HADRİANAPOLİS'DE GÜVENLİK SORUNU

KARABÜK İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ İBRAHİM ŞAHİN, HADRİANAPOLİS'TEKİ GÜVENLİK SORUNUN ÇÖZÜLECEĞİNİ SÖYLEDİ.

banner73
Güncel 18.12.2012, 13:09 18.12.2012, 13:09
34
HADRİANAPOLİS'DE GÜVENLİK SORUNU
banner36
KARABÜK İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ İBRAHİM ŞAHİN, HADRİANAPOLİS'TEKİ GÜVENLİK SORUNUN ÇÖZÜLECEĞİNİ SÖYLEDİ.

 

ibrahim-sahinKarabük İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, Hadrianapolis’teki güvenlik sorunun çözüleceğini söyledi.

Karabük İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, Eskipazar ilçesinde bulunan Hadrianapolis Antik Kenti’nde yaşanan güvenlik sorununun Ocak ayından itibaren sona ereceğini kaydetti.

Kazı çalışmalarında ortaya çıkan A kilisesi ve B kilisesinin üzerinin kapatılma çalışmalarını da sürdüğünü kaydeden Şahin, “Hadiranapolis Kazı Başkanımız geçtiğimiz kazı mevsiminde bir takım çalışmalar yaptı. Yeni kazı çalışmalarından öte ortaya çıkan yapılar var. Özellikle kilisenin mozaiklerinin sağlamlaştırma çalışmalarını bitirdiler. A kilisesi ve B kilisesinin üzerinin kapatılmasına yönelik proje çalışmaları bitmek üzere. B kilisesini üzerinin kapatılması ile ilgili geçici örtü çalışması devam ediyor. Diğer A kilisesinin de daha kapsamlı olarak üzerinin kapatılmasını istiyoruz. O nedenle Valimizin talimatıyla A kilisesinin üzerinin kapatılması projesi de önümüzdeki ay kurul toplantısına yetişecek. Valimiz de takip ettiği için ödenek sıkıntımız yok. Biz hafta sonu kalkınma bakanımızda buraya gelmişti. Özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı ile görüşüldüğünde Türkiye’deki tüm kazıların belli bir aşamaya gelmesiyle ilgili Kalkınma Bakanlığı’ndan bakanlığımıza önemli bir ödenek geleceğini söylediler. Öyle bir ödenek geldiğinde iki kilise, villa yapısı ve hamam yapısının üzerinin kapatılmasına yönelik çalışmalarımız önümüzdeki kazı mevsiminde gerçekleştireceğiz. Bizim orada ki sorunlarımızdan bir tanesi de oranın güvenliğinin sağlanması ile ilgili problemimiz vardı. İl Özel İdaresi’ne biz oranın güvenliğinin sağlanması için ödenek koydurduk, Ocak ayından itibaren güvenlik alımı ile ilgili çalışmaları gerçekleştireceğiz. Güvenlik sorunun ortadan kaldırmaya çalışacağız. Kazı evinin yapılması var. Onunla ilgili ödeneği temin ettiğimizde onu da gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki yıl bu projelerin, diğer yapıların ve çevre düzenlemesine yönelik, alt yapıya yönelik çalışmaların tamamlanmasına yönünde çalışmalar yapacağız. Yeni kazı olmayacak. Önemli olan daha önce ortaya çıkan yapıları biz gün yüzüne çıkararak orayı ziyaret edilebilir yer haline getirmeye çalışıyoruz” dedi.
Yorumlar (0)
18
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74