KARAYOLU MÜTEAHHİT İŞÇİLERİ EYLEM YAPTI

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde Karayolları 153’üncü Şube Şefliği'nde çalışan 60 taşeron işçisi, m

banner73
Güncel 04.07.2014, 14:17 04.07.2014, 14:17
18
KARAYOLU MÜTEAHHİT İŞÇİLERİ EYLEM YAPTI
banner36

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde Karayolları 153’üncü Şube Şefliği'nde çalışan 60 taşeron işçisi, müteahhit firmanın maaşlarını düşürdüğünü iddia ederek duruma tepki gösterdi.


 

20140703AW134832_03Karayolları Safranbolu 153’üncü Şube Şefliği bahçesinde toplanan 60 taşeron işçisi, müteahhit firmanın maaşlarını düşürdüğünü iddia ederek alkışlı eylem yaptı.

İşçiler adına konuşan Şaban Özkeseoğlu, müteahhit firmanın ihaleyi ucuza aldık diye duygu sömürüsü yaparak maaşlarını düşük vermeye çalıştığını söyledi.

Özkeseoğlu, mesai ve hafta tatili olmadan çalıştırılmak istenildiklerini belirterek, “Kadrosuz çalıştıkça müteahhitler ihaleleri ucuza alarak usulsüz bir şekilde bizleri 900 TL gibi maaşlara çalışmaya mahkum ediyorlar. Çalışmayınca da kovuyorlar. Kamyonla adam getiririz diyorlar. Karayollarında bütün belgelerimiz var ama işlerine gelmediği zaman bunu hiçe sayarak bizi buradan çıkarabiliyorlar. Niçin bizim hakkımızı yediriyorlar, yiyorlar. İhaleyi zarara aldık diye geçim şartlarının altında maaş vermeyi teklif ediyorlar. Düzgün bir şekilde ihale olsun. Düşüğe ihale alıp işçinin sırtından para kazanılmasını istemiyoruz” dedi.

Özkeseoğlu, taşeron işçi olarak çalışmaktayken sendikalı olduklarını, açılan dava sonucunda 38 ay önce yargının kendilerini diğer daimi işçiler gibi aynı işi yaptıkları için kadrolu işçi olarak saydığını kaydederek, “’Yargı bizi kadrolu işçi olarak saydı ama kadromuz verilmedi. Müteahhitlerin elinde ezilmekteyiz. İşçinin sırtından sömürge yapılıyor. Bizde çoluk çocuk besliyoruz. Bizi büyüklerimiz duysun. Başbakanımızdan en kısa zamanda kadromuzun verilmesini istiyoruz, rica ediyoruz. Haklarımızın verilmesini istiyoruz. Mahkeme kararlarına uyulmasını istiyoruz. Mahkeme kararı çıkalı tam 38 ay oldu ama kimse bizimle ilgilenmiyor. Ne zaman verilir bilmiyoruz. Taşeron sistemde ucuza alınan ihalelerle aylıklarımız gittikçe aşağıya düşüyor. Hafta tatili yok, mesai yok, yemek parası yok diyorlar. Salatalık, domates yiyecekmişiz. Böyle bir çalışma sistemi yok. Kadromuzu sabırla bekliyoruz” diye konuştu.
Yorumlar (0)
4
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74