HADRİANAUPOLİS ANTİK KENTİ TURİZME AÇILIYOR

KİLİSENİN ÜZERİ ÇELİK KONSTRÜKSİYONLA KAPATILDI  

banner73
Güncel 02.08.2014, 15:27 02.08.2014, 15:27
17
HADRİANAUPOLİS ANTİK KENTİ TURİZME AÇILIYOR
banner36

KİLİSENİN ÜZERİ ÇELİK KONSTRÜKSİYONLA KAPATILDI


 

20140801AW158112_01Karabük’ün Eskipazar ilçesinde ‘Karadeniz’in Zeugması’ olarak nitelendirilen 1. yüzyılda kurulduğu ve MS 8. yüzyıla kadar yerleşim amacıyla kullanıldığı tahmin edilen Hadrianaupolis Antik Kent’inde sürdürülen çalışmalar sonucu Kilise B’nin üzeri çelik konstrüksiyonla kapatıldı.

İlçe merkezine 3 kilometre uzaklıkta bulunan Budaklar Köyün’de MÖ 1’inci yüzyılda kurulduğu ve MS 8’inci yüzyıla kadar yerleşim amacıyla kullanıldığı tahmin edilen Hadrianaupolis Antik Kent’inde 2006 yılında başlayan kazı çalışmalarında, Hıristiyan inancına göre cennetteki 4 nehir ‘Phison’, ‘Geon’, ‘Euphrates’, ‘Tigris’in adlarının yazılı olduğu ve at, fil, panter, grifon (sanat tarihinde görülen karışık bir hayvana verilen isim) mozaikleri gün yüzüne çıkartıldı. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında mozaikler korunması amacıyla bulunduğu Kilise B’nin üzerinin kapatılma çalışmalarına başlanıldı.

Kilise B’nin üzerinin kapatılması işini yüklenen müteahhit firmada görevli şantiye şefi Arif Alankaya, çalışmaların birkaç gün içersinde tamamlanacağını söyleyerek, “Geçen yıl Ağustos ayında başladığımız çalışmalar proje değişikliği ve hava şartları nedeniyle işi geciktirdi.Erken Bizans dönemine ait Kilise B’nin üzerini çelik konstrüksiyonla kapattık.Burada polikarbonat, Ultraviyole malzeme kullandık.Bu malzeme yağmurda problem çıkartmıyor.Kiliseyi ziyarete gelecek olanlar için de yürüme parkuru yaptık” dedi.
Yorumlar (0)
11
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74