KARDEMİR İŞÇİSİ SÖZLEŞMEYE KİLİTLENDİ

- KARDEMİR’DE TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİ- ÇELİK - İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI ALİ CENGİZ GÜL “E

banner73
Güncel 11.01.2013, 19:03 11.01.2013, 19:03
15
KARDEMİR İŞÇİSİ SÖZLEŞMEYE KİLİTLENDİ
banner36
- KARDEMİR’DE TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİ-

ÇELİK - İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI ALİ CENGİZ GÜL “EN İYİ SÖZLEŞMEYİ KARDEMİR’DE YAPMAK İSTİYORUZ. KARDEMİR İŞÇİSİ VE KARDEMİR YÖNETİMİ BUNA MAHKUM”

celikis-cengizgul

Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Cengiz Gül, Kardemir’de başlayan Toplu İş Sözleşme görüşmeleri için, en iyi sözleşmeyi yapmak istediklerini ve buna hem işçinin, hem de Kardemir Yönetiminin mahkum olduğunu söyledi.

Sendikasının Karabük Şubesinde basın mensupları ile bir araya gelen Genel Başkan Gül, Kardemir A.Ş.'de başlayan 10. dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde “Kardemir yönetimi bize geçmişe dönük 2 yıl için, ilk yıl yüzde 6 ve ikinci yıl yüzde 8.5 zam verdik. Bunları almayalım, kalsın dedi, bunu kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

Gül, Kardemir'de toplu sözleşme görüşmelerine olumlu bir hava içinde devam ettiğini öncelikle işçi tabanın söz ve karar sahibi olduğu, bir seçim sürecinin yaşandığını anlatarak, “Temsil gücü yüksek, yüzde 90’nın üzerinde bir katılımın olduğu demokratik bir seçim gerçekleşti. Seçilen temsilci arkadaşlarımızla toplantı yaptık ve işçiye hizmetle mükellef olduklarını söyledik. Kardemir’de sıkıntıların demokrasinin az işlemesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Bu süreç bundan sonra hızla devam edecek ve geri adım atılmadan devam edecek. İşçimiz büyük bir olgunluk içinde süreci götürdü. Ben seçilen ve seçime girme cesareti gösteren tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Bu seçimin kaybedeni yoktur. Kazananı Kardemir işçisidir, demokrasiye bağlılığıdır. Sendika içi demokrasi Kardemir’de başlamıştır” diye konuştu.

“ÇELİK İŞ DOĞDUĞU YERDE GÜÇLENECEK”
Çelik İş Sendikasının doğduğu yerde yeniden güçleneceğini belirten Cengiz Gül açıklamalarına şöyle devam etti;

“Anadolu’da biz söz vardır, yiğit düştüğü yerde ayağa kalkar. Çelik - İş’te doğduğu yerde daha da güçlenecek. Karabük’te düştüysek, Karabük’te kalkacağız. Onun için tüm enerjimizi birikimimiz burada uygulayacağız. En iyi sözleşmeyi Kardemir’de yapmak istiyorum. Kardemir işçisi ve Kardemir yönetimi buna mahkum. Kardemir yönetiminin de bu sözleşmeyi iyi bir şekilde bitirmeye ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum. Böylesi davranmalarını istiyorum. Kardemir’de bu süreç, 11 yıllık bir süreç. Bu süreçte haklı olarak geçmişte sıfır ve eksi sözleşmelere imza atarak, bir kilo cevherin bile kalmadığı günlerden kurtularak bugünlere gelinmesinde herkesin bir gayreti vardı. Artık o dönmeler geride kaldı. Birlikte bunun hazını çıkarma zamanı olduğunu düşünüyoruz.

Toplu İş Sözleşmesi kapsamında tekliflerini verdik, revize edilebilir, her sözleşme böyle başlar, sonra reel teklifler bulunur. Kardemir yönetimi geçmişe dönük 2 yıl için, ilk yıl yüzde 6 ve ikinci yıl yüzde 8.5 olarak bunu verdik geri almayalım zam olarak dursun dedi. Bu bir görüştür, düşüncedir saygı duymak lazım. Bu süreçte Kardemir’de endüstriyel anlamda ettiği kar’a bakıyorum. Bizim sendikal anlayışımızda bu yıl enflasyon yüzde 8, bizde bunu istiyoruz olamaz. O firmanın, fabrikanın bir çizelgesi vardır. Zarar ediyorsa buna göre hareket edilir. Kardemir kar etmektedir. Görüşmelerde bunlar göz önünde elbette bulundurulacaktır. Masaya yumruğunu ne kadar sert vurmakla alakalı sendikacılık bitmiştir. 'Ne kadar sert vurursam istediğimi alırım' dönemi yok artık. Artık bilgi sendikacılığı başlamıştır. Ne kadar bilgin varsa masada onu konuşabilirsin. Kardemir zarar etseydi, bizde zam isteseydik kimseye, başta basına bunu anlatamazdık. Kardemir 2012 yılının son çeyreğinde kar açıklamıştır. Bu kardan çalışanlarda bir pay istemektedir. Bu doğrultuda çalışıyoruz. Kardemir'in verebileceği en yüksek rakamı alacağız bundan kimsenin şüphesi olmasın. Geçmiş dönemde zarar edilmiş olsaydı verdiği zammı kabul eder teşekkür ederiz. Kardemir iyi yönetiliyor ve işçi iyi çalışıyor. Bu kar tablosundan övünç çıkarmamız lazım. 6 ve 8 bize yetmez. Bunun üzerinde çalışan işçi ve daha iyi yönetim var. Biz bu zammı almazsak Kardemir yönetimine de haksızlık yaparız. Kardemir teklifini yukarıya çekmelidir. Bizimde bir çalışma sistemimiz var. Tecrübelerimiz doğrultusunda ilerleyeceğiz. Bir stratejimiz var. Bu sözleşmede tecrübemizi sonuna kadar kullanacağız ve iyi bir sözleşme olacak. Kısa sürede bitmesini istiyoruz. Bu da 1 aylık bir süredir. Kardemir akranları olan ERDEMİR ve İSDEMİR'de çalışan işçilere göre düşük maaş almaktadır. Kardemir bir dünya şirketidir.”

Karabük'te geçmişte sendikal süreçte yaşananlar ülke gündemine kötü düştüğünü ve artık sosyal barışın zamanının geldiğini belirten Gül, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü;

“Bu toplu sözleşmeden tüm Kardemir işçisi faydalanacaktır. Ayrım asla yapılmayacak. Ötelemek bir işçi sendikasına yakışmaz. Küskünlük ve dargınlık bitecek. Karabük'te huzur olacak artık. O işçilerde zaten yetkiyi aldığımızda oradan istifa edip geldiler bize. Zaten sendikamızın üyeleri, ayrım olmayacak. Fabrikada kapsam içi, dışı herkes bu toplu sözleşmeden yararlanacak. Görüşmeler devam ediyor. Asla grev sözcüğü bu günlerde benim ağzımdan çıkmaz. Çünkü hala görüşmeler devam ediyor, masadan kalkmadık.”
Yorumlar (0)
4
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74