GERİ SAYIM SAATLERİ BAŞLADI

SİYASİ PARTİLER ADAY LİSTELERİNİ BU GÜN (7 NİSAN) EN GEÇ SAAT 17:00’YE KADAR YÜKSEK SEÇİM KURULUNA TESLİM EDECE

Güncel 07.04.2015, 01:45 07.04.2015, 01:45
7
GERİ SAYIM SAATLERİ BAŞLADI
banner36

SİYASİ PARTİLER ADAY LİSTELERİNİ BU GÜN (7 NİSAN) EN GEÇ SAAT 17:00’YE KADAR YÜKSEK SEÇİM KURULUNA TESLİM EDECEK


 

AK PARTİ VE MHP GENEL MERKEZİLERİ ADAY LİSTELERİNİ SIR GİBİ SAKLIYOR


 

secim-2015

 

Seçime katılacak siyasi partiler aday listelerini, bu gün en geç saat 17.00'ye kadar, Yüksek Seçim Kurulu'na verecek. Milletvekili kesin aday listeleri 24 Nisan'da ilan edilecek.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 7 Haziran'da yapılacak 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

YSK kararına göre, siyasi partilerin, milletvekili aday listesi verilmesinin son günü bu gün en az 41 il seçim çevresinde milletvekili aday listesi vermesi gerekecek. 41 il seçim çevresinden az sayıda milletvekili aday listesi bildiren siyasi partiler, seçime katılamayacak.

Aynı ilin birden fazla seçim çevresi olması halinde, siyasi partilerin her seçim çevresi için ayrı ayrı milletvekili aday listesi vermesi zorunlu olacak. Aksi halde o il seçim çevresinde seçime katılma şartları oluşmayacak.

Bir siyasi parti, 41 il seçim çevresinden fazla ilde milletvekili aday listesi verdiği halde, birden fazla seçim çevresi olan illerde, hiç aday bildirmediği veya eksik bildirdiği seçim çevresinde eksikliği tamamlamadığı takdirde, o seçim çevresinde seçime katılamayacak.

Siyasi partiler, milletvekili aday listesinin verilmesinden sonra, ancak eksik aday listesini tamamlayabilecek veya varsa maddi hataları düzeltebilecek, 7 Nisan'dan sonra milletvekili aday listesini bildirmediği iller için milletvekili aday listesi veremeyecek.

LİSTELER SIR GİBİ SAKLANIYOR

Özellikle AK Parti ve MHP bu gün saat 17:00’de YSK’ya teslim edecekleri milletvekili aday listelerinin dışarıya sızmaması için maksimum gayret sarf ediyorlar.

CHP 42 İl de ön seçim yaptığından dolayı, bir çok adayı 29 Mart tarihinde ülke genelinde yapılan ön seçimle belirlenmişti. CHP buna rağmen kontenjan aday listelerinin dışarıya sızmaması için bir çok önlem aldı.

Siyasi Parti Genel Merkezlerinin listeyi sızdırmamaları yönünde aldıkları önlemlerinin nedeni olarak,  listeye giremeyenlerin 7 Nisan, Saat 17:00’nin son gün ve saat olan bağımsız aday başvurularını yapamamaları yönünde olduğu belirtiliyor.

SEÇİM TAKVİMİ

Seçim takviminin diğer aşamaları ise şöyle

7 Nisan: Siyasi partilerin genel merkezlerinin, seçime katılacakları seçim çevrelerine ait aday listelerini, YSK'ya alındı belgesi karşılığında DVD ve kağıt ortamında en geç saat 17.00'ye kadar verecek. Bağımsız milletvekili adaylığı için il seçim kurullarına başvurularda son gün.

8 Nisan: Yurtiçi ve yurtdışı seçmen kütükleri kesinleştirilecek.

15 Nisan: Milletvekili geçici aday listeleri radyo, televizyon ve Resmi Gazetede yayınlanacak. Geçici aday listelerine karşı il seçim kurullarına ve YSK'ya yapılacak itirazlar başlayacak ve incelenecek.

16 Nisan: Geçici aday listelerine karşı ilgili il seçim kuruluna yapılacak itirazların son günü.

19 Nisan: Milletvekili geçici aday listelerine karşı il seçim kurullarına yapılan itirazlar üzerine bu kurullarca verilen kararlara yönelik itirazların YSK tarafından karara bağlanmasının ve milletvekili geçici adaylığından istifa edenlerin YSK'ya bildirmesinin son günü.

21 Nisan: Birleşik oy pusulasında yer alacak bağımsız aday sıralaması için tüm il seçim kurullarında aynı anda olmak üzere saat 11.00'de kura çekilecek.

24 Nisan: Siyasi partilerin seçim çevreleri itibarıyla milletvekili kesin aday listeleri ile bağımsız adaylar, radyo, televizyon, Resmi Gazete ve illerde ilan edilecek.

8 Mayıs: Gümrük kapılarında ve yurtdışı temsilciliklerinde oy verme işlemi başlayacak.

23 Mayıs: Radyo ve televizyonda yayın için başvuran siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için YSK tarafından kura çekilecek.

28 Mayıs: Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak.

31 Mayıs: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları start alacak. Yurtdışı temsilciliklerde oy verme işlemi sona erecek.

1 Haziran: Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması tamamlanacak ve dağıtılmayanlar ilçe seçim kurulları başkanlıklarına teslim edilecek.

6 Haziran: Saat 18.00'de seçim propagandası sona erecek.

7 Haziran: Oy verme günü.
Yorumlar (0)
16
hafif yağmur
banner17
banner18
banner39
banner74