GEBE SINIFI VE OBEZİTE POLİKLİNİĞİ AÇILDI

Safranbolu Toplum Sağlığı Merkezi’nde Gebe Sınıfı ve Obezite Polikliniği düzenlenen törenle açıldı.

Güncel 27.09.2014, 14:07 27.09.2014, 14:07
21
GEBE SINIFI VE OBEZİTE POLİKLİNİĞİ AÇILDI
banner36

Safranbolu Toplum Sağlığı Merkezi’nde Gebe Sınıfı ve Obezite Polikliniği düzenlenen törenle açıldı.


 

20140926AW203242_01Açılışa, Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sezgin Tiryaki, İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı, Jandarma Albay Cihan Ulukaya ve çok sayıda davetli katıldı.

Karabük İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sezgin Tiryaki, Toplum Sağlığı Merkez’lerinin bakanlığının yeni konseptinde sağlıklı yaşam merkezleri haline çevirildiğini söyleyerek, “ Sağlıklı Yaşam Merkezlerimizde gerek obezite ile mücadele gerek bağımlı yapıcı maddeler ile mücadele gerekse de kanser ile mücadele ve anne adaylarımızın bilgilendirilmesi yönünde çalışmalarımızı yapacağız. Bu arada kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin çok ciddi desteğine ve katkısına ihtiyaçlarımız var. Burada bunun çok güzel bir örneğini yaşadık. Safranbolu Belediye Başkanımız Dr. Necdet Aksoy, bu konuda bizlere destek verdiler. Burada bir gebe okulunun açılmasını sağladık. Burada maksat İlimizde ve Türkiye genelinde sezaryen ile doğum oranı çok yüksek, buda bizim doğurganlık oranımızı çok ciddi miktarda azaltmaktadır. Karabük’te şuanda bizim doğurganlık oranımız yüzde 1.56 yani bir kadına bir buçuk çocuk düşüyor. Bunun ikinin altında olması nüfusun azalmasına sebebiyet veriyor. Sezaryen oranlarımız çok yüksek. Bu annelerimizin daha çok sezaryen isteğinden kaynaklanıyor. En çok sebep budur. Burada sağlıklı gebelik nasıl yürütülür, sağlıklı çocuk nasıl büyütülür, sağlıklı doğum nasıl yapılır, burada bunların eğitimlerini vereceğiz. ” dedi.

Toplumun temelinin aile olduğun ifade eden Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak ise, “Toplum olarak sağlıkla ilgili olarak bazı konularda hakikaten sıkıntıya düşüyoruz. Özellikle erken teşhis ciddi eksikliklerimiz var. Yine koruyucu hekimlikle ilgili ciddi sıkıntılarımız var. Toplumun temeli aile, herkes bunun bilincinde. Ailenin temeli de annedir. Bu konularda ihmalimiz ne yazık ki çok fazla. Bir çocuk ve anneyi daha başından itibaren sağlıklı bir şekilde takip edersek toplumumuzun temeli olan ailemizde çok huzurlu ve sağlıklı olur. Geleceğe daha güvenli bir şekilde bakarız. Bu gebelik okuluna benim tavsiyem yapabiliyorsak babaları da eklememiz lazım. Eğer bu şekilde bir çalışma yapmış olursak çok daha faydalı ve başarılı bir iş yapmış oluruz diye düşünüyorum. Tekrar bu tesise emek veren başta Belediye Başkanımız Dr. Necdet Aksoy olmak üzere, Halk Sağlığı Müdürlüğümüze, İl Sağlık Müdürlüğümüze ve katkı sağlayan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74