İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜNÜN 94. YIL DÖNÜMÜ

Karabük’te “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma” etkinliği düzenlendi.

banner73
Güncel 13.03.2015, 14:51 13.03.2015, 14:51
10
İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜNÜN 94. YIL DÖNÜMÜ
banner36

Karabük’te “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma” etkinliği düzenlendi.


 

20150312AW350844_01Karabük İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Vakıfbank Zübeyde Hanım Anadolu Lisesi koordinatörlüğünde bu yıl 94. yılı gerçekleştirilen “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma” programı 100. Yıl Kültür Merkezinde düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Köse “Milletlerin hayatında geleceklerine yön veren kilometre taşı diyebileceğimiz önemli olaylar ve bazı değerli şahsiyetler vardır. Genç neslin geleceğe güvenle bakabilmesi, iyi bir şekilde yetişmesi için bunların unutulmaması ve hatırlanması gerekir. İstiklal Marşımızı anlayabilmek için Mehmet Akif’i tanımak, onun bütün yönleriyle şahsında topladığı milli mücadele ruhunu algılayabilmek ve o ruhu hakkıyla hissetmek gerekir. Bayrağımız ve onun ruhunu ebedileştiren İstiklal Marşımız ölümsüz değerlerimizdendir. İstiklal Savaşı Milletimizin ölüm kalım savaşıdır. Böyle dönemlerde, varlık yokluk anlarında milletler kendilerini yaşatan temel değerlerin farkına varırlar. Vatan, millet, hürriyet ve istiklal gibi kavramlar, milletlerin zor günlerinde daha belirgin bir şekilde hissedilir. Bu değerlerin önemi ve idraki içindeki uluslar, onlar olmadan ayakta kalmanın mümkün olmayacağını bilirler. Bunlar uğruna ölümü bile göze alırlar” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Köse’nin konuşmasının ardından İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri Vali Orhan Alimoğlu tarafından verildi. Öğrencilere ödüllerini takdim eden Vali Orhan Alimoğlu yeni yetişen nesillere böyle şeylerin iyi öğretilmesi gerektiğini ifade ederek, “Yarışmalarda ödül alan öğrencilerimizin İstiklal Marşı'nı anlamaya çalıştıkları anlaşılıyor. Bizim marşımızın tek bir mısrasında 41 tane öğüt vardır. Bunların hepsi bize ömür boyu lazım. Okuyup geçmeyelim. Gönlümüze hafızamıza kaydedelim" dedi.
20150312AW350844_02Kompozisyon, şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından " Bir Güneş Doğuyor" isimli tiyatronun sahnelen programda daha sonra kompozisyon yarışmasında birinci olan Mehmet Vergili Fen Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Reyhan Yılmaz yazısını okudu.

Program, Vakıfbank Zübeyde Hanım Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından hazırlanan İstiklal Marşının şairi Mehmet Akif Ersoy’u çeşitli yönleriyle tanıtan “Akif Portreleri” adlı sunu ve “Bir Marş Doğuyor” isimli tiyatro gösterisi ile sona erdi.

Düzenlenen anma törenine; Vali Orhan Alimoğlu, Garnizon Komutanı J. Kıd. Albay Samit Tokmak, Karabük Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Fatih Ağca, Vali Yardımcıları, İl Emniyet Müdürü Dr. Serhat Tezsever, İl Mille Eğitim Müdürü Ali Köse, Karabük TSO Başkanı Tuncay Özcan, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, daire müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Yorumlar (0)
11
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74