HUZUREVİ SKANDALI TBMM'DE

Karabük Yücel Huzurevi'nde bir çocuğa tecavüz olayının yaşanmasının ardından zanlıların yeniden atanma

banner73
Güncel 02.08.2014, 01:14 02.08.2014, 01:14
40
HUZUREVİ SKANDALI TBMM'DE
banner36

Karabük Yücel Huzurevi'nde bir çocuğa tecavüz olayının yaşanmasının ardından zanlıların yeniden atanması sonucu patlak veren skandal, CHP Parti Meclisi Üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer tarafından TBMM gündemine taşındı.


 

huzurevi-skandali

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Karabük Yücel Huzurevinde yaşanan skandal iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

Yüceer, huzurevi sakinlerine yönelik insanlık dışı uygulamaların da içinde bulunduğu vahim iddialarla ilgili bir an önce inceleme başlatılmasını istedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Yüceer, 2008 yılında Safranbolu’da bulunan Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı yuvada zihinsel engelli bir çocuğa tecavüz edilmesi sonucu 2 yıl hapis cezası alan ve infazı ertelenen iki memurun haklarında atanamadan yoksun bırakılması kararına rağmen huzurevine müdür vekili ve müdür yardımcısı vekili olarak atandığının basında yer aldığını hatırlattı.

Candan Yüceer, 2012 yılında yapılan bu atamaların ardından huzurevinde yaşlılara ve taşeron firma çalışanlarına yönelik baskı ve tehditlerin arttığının, yaşlılar ile çalışanların bazılarının kurum müdürü ve yardımcıları tarafından korunduğu, diğerlerine karşı kışkırtıldığı, fiili saldırılara kadar varan olaylara neden olduğunun öne sürüldüğünü kaydetti.

Yüceer, iddialar arasında yaşlıların birbirinden tecrit edildiği, sosyal ilişkilerin azaltıldığı, hijyen koşullarının kötüleştiği, yemeklerin niteliğinin ve miktarının azaldığı olduğunu da ifade etti.

CHP’li Yüceer, iddiaların son derece vahim olduğunu belirterek, bir an önce Bakanlığın olaya el koyması gerektiğini bildirdi.

Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti;
-Bakanlığınız tarafından huzurevinde iddialar üzerine herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa gerekçesi; başlatılmışsa sonuçları nelerdir?

-Kurumla ilgili Bakanlığınıza herhangi bir şikayet gelmiş midir? Gelmişse müfettiş görevlendirilmiş midir? Görevlendirilmemişse gerekçesi nedir?

-Müdür ve müdür yardımcısı olarak görev yapan iki memurun mahkeme tarafında haklarında atamadan yoksun bırakılması hükmü verildiği doğru mudur? Doğruysa mahkeme kararına rağmen kurumun başına atanmasının hukuki gerekçesi nedir?
-Kurumda diyetisyen var mıdır? Varsa ne zamandır görev yapmaktadır? Yaşlıların öğünlerinin, diyetisyen yerine kurumda görev yapan bir hemşire ile aşçı tarafından hazırlandığı iddiası doğru mudur?

yucel-h.evi-3-Kurum müdürünün şikayet eden yaşlılara, “Beğenmiyorsanız zıkkımın kökünü yiyin” diye yanıt verdiği iddiası araştırılmış mıdır?

-Kurum yöneticilerinin odalarında TV yayını varken, yaşlılara bir yılı aşkın bir süredir, “uydu alıcısının arızalı” olduğu gerekçesiyle televizyon izletilmediği iddiası doğru mudur?

-Kurum müdürünün huzurevinde çalışan ve kendilerine “900 liralık köleler” diye hitap ettiği taşeron işçilere, işe girişte “iş ahlakına uymayan kanunsuz davranışlarda bulundukları” yönünde bir bildirim imzalatarak, ileride buna dayanarak tazminatsız olarak işten çıkarılmalarının yolunu açtığı iddiası doğru mudur? 2012 yılından önergenin yanıtlandığı tarihe kadar kaç taşeron işçi tazminatsız işten çıkarılmıştır?

-Son iki yılda kurumda yaşanan herhangi bir olay adli mercilere yansımış mıdır? Yansımışsa sonuçları ne olmuştur?"

 
Yorumlar (0)
11
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74