İŞKUR MÜDÜRÜ GÜVEN'DEN İŞVERENLERE İSTİHDAM ÇAĞRISI

“İki çalışanız var ise, bir çalışan bizden”  

Güncel 28.04.2015, 12:04 28.04.2015, 12:04
10
İŞKUR  MÜDÜRÜ GÜVEN'DEN İŞVERENLERE  İSTİHDAM ÇAĞRISI
banner36

“İki çalışanız var ise, bir çalışan bizden”


 

20150416AW385872_01-(1)İŞKUR’un, işsizlikle mücadelede uzun süredir uyguladığı İşbaşı Eğitim Programı ile ilgili olarak yeni istihdam paketinde işverenlere ve çalışanlara yönelik büyük teşvik uygulaması başladı.

İşsizlerin teorik eğitimden ziyade pratiğe dönük uygulamalarla meslek sahibi olmaları ve bu yolla mesleki tecrübe kazanmaları amacıyla İŞKUR tarafından düzenlenen işbaşı eğitim programlarının kapsamı genişletildi.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Coşkun GÜVEN program hakkında yaptığı açıklamada; “2 ve üzeri işçi çalıştıran işverenlerin yararlandığı ve ilave istihdamın desteklendiği işbaşı eğitim programlarında,işveren, katılımcıyı işin başında görme imkanı bularak, kendi ihtiyacına göre kişiyi yetiştirme imkanı bulmaktadır.Bu kapsamda yürütülen programlarda 6 aya kadar işverenin işçiyi yetiştirme dönemindeki sosyal güvenlik ve kişiye ödenecek günlük cep harçlıkları İŞKUR tarafından karşılanmaktadır.

Yeni istihdam paketi ile kapsamı genişletilen programda katılımcılara artık aylık net asgari ücret tutarı kadar ödeme yapılacaktır. Program haftada 6 gün ve en fazla 45 saat üzerinden uygulanmakta olup, katılımcılara her gün için 36.50 TL günlük cep harçlığı, GSS ve İş kazası ve Meslek Hastalığı primi ödenmektedir. Program sonunda kişilere verilen katılım belgeleri de 6331 sayılı İSG Kanunu gereği mesleki eğitim belgesi olarakta kullanılabilmektedir” dedi.

İşbaşı Eğitim Programı ile ilgili olarak işveren prim teşvik sistemi hakkında da bilgi veren İl Müdürü GÜVEN “ İşbaşı eğitim programından yararlanan işverenlerin, 18-29 yaş arası katılımcılarını, programın sonunda aynı meslekte istihdam etmeleri halinde, imalat sanayi sektöründe faaliyet göstermesi durumunda 42 ay, diğer sektörlerde ise 30 ay süre ile sigorta primine ait işveren prim tutarları İşsizlik Fonundan karşılanacaktır.

Bu teşvikler işverenin mevcut çalıştırdığı işçilerine ilave yapılan istihdamda geçerli olacaktır. İşverenlerimizin 30.06.2015 tarihine kadar başlatılan İşbaşı Eğitim Programından yararlanan kişileri aynı meslekte işe almaları halinde de teşvik süreleri 6 ay daha uzatılacaktır” dedi.
Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74