KARDEMİR'DE VURGUN BİTTİ…

KARDEMİR A.Ş YÖNETİM KURULU ÜYELERİ ARTIK KARDEMİR İLE HİÇ BİR TİCARET YAPAMAYACAK  

banner73
Güncel 17.09.2015, 15:54 17.09.2015, 15:54
111
KARDEMİR'DE VURGUN BİTTİ…
banner36

KARDEMİR A.Ş YÖNETİM KURULU ÜYELERİ ARTIK KARDEMİR İLE HİÇ BİR TİCARET YAPAMAYACAK


 

MAHKEME KARARI İLE KARDEMİR A.Ş YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİN KARDEMİR İLE TİCARET MÜSADESİ İPTAL EDİLDİ


 

YOLBULAN, YÜCEL VE GÜLEÇ AİLELERİ VE DİĞER YÖNETİM KURULU ÜYELERİ ARTIK KARDEMİR’DEN BİR KURUŞLUK MAL ALIP SATAMAYACAK


 

KARDEMİR

 

KARDEMİR A.Ş Yönetim Kurulunu oluşturan Yolbulan A.Ş, Çelsantaş A.Ş ve Çağ-Çelik A.Ş yıllarca öncelikli mal alımı gibi imtiyazlar oluşturarak KARDEMİR’den Milyon Dolarlık kütük ve demiri piyasa fiyatlarının altından alım yapmışlar, ardından da şirketin birçok işlerini de piyasa fiyatlarının üstünden yapmışlardı.

Tabiri yerinde ise KARDEMİR A.Ş Yönetimini oluşturan Yolbulan, Yücel ve Güleç aileleri KARDEMİR’e girenden, çıkandan para kazandıkları iddiası ile haksız rekabet yaptıkları suçlaması ile haklarında çok sayıda dava açılmıştı.

Karabük Özel Sektör Haddeciler Derneği Eski Başkanı Murat Orhan, yaklaşık 6-7 yıl önce haksız rekabet iddiaları ile başlattığı hukuk mücadelesinde Türkiye Demir Çelik sektörünü etkisi altına alacak neticelere vardı.

KARDEMİR A.Ş Yönetimini oluşturan bu üç aile ile ilgili halen devam eden, haksız rekabet mahkemesi sürüyor.

YOLBULAN, YÜCEL VE GÜLEÇ AİLESİ KARDEMİR'E 100 MİLYON DOLAR PARAYI GERİ ÖDEYEBİLİR

Yargı süreci içinde KARDEMİR A.Ş Yönetim Kurulu Üyelerinin, KARDEMİR ile ticaret müsaadesi yapmalarına izin veren Genel Kurul kararlarında 2011, 2013 ve 2014 yılları geriye dönük iptal edilmişti.

Karabük yerel mahkemesi ticaret müsaadelerinin iptal istemini ret etmiş, Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Üst Kurulu olan karar düzeltme organı tarafından ise “Ticaret Müsaadeleri” 2011, 2013 ve 2014 yıllarını içerecek şekilde geriye dönük iptal edilmişti.

Yargıtay'da onama bekleyen iptal kararları, yargıtay onamasından geçtiği takdirde, 2011, 2013 ve 2014 yıllarında Yolbulan, Yücel ve Güleç ailelerinin şirketlerinin KARDEMİR ile yaptıkları ticaretten elde ettikleri karları, ticari faizleri ile birlikte KARDEMİR A.Ş'ye geri ödeyecekler. Bu rakamın da ortalama olarak 100 Milyon Dolara yakın olduğu tahmin ediliyor.

KARDEMİR İLE ARTIK HİÇ BİR TİCARET YAPAMAYACAKLAR

Halen devam eden 2015 yılı ticaret müsaadesinin iptal talebini ise değerlendiren Karabük 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, Kardemir A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeleri’nin sahibi oldukları ilişkili şirketler Çağ Çelik A.Ş., Çelsentaş A.Ş ve Yolbulan A.Ş.’nin ve diğer yönetim kurulu üyelerinin Kardemir’le ticaret yapmasına imkan sağlayan 27.03.2015 tarihli Kardemir A.Ş. Genel Kurulu’nun 7. Maddesinin yürütmesi 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 449. Maddesi gereğince geri bıraktı.

Bu karara göre KARDEMİR A.Ş Yönetimini oluşturan söz konusu üç aile artık KARDEMİR A.Ş’den bir kuruşluk ticaret yapamayacak.

Uzun yıllar KARDEMİR A.Ş’den imtiyazlı mal alımı gibi haklar oluşturan Yolbulan, Yücel ve Güleç aileleri, kendi şirketlerine ve ilişkili oldukları şirketlere binlerce ton kütük ve demiri hem satış fiyatlarının altından temin etmişler, hem de başka şirketlere kütük ve demir satışının önünü kapayarak, Karabük’teki haddehaneler ile demir tüccarlarının kapanmalarına neden olmuşlardı.

Son olarak yine Güleç ailesine bağlı olan Dez Lojistik şirketinin KARDEMİR’in Zonguldak limandan Bir Milyon tonun üzerinde cevher ve kömür nakliyesini piyasa fiyatlarının üstünde aldıkları da basına yansımıştı.

Şimdi bu ara karar ile KARDEMİR A.Ş Yönetim Kurulu Üyelerini oluşturan, Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Mutullah Yolbulan, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kamil Güleç, Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Yolbulan, Burak Yolbulan, Cavit Yücel ve Çağrı Güleç’le ilişkili olan Yolbulan A.Ş., Çelsantaş A.Ş,, Çağ Çelik A.Ş. şirketleri ve bu kişilerin ilişiği olduğu diğer tüm şirketler KARDEMİR A.Ş ile hiçbir ticaret yapamayacak.

MURAT ORHAN "ADALET ER, GEÇ TECELLİ EDER"

Konu ile ilgili önümüzdeki günlerde geniş bir açıklama yapacağını belirten ve bu hukuk sürecini 6-7 yıldır sürdüren KAHDER Eski Başkanı Murat Orhan “KARDEMİR A.Ş Yönetimindeki Yolbulan, Çelsantaş ve Çağ Çelik şirketleri uzun yıllardır aynı sektörde faaliyet gösterenlere karşı haksız rekabet yaptılar. SPK raporlarında da belirtildiği gibi kendi şirketlerine haksız kazanç elde ettiler. Karabük’te yıllarca faaliyet gösteren ve yüzlerce istihdam yapan Demir Tüccarları, Nakliyeciler ve en önemlisi ise onlarca haddehanenin kapanmalarına yol açmışlardır. İşte 6-7 yıllık mücadelemizin altında bunlar yatıyordu ve ‘er geç adalet tecelli eder’ derler ya, işte bu oldu. Adalet tam olarak tecelli etmeye başladı. Önümüzdeki günlerde geniş bir açıklamada bulunacağım” dedi.

OSMAN NOM, NOKTA KADAR MENFAAT İÇİN VİRGÜL KADAR EĞİLMEDİ

osman-nomKARDEMİR A.Ş Yönetimi hakkında görülen davada Murat Orhan ile birlikte müdahil olanlardan Nomtaş A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nom ise adaletin her zaman yerinde tecelli ettiğini belirtti.

Karabük’teki haddecilerin birçoğu suskun kalıp, kaderlerine razı olurken, nokta kadar menfaat için virgül kadar eğilmeyen olarak bilinen Osman Nom’un hak mücadelesi de ülke genelindeki Demir Çelik sektöründe takdir görmeye başladı.

KAHDER BAŞKANI NAZIM ÇAPRAZ NE YAPACAK..?

Öte yandan bu gelişmeler karşısında tüm gözler kısa adı KAHDER olan Karabük Özel Sektör Haddeciler Derneği yeni başkanı Nazım Çapraz’a çevrildi.

KARDEMİR Yönetiminin haksız rekabet yaptığı iddiası ile 2002’li yıllarda kısa bir süre mücadele eden, ardından geri çekilen ve KAHDER Başkanlığı döneminde Murat Orhan’ın yönetimden ayrılması yönünde Mutullah Yolbulan ile 30 yıl aradan sonra birlikte hareket eden Nazım Çapraz, bu vesile ile de Yolbulan şirketiyle de yeniden ticaret yapmaya başlamıştı.

Son günlerde yine KARDEMİR Yönetimini oluşturan Yolbulan, Yücel ve Güleç ailelerinin, KARDEMİR ile ticaretlerini kapalı kapılar ardında eleştiren KAHDER Başkanı Nazım Çapraz, şimdi yaşanan bu hukuki netice karşısında acaba nasıl bir tavır alacak?

İŞTE İLAN...

İşte KAHDER Eski Başkanı Murat Orhan’ın ulusal ve Yerel Basına verdiği “Kardemir Hissedarlarına, SPK’ya ve Kamuoyuna Duyuru” başlıklı ilan;


Karabük’te bulunan haddehanelerin tek tek kapanması üzerine, Karabük Özel Sektör Demir Çelik Haddecileri Derneği (KAHDER) Başkanı iken başlattığım hukuk mücadelesi neticesinde;


“T.C. Karabük 2. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2015/226 esas sayılı dosyasından vermiş olduğu 11/09/2015 tarihli kararı ile; Kardemir A.Ş. Yönetim Kurulu Üyelerinin sahibi oldukları ilişkili şirketler Çağ Çelik A.Ş., Çelsentaş A.Ş ve Yolbulan A.Ş.’nin ve diğer yönetim kurulu üyelerinin Kardemir’le ticaret yapmasına imkan sağlayan; 27.03.2015 tarihli Kardemir A.Ş. Genel Kurulu’nun 7. Maddesinin yürütmesi 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 449. Maddesi gereğince Mahkemece geri bırakılmıştır.”


ARTIK TİCARET YAPMASI HUKUKEN MÜMKÜN DEĞİLDİR.


Görevli ve yetkili mahkemenin verdiği karar uyarınca; ilişkili şirketler ve Çağ Çelik A.Ş., Çelsentaş A.Ş. ve Yolbulan A.Ş.’nin tamamı halka açık ve SPK’ya bağlı bir ortaklık olan Kardemir A.Ş. ile ticaret yapması artık hukuken mümkün değildir.


Haksız rekabet suçunu işledikleri isnadıyla ve 2 yıla kadar hapis cezası gerektiren sevk maddeleri ile 2 kez cezalandırılmaları talebiyle haklarında Karabük 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 2013/531 esas sayılı dosyası üzerinden kamu davası açılmış olan; Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Mutullah Yolbulan, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kamil Güleç, Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Yolbulan, Burak Yolbulan, Cavit Yücel ve Çağrı Güleç’le ilişkili olan Yolbulan A.Ş., Çelsantaş A.Ş,, Çağ Çelik A.Ş. şirketleri “Bundan sonra Kardemir A.Ş. ile ticaret yapamayacaktır.”


Kardemir hissedarlarına, SPK’ya, Karabük Milletvekillerine ve Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yorumlar (0)
10
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74