KAHVECİ, KAMUOYUNU BİLGİLENDİRDİ

Güncel 14.09.2014, 17:31 14.09.2014, 17:31
16
KAHVECİ, KAMUOYUNU BİLGİLENDİRDİ
banner36

kahveci-bilgilendirdi 

MİLLETVEKİLİ OSMAN KAHVECİ BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ


 

AK PARTİ KARABÜK MİLLETVEKİLİ OSMAN KAHVECİ “ KARABÜK’ÜN TÜM EKSİKLİKLERİNİ GİDERİYORUZ” 


 

“KARABÜK KAMU YATIRIMLARININ EN YOĞUN OLDUĞU BİR SÜRECİ YAŞIYOR”


 

“HİÇ BİR SENDİKADAN EMİR VEYA TALİMAT ALMAYIZ”


 AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci beraberinde İl Başkanı Timurçin Saylar ile birlikte gazetecilerle kahvaltılı basın toplantısında bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.

Karabük’te yapılan yatırımları ilde teşkilatın Ankara’da Mehmet Ali Şahin ile birlikte takip ettiklerini belirten Milletvekili Osman Kahveci “Karabük nedeyse şantiyeye çevrilmiş durumda. Karabük kamu yarımlarının en yoğun olduğu bir süreci yaşıyor” dedi.

Biten ve devam eden yatırımlar hakkında da bilgiler veren Kahveci “Bitmiş olan tesislerimiz var bunlardan bir tanesi 300 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Emniyet Müdürlüğü binası, Kültür Merkezi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Meteoroloji Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü ve Safranbolu Orman İşletme Müdürlüğü binasını yeni yaptık. Eskipazar Gençlik Merkezi hizmete girdi. Eflani’de Orman İşletme Şefliklerimizin binaları bitti. Tesislerimizi Bakanlarımızı Karabük’e getirmek suretiyle onlara aştıracağız. Bir yandan tesislerimiz açılırken, diğer yandan da o Bakanlığın faaliyetleri ile ilgili Bakanlarımız yerinde görmek suretiyle biraz daha işlerimizi hızlandıracağız. Bu çerçevede ilk açılış Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile yapılacak. Önümüzdeki Çarşamba günü Sağlık Bakanımız açılışını yapacak. Açılış vesilesi ile sağlık konusunu masaya yatırma fırsatımız olacak ve sağlık tesisleri ile ilgili gerekli atılımları yapacağız” dedi.

“ KBÜ SAĞLIK YÜKSEKOKULU YAPACAK”
5000 Evler Doğum ve Çocuk Hastanesinin Üniversiteye devredildiğini hatırlatan Osman Kahveci, açıklamalarına şöyle devam etti;

“Üniversitemiz 5000 Evler’e Sağlık Yüksek Okulu yapacak süreç devam ediyor. Ancak biz 5000 Evler’e Sağlık Kompleksi yapıyoruz. Elimizde bir miktar para da var, Sağlık İl Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, verem savaş, kanser tarama olmak üzere sağlık kompleksi yapıyoruz. Bunun projesi onaylandı, bir ay içerisinde ihaleye çıkabilecek şekilde ihale süreci devam ediyor. İnşallah bu sene oranın temelini atmayı planlıyoruz.

Yine Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizle ilgili proje yapıldı, eski Devlet Hastanesinin yıkım kararı geldi, hastane yıkımı ile yapımını aynı müteahhide vereceğiz. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezini oraya yapacağız, oradan kalan arsayı da bir imar düzenlemesi ile Diş Hekimliği Fakültesine vermek suretiyle orada hem Ağız ve Diş sağlığı Merkezi, hem de Diş Hekimliği Fakültesini aynı kompleks içerisinde yapmayı planlıyoruz.

Eflani’deki Hastanemizde Müteahhitle ilgili bir sorun vardı şu anda o bitmek üzere geçici kabul süreci yaşanıyor sanıyorum. Sadece Eflani’de değil, diğer İlçelerimizde de faaliyetlerimiz devam ediyor. Eskipazar ve Yenice’ye birer tane hastanemiz ihale aşamasına geldi Sağlık Bakanlığı nezdinde Ankara’da fırsat buldukça kamu yatırımlarını da takip etme çalışmalarını yürüttük.

SGK birleşince daha geniş bir alana, geniş bir kitleye hitap eden bir kurum haline geldi. Cuma Pazarında eski hal binası Belediyenin borcuna karşılık bir takas usulü ile Sosyal Güvenlik Kurumuna geçti. Onun projesi onaylandı 2014 yılı ek programına alabilir miyiz, 2015’e mi sarkar, konusu Ankara’da yakinen takip ettiğimiz faaliyetlerimizden bir tanesi.

Tapu Kadastro İl Müdürlüğü binasını yapıyoruz, onu 2015 yılı programına aldırdık, yeri hazır. İŞKUR’a İstasyon Bölgesindeki SGK’nın binaları verildi, şu anda onun ibraz ve telkin işlemleri yapılıyor onunda 2015 yılı programına alma hazırlıkları sürüyor, Milli Eğitim Müdürlüğü İl binası ile ilgili Müteahhitten kaynaklanan sıkıntı yaşanıyordu, Müteahhitle sözleşme fesih edildi, şimdi yeniden ihale edilecek. Birkaç tane okul inşaatı var onlarla ilgili herhangi bir sorun yok, Tarım İl Müdürlüğü binasının inşaatı devam ediyor.

En çok yatırımlarımızdan bir tanesi de Gençlik ve Spor alanında. Öğlebeli Gençlik Merkezi inşaatı devam ediyor, Soğuksu’daki Kapalı Spor salonumuzun inşaatı devam ediyor. Sizlerin de yakinen takip ettiği Kapalı Yüzme Havuzu bir iki aya kadar İnşallah bitecek. Çok amaçlı spor salonu ile ilgili çalışmalar devam ediyor, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Yazıköy’da özürlüler evi adı altında bir Sosyal yaşam Merkezi kuruyoruz 6 tane bina yapılıyor, çoğu bitmek üzere, burada bir idare binasına ihtiyaç vardı onun için ilgili Bakanlıktan 1.5 Milyon TL’lik ödenek Özel İdare geldi. Özürlüler için bir Sosyal Yaşam Merkezi çok önemli ihtiyaçtı, bunları takip ediyoruz.

Devlet Su İşleri İdare binası ve tesisleri ile ilgili inşaata başlandı, üç tane göletin 2014 yılında temellerini atacağız demiştik, bu göletlerin her biri 20 Milyon TL bir tanesi Ovacık’ta Hatipoğlu göletiydi, yer teslimi yapıldı, müteahhit işe başladı. Düzçam Göleti var, ihalesi yapıldı, sözleşmesi devam ediyor, bir tane de Eskipazar’da yine 20 Milyon TL değerinde, o da ihale aşamasında. İnşallah bu sene artık Devlet Su İşleri büyük yatırım kapsamında üç tane göleti hizmete alacak, biz bunu takip ediyoruz, arkasından Aktaş Barajı, Kılıçlar Barajı takibimizde yani parasal bakımdan bu yatırımların toplam bedeli 100 Milyonun üzerinde” diye konuştu.

Köylerde KÖYDES projeleri kapsamında faaliyetlerin devam etiğini de kaydeden Kahveci, şunları söyledi;

“ Özel İdaremize 2.5 Milyon TL ödenek geldi. Ayrıca İller Bankası kaynaklarımızı harekete geçirdik, İller Bankası kaynakları İl Özel İdareye Taş Kırma Makinası kazandırdık. Ayrıca 1.5 Milyon TL hibe destek aldık, şu anda 1 Milyon TL daha bir talep var onla ilgilide görüşmeler yapıyoruz. Bu sene köylerimizde kullanılmak üzere normal geri ödemesiz 5 Milyon TL ek ödenek desteği sağladık. Bölge Müdürlerini Karabük’e davet ederek faaliyetlerle ilgili bilgi alıyoruz, sıkıntıları görüşüyoruz. Bölge Müdürlükleri ile çözülürse çözüyoruz, çözülmezse Ankara’da ilgili Bakanlıklarla görüşüyoruz. Karabük Üniversitesi Yenice Meslek Yüksek Okulu binası yapılıyor, Eflani’de eski bina onarılıyor inşaatlar bittiği zaman öğrenci alınacak.”

Üniversite faaliyetleri ile ilgili Havaalanı konusunda ilgili Bakanlıklarla uzun bir görüşme yaptıklarını da kaydeden Kahveci, “Konuyu değerlendirdik, masaya yatırdık, gelinen son nokta Karabük Üniversitesinin kendi alanı içerisinde bin 250 metrelik pist yapılabilecek bir alan tespit edildi. İlgili birimlerdeki, ilgili Bakanlıklardaki bu konularda uzman kişiler gelip mahallinde inceleme yaparak burada bin 250 metre uzunluğunda bir pistin yapılabileceğini buraya da küçük çapta uçakların konabileceği bir havaalanı olabileceği kararını verdiler. Ben Kalkınma Bakanlığıyla da görüştüm burada bir keşif çıkarılacak önümüzdeki günlerde Ulaştırma Bakanlığından iki tane uzman gelip burada keşif çıkartacaklar. O keşifle Kalkınma Bakanlığına gideceğiz, şu anda sıkıntı yok, böylesine önemli bir faaliyeti de kazandırmaya çalışıyoruz” diye kaydetti.

ENDÜSTRİ BÖLGESİ
İsmetpaşa’ya yapılması düşünülen Endüstri bölgesi ile ilgili soruyu da yanıtlayan milletvekili Kahveci, “Bildiğiniz gibi şu an Karabük’teki mevcut OSB küçük işletmeler için. Büyük ölçekli tesisleri buraya kurmak zor, Kardemir gibi büyük bir tesisi gelip buraya kuramazsınız. Bizim mevcut Organize Sanayi bölgemiz yeterli olmadığı için 2 bin dönümlük daha arazi kattık, ama o bile yetmedi. Tabii Endüstri Bölgesi için şurada yer var demek olmuyor; alt yapı önemli. İsmetpaşa’da alt yapı sorunu yok. Hemen yanından demir yolu geçiyor, yol var, yüksek gerilim hattı var enerji sorunu yok, su sorunu yok, arazi çok ve hazineye ait. Bizim için tüm şartlar uygun. Potansiyel Endüstri Bölgesi alanımız İsmetpaşa bölgesi” dedi.

MİLLİ EĞİTİME MÜFETTİŞ GÖNDERİLDİ
Milli Eğitim Müdürünün Atatürk’le ilgili söylediği sözlerle ilgili sorulan soruya da yanıt veren Kahveci; “Bu konu bize intikal etti, Milli Eğitim Müdürünün kendisinden de aldığımız bilgi ile hemen arkasından Milli Eğitim Bakanını Mecliste yakaladık, Karabük’te böyle bir olay olduğunu ve bu olaya müdahil olmasını söyledik, kendisi ‘konuyu inceletiyorum, müfettiş gönderdim, incelemeler sonrası gereği yapılacaktır’ dedi. Biz de bu olayı tasvip etmiyoruz, bunu Milli Eğitimden birisinin söylemesi hiç hoş olmamış, ona yakışmamış bir hareket, bunun için ilgili Bakanlığı uyardık, gereğinin yapılacağı söylendi” dedi.

20140913AW191817_01“PARALEL YAPIYLA MÜCADELE ETTİK”
AK Parti İktidarına yakınlığıyla bilinen ve kamuoyu tarafından sıkça eleştirilen Memur-Sen’le ilgili yaşanan sıkıntılarla ilgili sorulan soruyu da yanıtlayan Kahveci, şunları söyledi;

“Biz paralel yapı ile mücadele ediyoruz, paralel yapı ne istiyordu, çift başlı olalım. Sendika Sendikacılığını yapacak, Sivil Toplum Örgütlerinin ne yapması gerektiği, amaçlarının ne olduğu kanunla belirlenmiş. Sendika ise Sendikacılık yapacak, Siyaset ise siyaset alanı bizim alanımız. Sendika sendikacılığını yapacak, temsil ettiği kitlenin siyasi iktidardan siyasetten bir talepleri olursa, elbette ki o taleplerini bize getirirler, biz onlara gideriz dinleriz. Ama yönetime biz de ortak olalım diyorlarsa, orda biz yokuz, herkes kendi görev alanı içerisinde çalışacak. Elbette ki Sendikalar Türkiye’de önemli bir Sivil Toplum Örgütleridir. Bunlara karşı olmamız söz konusu değil, sendikacılık demokratik ülkelerde olmazsa olmazdır. Temsil ettikleri bir kitle var. Her toplumun bir temsilcisi var, özellikle çalışan kesimle ilgili. Biz Sendikacılığa karşı değiliz. Siyasete müdahale edemezler ama taleplerini siyasete ulaştırabilirler, isteyebilirler. Sosyal, ekonomik ne hakları varsa onları, aksayan yerleri varsa onları bize aktarabilirler, kamuoyuna da deklare edebilirler ama ondan daha ötesi bizim işimizdir Biz sendikacılığa, sendikalara da karşı değiliz. Kitlelerinin dileklerini, isteklerini, temennilerini istedikleri zaman her ortamda bize aktarabilirler, ama ondan ötesi yok”

Kahveci; İl Başkanının şikayet edilmesi konusunda ise “İl Başkanının şikayet edileceği yer genel Merkez. Ben AK Parti’nin Milletvekili olarak benim Sözlerim Parti Genel Merkezimizin Politikasıdır. Herkes kendi mecrasında çalışacak. Elbette ki Sendikacılar Partimizin kongresine de gelirler, Genel Başkanımızı da ziyaret ederler, bizleri de ziyaret ederler ama ancak taleplerini siyasete aktarabilirler” dedi.

“SENDİKALARDAN EMİR ALMAM”
AK Parti İl Başkanı Timurçin Saylar ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Ben İl Başkanı olarak sendikalardan emir almam tavsiye alırım, sendikalar kendi hür iradeleri ile düşünecekler, taşınacaklar, bize gelip tavsiyelerini sunacaklar. Beni de herkes şikayet edebilir, meyve veren ağaç taşlanır diyorum ama biz sendikalara değil, Genel Merkeze bağlıyız, biz teşkilat Başkanlığına ve Genel Başkanlığımıza bağlıyız, bizim bir hatamız varsa oraya şikayet ederler” dedi.

Saylar; “Sizin bu konuda rahatsızlığın var mı?” şeklindeki soruya ise, “Tabi, biz şöyle söylüyoruz, Sendikalar tavsiye eder ve ehil insanları tavsiye edebilirler, illa bir sendikacının, ya da herhangi bir grubun insanı diye bir makama oturtma zorunluluğumuz yok. Bize iş üretecek insan lazım, iş üretmeyecek insan bizim insanımız değil” ifadesinde bulundu.
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74