EVLERDE RADON GAZI ÖLÇÜMLERİ YAPILACAK

Güncel 25.07.2015, 17:30 25.07.2015, 17:30
32
EVLERDE RADON GAZI ÖLÇÜMLERİ YAPILACAK
banner36

radon-gaziİNSAN SAĞLIĞINA SON DERECE ZARARLI OLAN VE TOPRAKTAN YAYILAN RADON GAZI EVLERDE ÖLÇÜLECEK


 

AKCİĞER KANSERİNDE RADON GAZI SİGARADAN SONRA İKİNCİ ETKEN


 

Karabük Halk Sağlığı Müdürlüğü, radon detektörlerini hanelere yerleştirilecek olan personele yardımcı olunması istendi.

Karabük Halk Sağlığı Müdürlüğünden yapılan açıklama da, konuyla ilgili şu bilgilere yer verildi:

"Radon gazı renksiz, kokusuz, gözle görülmeyen topraktan gelen doğal radyasyon türlerinden biridir. Ev, iş yeri, okul gibi insanların yaşadığı kapalı ortamlarda mevcuttur. Radon gazı bulunduğumuz bölgenin toprak yapısına göre farklılık gösterir. Bu miktar evin kaçıncı katta olduğuna ne sıklıkla havalandırıldığına, kullanılan yapı malzemelerine göre farklılık gösterir. Radon gazı zemindeki çatlaklardan, tesisat girişlerinden, yapı bağlantılarından ve asma kat girişleri gibi toprakla bağlantısı olan herhangi bir yerden evlerimize sızabilir. Toprakta bulunan radon gazı birçok yoldan kolayca evlerimize girmektedir. Radon solunum yolu ile akciğerlerimize ulaşır ve biyolojik hasara neden olur.


Radon gazı akciğer kanserlerinde sigaradan sonra en önemli etkenlerden olup, akciğer kanserlerinin yüzde 3-15’inden sorumludur. Ev içerisindeki radon kaynağının büyük kısmını (%90) binanın temelinde bulunan toprak ve kayalar oluşturmaktadır.


Radon gazının insan sağlığı üzerindeki olası etkilerinin belirlenmesine temel teşkil etmek üzere, kapalı ortamlardaki radon gazı miktarının belirlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik 81 ilde yapılacak ölçümlerle ”Türkiye Radon Haritası” oluşturulması ve sonrasında “Ulusal Radon Kontrol Programı” geliştirilmesi için Bakanlığımız ile Türkiye Atom Enerjisi Kurumu arasında protokol imzalanmıştır.


radon-brosurKapalı ortamlardaki radon gazı miktarının belirlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik 81 ilde mevcut 62 bin 320 hanede detektörler ile ev içerisinde radon gazı miktarı 2 ay boyunca ölçülecektir. Karabük ilimizde ise 15 Kasım 2015 tarihinden itibaren Detektör kapları TÜİK tarafından belirlenen 540 adrese personellerimizce 30 gün içerisinde yerleştirilecek ve 2 ay boyunca bu adreslerde kalacaktır. 2 ayını dolduran detektör kapları zaman kaybedilmeden yine personellerimizce toplanarak Türkiye Atom Enerjisi kurumuna gönderilecektir. Bu çalışmaya katılımınız için sizlerden hiçbir ücret talep edilmeyecektir. Bu kapsamda Müdürlüğümüz personellerince 15 Kasım 2015 tarihinden itibaren evlere ziyaret yapılacaktır. Vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstermeleri çalışmaların başarılı olması açısından oldukça önemlidir.”

Yorumlar (0)
13
az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74