KALKNIMA BAKANIN'DAN FİLYOS LİMAN MÜJDESİ

KALKINMA BAKANI CEVDET YILMAZ “TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK LİMANINI FİLYOS’A YAPACAĞIZ”  

banner73
Güncel 12.05.2013, 22:38 12.05.2013, 22:38
11
KALKNIMA BAKANIN'DAN FİLYOS LİMAN MÜJDESİ
banner36

KALKINMA BAKANI CEVDET YILMAZ “TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK LİMANINI FİLYOS’A YAPACAĞIZ”


 

filyos-kalkinma-bakani

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye’nin en büyük limanının Karadeniz’de Filyos’a yapılacağını söyledi.

Bir dizi ziyaret ve incelemeler için Bartın’a giden Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, tarihi evleri ile ünlü Safranbolu ilçesinde mola verdi. Karabük Valisi İzzettin Küçük ve Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan’ın misafiri olarak Karabük Valiliği Hacı Hüseyinler Konağında yemek molası veren Yılmaz, mini bir toplantı yaptı.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, yemek sonrası yaptığı açıklamada Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlama ile ilgili üzüntülerini dile getirdi.

Karabük ve bölgeyi yakından ilgilendiren Filyos liman projesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Yılmaz, yapılacak limanın Türkiye’nin en kritik ve önemli limanlarından biri olacağını belirtti.

Yarın Filyos sahilini inceleme fırsatı bulacağını ifade eden Cevdet Yılmaz, şunları söyledi;

20130511AW000668_01“Orada Türkiye’nin en büyük limanlarından biri gerçekleştirilecek. Türkiye’nin denize açılan üç büyük kapısı var. Bunlardan bir tanesi Ege’de Çandarlı, biri Akdeniz’de Mersin ve diğeri Karadeniz’de Filyos. Özellikle Karadeniz için en kritik ve en büyük ölçekli limanımız filyos limanı. Hinterlandı ile geri planı ile birlikte çok önemli bir gelişme ekseni.

Bu limanla ilgili Avrupa Birliği ile görüşmeler devam ediyor. Sonuçta AB’den hibe kaynaklarla bu projenin desteklenmesi yönünde bir çalışma söz konusu. Uzun süredir bu çalışma yürütülüyor. Ümit ederiz bu gerçekleşir. Bu kredi gerçekleşmese bile farklı alternatiflerle Türkiye’nin bu büyük projesini şöyle veya böyle gerçekleştireceğiz. Burası sonuçta Türkiye’nin en büyük limanlarından biri olacak. Arka planı ile birlikte çok büyük kalkınma ekseni oluşturacak. Hem bu bölgenin gelişmesi ve farklı yöne gitmesi için ve ülkenin de genel kalkınma açısından çok önem verdiğimiz bir projedir.”

Bakan Yılmaz, Safranbolu’dan ayrılarak Bartın’a gitti.

Yorumlar (0)
4
hafif yağmur
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74