’ün ‘Toplumda Vergi Bilinci ve Gönüllü Uyumun Artırılması’ konusundaki konferansına yurt öğrencileri katıldı.

Vergi ve mükellef kavramları, vergi türleri, vergilerle sağlanan kamu hizmetleri gibi konularda bilgiler veren Safranbolu Vergi Dairesi Müdürü Kader Öztürk, “Vergi bir nevi devlet ve insanın anlaşmasıdır.

Vatandaşlar vergi ödeme konusunda bilinçliyse vatandaşlar gelir vergilerini öderse devlet dolaylı vergilere yönelmez. Vergi bilincinin tanım anlamı ise kamu hizmetlerinin gerçekleştirilmesi bakımından verginin önemini bilen toplum bireylerinin, vergi ile ilgili ödevlerini yerine getirmedeki istekliliklerinin düzeyidir.

Bir toplumda vergi bilinci varsa belli bir kültüre ulaşmış demektir. Dünya’da vergi kültürünün en gelişmiş olduğu ülke Japonya’dır.

Vergi kültürü inanç, ekonomik gelişmişlik, psikolojik durumlar vergiye karşı tutumu değiştirir. Vergi ödeme kültürü ise vergi ahlakı olarak ortaya çıkıyor. Vergi ödeme kültürü vergi ödemeye duyarlılıktır.

Kişilerin vergi kaçakçılığına tutum ve tavırları vergi ahlakıyla ilgilidir. Ahlaklı bir insanin vergi kaçırdığını düşünemezsiniz. Bize düşen görev vergi kaçakçılığını azaltmaktır.

Ayrıca bir toplumun vergi ödeme bilinci düşükse yani vatandaşlar gelir vergilerini ödemezse devlet dolaylı vergilere yönelerek hizmet harcamalarını finanse edecektir.

Vergi yükü konusunda Türkiye’de verginin fazla olduğu söylensede bu anlamda Türkiye vergi yükü en az olan 5 ülke arasındadır. Türkiye’de vergi yükü yüzde 22 iken Kore’de yüzde 24, Japonya’da yüzde 27’dir ve vergi yükünün en çok olduğu ülkelerden biri ise yüzde 48.4 ile İsveç’tir.

Devlet aldığı vergilerle genel kamu hizmetlerini, sosyal güvenlik ve sosyal yardım hizmetlerini, kamu düzeni ve güvenlik anlamındaki hizmetleri, eğitim, sağlık ve savunma alanındaki hizmetleri karşılamaktadır.

20151130AW590846_02Sosyal Güvenlik ve Sosyal Yardım hizmetleri kapsamında yaşlılara ve engellilere maddi ve manevi yardımların yapılması ve bu kişilerin emekli olmaları için desteklenmesi bizden toplanan vergilerle mümkündür.

Vergi geliri arttıkça eğitim kalitesi de artar. Okullardaki teknolojik gelişmeler verilen vergilerin neticesidir.” diyerek pek çok konuya değindi.

Konuyla ilgili bilgilendirme görselleri izletilirken Safranbolu Vergi Dairesi Müdürü Öztürk, vergilerin devletin sunduğu pek çok imkana fayda sağladığını dile getirerek Gelir İdaresi Başkanlığının mükelleflere sunduğu hizmetlerden ve sağladığı imkanlardan bahsetti.

Konferansın ardından Katip Çelebi Kız Öğrenci Yurdu Müdüre Vekili Figen Cenan, Safranbolu Vergi Dairesi Müdürü Kader Öztürk’e plaket takdim etti.
Yorumlar (0)
19
açık
banner17
banner18
banner39
banner74