KARDEMİR, EĞİTİM VE KÜLTÜR MERKEZİNİ AÇTI

KARDEMİR A.Ş. GENEL MÜDÜRÜ FADIL DEMİREL: “BU GEMİYİ KARAYA VURMADAN GÜZEL BİR ŞEKİLDE YÖNETİYORUZ”

banner73
Güncel 26.06.2014, 15:10 26.06.2014, 15:10
12
KARDEMİR, EĞİTİM VE KÜLTÜR MERKEZİNİ AÇTI
banner36

KARDEMİR A.Ş. GENEL MÜDÜRÜ FADIL DEMİREL: “BU GEMİYİ KARAYA VURMADAN GÜZEL BİR ŞEKİLDE YÖNETİYORUZ”


 

“BİR ZAMANLAR BİTTİ, TÜKENDİ, ÖLDÜ DENEN FABRİKA BUGÜN TÜRKİYE’NİN YILDIZI GÖRÜNÜYOR, YILDIZI GÖSTERİLİYOR”


 

“BİZ DÜNYA ŞİRKETİYİZ, TÜRKİYE ŞİRKETİ DE DEĞİLİZ”


 

20140625AW127656_01Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri (KARDEMİR) A.Ş Genel Müdürü Fadıl Demirel, “Bir zamanlar bitti, tükendi, öldü denen fabrika bugün Türkiye’nin yıldızı görünüyor, yıldızı gösteriliyor” dedi.

KARDEMİR A.Ş, 14 ayrı salonda aynı anda 900 kişinin eğitim görebileceği Kardemir Eğitim ve Kültür Merkezi’ni sade bir törenle hizmete açtı.

Fabrika içersinde yapılan Eğitim ve Kültür Merkezi’nin açılışına KARDEMİR A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mutullah Yolbulan, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kamil Güleç, Genel Müdür Fadıl Demirel, genel müdür yardımcıları, Çelik-İş Sendikası Karabük Şube Başkanı Ulvi Üngören ve şube yöneticileri ile fabrika çalışanları katıldı.

Kurban kesimi ve dualar eşliğinde yapılan açılışta konuşan KARDEMİR A.Ş Genel Müdürü Fadıl Demirel, hayatın ve fabrika idaresinin merkezine koyduklarını söyledi.

“Her şey değişiyor, her şey hareket halinde, hareket etmeyen hiçbir şey yok” diyen Demirel, “Biz çelikçiyiz. Herkes çeliği koyarsınız durduğu yerde durur sanır ama durduğu yerde durmaz. Çelikte hareketli, canlıdır, niye oksit oluyor ki, niye çürüyor ki. Aynı insan gibi. Hayatında değişimi iyi anlayamayanlar maalesef saf dışı kalıyor. Neyi nasıl değiştireceğini ve çağa ayak uyduramıyorsan bir müddet sonra hayat seni kemirip bitiriyor. Bu fabrikanın geçmişe baktığımız zaman bir zamanlar bitti, tükendi, öldü denen fabrika bugün Türkiye’nin yıldızı görünüyor, yıldızı gösteriliyor. Bundan gurur duyabiliriz, hep beraber yapıyoruz ve hep beraber yaptık. Değişime ayak uydurduk ve değiştirdik. Değişimin yönetileceği merkez şu anda içinde bulunduğumuz yer burası. Burası eğitim ve kültür merkezi, bunu yapan insanlar bundan sonrasını da iyi yapabilmesi için çağı iyi yöneltmek durumundalar. Değişime ayak uyduramazsanız olmaz. Bizler değişime ayak uydurmuşuz ve bu gemiyi karaya vurmadan güzel bir şekilde yönetiyoruz. İşte bu bilimle, bilgi ile oluyor. Bu fabrika duvara toslamayacaksa bunun merkezine insanı koymak lazım. Bunun merkezine eğitim, kültürü koymak lazım. Eğer sadece parayı düşünüyorsak, sadece fiziksel gelişimi düşünüyorsak devasa paralar kazanılıyor fakat harcanıp gidiyor ve ortada bir şey kalmıyor. Ama insana odaklı eğitime öncelik veren bütün kuruluşlar çok fazla büyümeseler de hayatlarını idame ettiriyorlar Bu nedenle bugün bu eğitim merkezi yıllarca hizmet edecek. Heyecanımızın kökü buradan geliyor” dedi.

“BİZ DÜNYA ŞİRKETİYİZ, TÜRKİYE ŞİRKETİ DE DEĞİLİZ”
Son zamanlarda fabrika içersinde çok büyük yatırımlar ve fabrikalar yaptıklarını anlatan Demirel, “Birçok hayallerimiz de var, bunları da yapacağız. Bu hayalleri gerçekleştirecek, yapacak merkez burasıdır. O yönetim organizasyonları değil, yönetim organizasyonlarının insanları burada iyi eğitilirse yetişecek. Dışarıdan adam transfer etmekle bu iş olmaz. Siz zaten buna karşısınız, hepiniz bunun dedikodusunu yapmıyor musunuz. Dışarıdan adam geliyor, oradan adam geliyor, buradan bilmem ne geliyor diyorsunuz. Böyle bir eğitim merkezi yoksa burada insan yetişmez. Belki bu fabrika ilk önce eğitim ve kültür merkezini yapmalı idi. Ben yönetim kurulu başkanıma, yönetim kurul başkan yardımcıma ve diğer yöneticilerimize böyle bir projeye destek verdikleri için ve böyle bir projenin arkasında durdukları için canı gönülden teşekkür ediyorum. Kolay değildir böyle harcamalara kucak açmak. Birçok kuruluş bunları yapmıyor ve küçülüyorlar. Biz bu eğitim ve kültür merkezinde 14 ayrı salonda 900 kişi aynı anda eğitim alacak. Daha önce yılda üç-dört saat eğitim veriyorduk. Geçen sene 65 saate çıktı bu eğitim. Bu sene 70 saat olacak kişi başı ortalama. Biz rakiplerimizden her alanda iyi olmak zorundayız. Hedefi iyi tayin etmek lazım. Biz anonim şirketiz, ticari bir kuruluşuz. Biz eğitimi şirketimizde verimi artırmak için alırız. Biz eğitim şirketimizde enerji tasarrufu için alırız. Biz eğitimi 20140625AW127656_03maliyetleri düşürmek için alırız. Biz eğitimi teknik emniyet için, canımızı kurtarmak için, arkadaşımızı kurtarmak için alırız. Biz dünya şirketiyiz, Türkiye şirketi de değiliz. Dünya şirketi dünyadan hammadde alan, dünyadan teknoloji alan, dünyadan eğitim alan, dünyaya mal satan, dünya ile birlikte yatırım yapan ve rekabet eden şirket dünya şirketidir. Karabük şirketi değildir, Türkiye şirketi değildir. Eğer siz Güney Afrika’daki ray satanla rekabet edecekseniz burada bu eğitim biriminde öğrenmek durumundasınız. Kendinizi aşmak zorundasınız o yüzden, bize eğitimli arkadaş lazım” diye konuştu.

Genel Müdür Fadır Demirel’in konuşmasının ardından Dr. Şaban Kızıldağ, toplantı salonunda bulunan işçilere “Mazeret yok” konulu konuşma performansı eğitimi verdi.
Yorumlar (0)
18
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74