KARABÜK İKV'DEN FİLYOS LİMANI AÇIKLAMASI

KARABÜK İKTİSADİ KALKINMA VAKFI BAŞKANI HÜSEYİN ERER “FİLYOS LİMANI TÜRKİYE İÇİN BİR ZORUNLULUKTUR”

Güncel 26.11.2013, 13:26 26.11.2013, 13:26
14
KARABÜK İKV'DEN FİLYOS LİMANI AÇIKLAMASI
banner36

KARABÜK İKTİSADİ KALKINMA VAKFI BAŞKANI HÜSEYİN ERER “FİLYOS LİMANI TÜRKİYE İÇİN BİR ZORUNLULUKTUR”


 

20131125AW000531_01Karabük İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Hüseyin Erer, Filyos liman projesinin bir önce başlatılarak ihalenin yapılması gerektiğini söyledi.

Erer, 25 milyon ton kapasiteli olarak projelendirilen Filyos Limanın Karabük ve çevre illerinin ekonomisini büyük ölçüde yükselteceğini belirterek, “Proje ile ilgili 1998 yılına kadar bölgede 7.5 milyon metre kare alan kamulaştırılarak bakanlığa devredilmiştir. Son olarak ise kara ve denizde yer alan yaklaşık 750 hektarlık bir alan milli emlak genel müdürlüğü tarafından bakanlığa tahsisi edilmiştir. İlgili bakanlıktan çet raporları alınmıştır. Son olarak Ulaştırma Bakanlığınca AB kaynakları ile projenin yapılmasına karar verilmiştir. Filyos limanın tam kapasite ile çalışması için gerekli ödenek 640 milyon avro’dur.

Toplam 25 milyon ton kapasiteli liman dört aşamada hayata geçecektir. İlk etapta 5 milyon tonluk bölümü kullanıma açılacaktır. Bunun için gerekli alt yapı yatırımı ise 361 milyon avro’ dur. Bu liman sayesinde ülkemizin ve Karabük’ümüzün Karadeniz Ekonomik İş Birliği (KEİ) ülkelerinin oluşturduğu 400 milyar dolar olan ve ilerde bir trilyon doları bulacak olan ekonomi coğrafyasında aldığı pay artacaktır”dedi.

Proje kapsamında 25 milyon ton kapasiteli olarak planlanan filyos limanının Marmara Bölgesinin yükünü alacağını ifade eden Hüseyin Erer, şunları söyledi;

“Bu liman Zonguldak, Bartın, Karabük illerinin yanında hinterland alanı içinde yer alan Ankara, Kırıkkale, Çankırı, Kastamonu, Bolu, Eskişehir ve Kayseri bölgelerine de hizmet etmiş olacaktır. Ayrıca kuzey bölgelerimizde Türk Cumhuriyetlerinin de çıkış kapısı olacaktır. Balkanlar ve Orta doğunun çıkış kapısı olma özelliğini taşıyacaktır. Filyos limanı 25 milyon ton kapasite ile Karadeniz’in en büyük limanı olacak ve Türkiye deniz taşımacılığının yüzde 15’ni karşılayacaktır. Dünyanın ham madde deposu Asya bölgesidir. Proje kapsamında bölgemizdeki yatırımcılar ucuz ham medde temin etme imkanına kavuşacaktır. Karabükümüzün bel kemiği olan KARDEMİR’i ve diğer sanayi tesislerini bu tesislerin ham medde ihtiyaçlarını ve dünya ile rekabet edebilmeleri için başta navlun olmak üzere üretim maliyetlerinin düşürülmesi ihtiyacı düşünüldüğünde bir an önce filyos limanı yapım ihalesi yapılmalıdır. Devletimizin şayet bu limanı kendisinin yapması zaman alacaksa yap işlet devret modeli ile talipli olan KARDEMİR A.Ş’ ye yaptırılmasının sağlanması hayati öneme haizdir. Tüm siyasi ve idari yetkililerin ve içinde Karabük sevgisi olan herkesi bu ihalenin biran önce yapılmasına destek vermeye, çaba sarf etmeye davet ediyoruz.”
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
banner23
banner17
banner18
banner39